Cane Corso Tarihi

Cane Corso köpek ırkının tarihi merak ediyorsanız bu yazımız size oldukça yararlı olacaktır. Corso” kelimesi koruma anlamına gelen “cohors” dan yada sağlam anlamına gelen eski bir İtalyanca kelime olan “corsus” dan geldiği düşünülmektedir.

Cane Corso Tarihi ve Gelişimi

Cane Corso Köpek ırkı İtalya’da ilk ortaya çıkmıştır ve kökeni Roma’nın molossoid köpek savaş köpek ırkından gelmektedir. Kuzeni olan Napoliten Mastiff’ten daha hafifi ve daha çeviktir. Bu özelliği sayasinde arazileri evleri ve sürüleri korumak için kullanılmıştır.

Cane Corso Tarihi
Cane Corso Tarihi

İşlerinden biride sığır yada domuz sürülerini pazarlara getirirken çobanlara yardımcı olmaktı. Bir zamanlar İtalyan yarım adasının tamamında bulunan bir ırktı. Zamanla nesilleri gittikçe azaldı ve son örnekleri Puglia’ bölgesinde kaldı. Bunun nedeni İtalya’nın sanayileşmeye başlamasıyla çiftlik ler azaldı tarımsal alanlar boşaldı ve buda bu ırka ihtiyacı azaltmıştır.

Ancak 1970’lerden itibaren köpek meraklıları Corso’yu yeniden eski günlerine getirmek için uzun uğraşlar verdiler ve ırkın sayısını artırdılar. Society Amatori Cane Corso derneği 1983’te kuruldu ve Federation Cynologique Internationale, cinsi 1996’da tanıdı.

Michael Sottile adında bir kişi, 1988’de Cane Corso yavrusunu Amerika Birleşik Devletleri’ne getirdi;1989’da ikinci yavruyu getirdi. Bu şekilde ırk Amerika’ya ulaşmış oldu. Uluslararası Cane Corso Derneği 1993’te kuruldu. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında