Cane Corso Yavru Tuvalet Eğitimi

Cane Corso Yasakmı sorusu internette pek çok kişi tarafından sorulmaktadir. Cevap verenlerin çoğu ise köpekler hakkında hiç bir bilgisi olmayan kişilerdir.

Cane Corso Yasakmı Yoksa Değilmi

Cane Corso ırkı kesinlikle yasaklı bir ırk DEĞİLDİR.
İnternette köpek ile ilgili bir kısım yazıda yasaklı olduğu yazmakta sadece bu ırk için değil pek çok iri ırk için aynı durum söz konusudur.Yazıyı yazan kişilerin ne kanunlar nede köpekler hakkında en ufak bir fikirleri yoktır. Cane Corso yasaklı olarak göstermelerinin nedeni sadece cahilliktendir.

Cane Corso Yasakmı
Cane Corso Yasakmı

Yasaklı köpek ırkları zaten 5199 sayılı hayvanları koruma kanununda açıkça belirtilmiştir. Cane Corso Yasakmı Kısaca tartışmaya bir açık bir konu bile değildir.

Yasaklı ırklar Fila Brasileiro;Taso Inu,Pitbull Terrier,Tosa İnu,Dogo Argentino olarak belirtilmiştir. Daha sonra Antalyada bir dogo sahibi mahkemeye başvurarak bu ırkın yasaklı listeden çıkarılmasını sağlamıştır. Fila Brasileiro ise ülkemizde zaten hiç olmayan bir köpektir.

Kanun İngilteredeki kanundan kopyalanıp üzerinde çalışmadan meclisten geçirildiği için bu sorunla karşılaşılmıştır.

Şu anda geriye sadece 2 ırk kalmıştır. Taso Inu,Pitbull Terrier bu konuda köpekler yasaklanacağına köpek sahipleri yasaklanmalı.Köpekleri saldırgan yapan sahipleridir.

Kanunun Yasaklı Irklarla İlgili Maddesi

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. Maddesinin l bendi ve mülga Çevre ve Orman Bakanlığı 22.04.2008 tarih ve 126 sayılı Genelgesinde belirtildiği üzere; Pitbull terrier, Japanese tosa, Fila brasilerio ve Dogo argentino gibi tehlike arz eden hayvanların üretilmesi, sahiplendirilmesi, ülkemize girişi, satışı ve reklamının yapılması, takas edilmesi, sergilenmesi ve hediye edilmesi yasaklandığı bilinmektedir. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında