Cane Corso Yavru Beslenmesi oldukça önemlidir.Bu dönemde yapacağınız her doğru şey köpeğinizin yetişkinlik dönemindeki sağlık durumunu etkileyecektir.

Cane Corso Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Öncelikle yavru cane corsolar çok oburdur. Tabiri caiz ise bir çuval yemin içine koysanız hepsini yerler.Bu nedenle ihtiyacı kadar mamayı yada yiyeceği vermelisiniz ki obez olmasınlar. Obez olurlar ise eklem ve kıkırdaklar gelişimini bu dönemde tamamlamadığından bu bölgelerde sağlık sorunları oluşacaktır.
Yavru cane corsolara protein oranı %30-%35 arasında beslenme diyeti uygulamalısınız.

Yavruların gelişimlerini tamamlamak için yüksek proteine ihtiyaçları vardır. Ayrıca ek kalsiyum içeren gıdaları yada takviyeleri verebilirsiniz.Kemik gelişimine oldukça iyi katkısı olacaktır. Size önerim tatlı lor peyniridir ve günde 100 gr yeterlidir.

Bir Günde Besleme Sayısı

Yavru köpeklerin günde en az 3 kere beslenmelidir.Sabah Öğlen ve Akşam saatleri seçilmelidir.Mideleri küçük olduğundan 1 yada 2 öğün verirseniz çok fazla yemeği bir anda tüketeceklerdir ve mide dönmesi sorunu yaşayacaklardır. Mide dönmesi ölümcül sonuçları olan bir rahatsızlıktır.

Mama Seçimi

Seçeceğiniz mama markasını siz belirleyebilirsiniz ama fiyat temel baz değildir şunu unutmayın her pahalı mama sizin ihtiyacınızı karşılamayabilir;her ucuz mamada köpeğinize yetmeyebilir. En doğru tavsiyeyi daha önceden bu ırk yavru büyütenlerden alabilirsiniz.

Mama markaları ürünlerini ırkların büyüklüğüne ve yetişkin mi yavrumu olduğuna göre belirlerler. Ambalajın üzerinde yavru köpek maması orta ırk yazanı almalısınız. Cane Corso orta ırk bir köpektir.

Seçeceğiniz mama %30-%35 arasında protein içermelidir. Benim önerim hem kuzu eti hem de balık içeren tek bir mama yoktur fakat aynı firmanların yavru köpek mamaları içinde balıklı ve kuzu etli olmak üzere farklı ambalajı vardır. Her ikisinden alın bir kapta karıştırın ve karışımı verin. Bu şekilde hem balıktan alacağı vitaminleride eklemiş olursunuz.

3 Aylık oluncaya kadar mamaları ıslatarak verin.Mamanın üzerine yoğurt suyu yada saf su ekleyebilirsiniz.Bu şekilde yavrunun mama tanelerinin takılmasını engellemiş olursunuz.

Günde Ne Kadar Mama Vermelisiniz.

Vereceğiniz mama miktarı kullanacağınız markaya göre değişir.Her mamanın içeriği farklıdır.En doğru bilgiyi kullandığınız mama markasının ambalajında kaç kg vucut ağırlığı için ne kadar verilmesi gerektiği yazar;bu noktadan başlayınız ve yavru cane corso yu 1 hafta gözlemleyiniz.

Size yeterli kiloda görünüyorsa aynı devam ediniz. Fazla şişmansa miktarı biraz azaltınız,zayıfsa arttırınız. Özetle her yavrunun metabolizması aynı değildir ve yiyeceği mama miktarıda aynı olmayacaktır.Bunu da sizden başka hiç kimse tespit edemez. Mama miktarı köpeğe bakılarak belirlenir bunu unutmayınız. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında