Cane Corso Yavru Eğitimi

Cane Corso yavru eğitimi üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Her köpek yavrusu gibi cane corso yavrusuda eve geldiğinde çok sevimlidir. Ama çok hızlı büyüyen bir yavru zamanla 60-65 kg lık büyük bir köpeğe dönüşecektir. Eve geldiğinde yeni sürüsü siz olursunuz ve sürü içinde kendine bir yer arayan bu köpeği nerede olması gerektiği konusunda eğitmeniz çok önemlidir.

Sürüye katıldıktan sonra doğal davranış olarak her zaman konumunu yükseltmek için denemeler yapacaktır. Örnek olarak kendine ait oyuncakları,mama kabını su kabını yatağını sizle paylaşmak istemeyecektir.Dokunduğunuzda size hırlayacak ve denemeler yapacaktır. Buna yavruluğundan itibaren izin vermemelisiniz. Sürüde en alta olduğunu bilmesi gerekir.

Köpeğinizi tabi ki sevin ona sarılın fakat ona bir padişah yada sultan gibi davranmayın sınırlarını bilmesine özen gösterin. Yapılan araştırmalarda köpeklerdeki davaranış sorunlarının %90 nı sahiplerinden kaynaklandığı belirlenmişir.

Cane Corso Eğitimi Temel İpuçları

Lideri Belirleyen Temel Kural

Kurt sürüsü davranışları ile köpeklerin davranışları birebir aynıdır. Sürüde lider her zaman diğer bireylerden üste yatar. Sizde köpeğinizi her zaman siz koltukta yada yataktayken yanınıza yatmasına izin vermeyin. Yere bir yatak koyun yanınızda ama sizden daha alçak seviyede uyusun. Aksi halde kendini sürü lideri olarak düşünmeye başlayacaktır.

Kendi Yatağında Uyuma ve Alanını Yaratma

İlk geldiğinde kardeşlerinden ve annesinden ayrıldığı için ağlayacaktır. Merak etmeyin sonra geçecektir. Yemek yedikten sonra tuvalet ihtiyaçları olacağı için onu dışarıya tuvaletini yaptığında sevin sonra yerine koyun. Ağladığında elinizi üzerine koyun bir süre sonra sıkılıp uyuyacaktır. Her yemekten sonra aynısı yapın. Zamanla ağladığı için değilde tuvaletini yapması için yanına geldiğinizi ve ağlamanın işe yaramadığını anlayacaktır.

Bir yavru köpeği kesinlikle çok uzun süre kapalı bir yerde bırakmayın. Cane Corso aile ile birlikte olmak isteyeceği için bahçede yanınızda sık sık olmasını koşup oynamasını sağlayın. Böyle bir alanınız yok ise apartmanda bakmayı planlıyorsanız başka bir ırk tercih ediniz.

Yavruyu Çok Fazla Kendinize Bağımlı Yapmayın

Cane corso yavruları çok sevimlidir ve hep yanınızda olsun istersiniz fakat belli sürelerde yalnız kalması da gereklidir. Bu şekilde kendi başına hareket edebilir özgüvenini geliştirebilir. Aski halde tüm gücünü sizden alan yalnızken korkan bir canlıya dönüşecektir. Büyüdüğünde ciddi davranış sorunlarına yol açar.

Cane Corso Yavru Eğitimi
Cane Corso Yavru Eğitimi

Tuvalet eğitimi

Tuvalet eğitimi verebilmek için öncelikle bir köpeğin ne zaman tuvalet ihtiyacı olduğunu bilmeniz önemlidir.Köpekler yemek yedikten ,oyun oynadıktan sonra ve uyumadan önce tuvalete gitmek isterler İlk başlarda bu durumlarda hemen onu alıp tuvaletini yapacağı yere getirin. Başlangıçta arada bir kazalar olacaktır. Köpeğinizi iyi takip ederseniz ne zaman tuvalete gideceğini anlarsınız ve hemen müdahale edebilirsiniz.

Yavruyu tuvaletini yapması için bahçeye çıkardığınızda sizde yanında olun onu yalnız bırakmayın.Tam tuvaletini yapacağı sırada belirleyeceğiniz bir komutu soyleyin. Zamanla göreceksiniz her çıktığında siz komut verdiğinizde tuvaletini yapacaktır. Sizde çok beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Sosyalleşme

Cane Corso yavrularını çok zekidir. Her ortamda neye nasıl davranacaklarını hemen çözerler. Eskiden çiftliklerde rahatılar ve fazla değişken yoktu. Şimdi ise kalabalık toplumlarda çok fazla şeyle karşılaşıyorlar. Bu nedenle yavru iken başlayan büyüdükçe’de süren bir sosyal eğtimden geçmeleri gerekir. Onu çok fazla yere götürün çok fazla şey görsün. Hemen çözecektir .Çok stabil köpekler oldukları için bir şey yapmadan hemen size bakarlar. O nedenle bilmedikleri bir şey bile olsa size mutlaka danışırlar.

Çocuklar İle İlişkisi

Cane corso ev halkına ve sahibine karşı çok sabırlı bir köpektir. Bu nedenle çocuklar ile arası çok iyidir. Burda ki en önemli sorun köpekle nasıl oynayacağını bilmeyen çocuklar köpeği inciltebilir. Bu nedenle çocuklarınıza nasıl oynayacaklarını öğretmelisiniz.Bu kadar büyük bir köpek tabiki istese kendini savunabilir ama bunu yapmak istemediğinden ve sabır küpü olduğundan kendisi hep zarar görür. Tabi konu yabancı olunca iş değişir.

Cane Corso Yavru Eğitimi
Cane Corso Yavru Eğitimi

Yalnız çocuklarda cane corso’ya yavruluğundan itibaren sürünün ondan daha üst konumunda olduğunu anlatmalıdır. Örnek olarak köpek çocuk vermedikçe onun elindeki yiyeceği almamalıdır.Çocukla aynı seviyede oturmamalıdır. Ayrıca çocuklar onu tasması ise kayışla gezdirmelidir. Bu şelide üstünlüklerini gösterebilirler.

Köpeğinizi gezdirirken gidilecek yeri siz belirlemeniz gerekir. O çekerek isteği yere sizi götürüyorsa sürü lideri o olmuştur. Belgeseller’de dikkat ederseniz sürü her zaman liderin peşinden gider. Lider siz olmalısınız o değil.

Shopping Cart