Cardigan Welsh Corgi Köpeği , Galler’de 3000 yıldan fazla bir süredir var olduğuna inanılan iki köpek ırkından daha eski olanına verilen isimdir.Tarihten bu yana bu cins sığırları gütmek ve istenilen bölgelere sevk etmek için kullanmışlardır işten kalan zamanlarında ise sahiplerine ve onların çocuklarına oyun arkadaşı olmuşlardır.

Cardigan Welsh Corgi Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Cardigan Welsh Corgi, kompakt yapısı, uzun gövdesi ve kısa bacaklarıyla tanınan sevimli bir köpek ırkıdır. İşte Cardigan Welsh Corgi’nin fiziksel özellikleri:

Boyut: Orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Erkekler genellikle 25.4 – 30.5 cm (10 – 12 inç) yüksekliğe ve ortalama 13.6 – 17.2 kg (30 – 38 lbs) ağırlığa sahip olabilir. Dişiler biraz daha küçük olabilir.

Gövde: Uzun ve sağlam bir gövde yapısına sahiptir. Sırtı düzdür, bel kısmı hafifçe yükselir ve kaslı bir yapıya sahiptir.

Bacaklar: Bacakları oldukça kısa ve güçlüdür. Bu kısa bacaklar, köpeği yere yakın tutmaya yardımcı olur ve ona özgün bir görünüm kazandırır.

Kafa: Kafası geniş ve orta büyüklüktedir. Gözleri orta büyüklükte ve düşük bir konumda bulunur. Genellikle kahverengi veya mavi renkte olabilirler.

Kulaklar: Kulakları orta büyüklükte, üçgen şeklinde ve köpeğin kafasına göre orantılıdır. Kulaklar dik ve uçları hafifçe yuvarlatılmış olabilir.

Kuyruk: Kuyruğu uzun, kıvırcık veya düz bir şekilde taşınabilir. Genellikle köpeğin sırt hizasında veya biraz daha aşağıda bulunur.

Tüy: Cardigan Welsh Corgi’nin çift katmanlı bir tüy yapısı vardır. Alt katman, su geçirmez ve izolasyon sağlayan kalın bir yapıya sahiptir. Üst katman ise daha kısa ve sert tüylerden oluşur. Tüyleri farklı renklerde olabilir, en yaygın renkler brindle, mavi, siyah, kızıl ve beyazdır.

Renk: Cardigan Welsh Corgi’nin tüy renkleri çeşitlilik gösterebilir. En yaygın renk kombinasyonları siyah ve beyaz, kızıl ve beyaz, mavi ve beyaz gibi renklerdir.

Yürüyüş ve Hareket: Bu köpekler güçlü ve enerjik olabilirler. Kısa bacaklarına rağmen hızlı koşabilir ve çevik hareket edebilirler.

Karakteri

Günlük egzersize ihtiyaç duyar ve eğitilmişler’se görevlendildikleri işleri mükemmel yaparlar. Kendi haline eğitilmeden bırakılan köpekler çevreye zarar verici olacaktır.Eğitim genellikle sağlam ama sabırlı bir kişiyle verilmelidir. Sürü gütme ve çeviklik ile ilgili tüm köpek sporlarında oldukça başarılıdırlar.Onları erken ve iyi sosyalleştirin. Genellikle çocuklarla arası iyidirler, ancak çocuklar onun bir oyuncak olmadığını anlamaları gerekir.Diğer köpeklere karşı sert olabilirler.

Cardigan Welsh Corgi

Hala geçmişteki içgüdüsüne sahip olmasına rağmen günümüzde sığır gütmek yerine çok iyi bir aile köpeği olarak yanımızda yer almaktadır.Ayrıca yarış atlarını taşıma kamyonlarına yüklemede at sahiplerine hala yardımcı olmaktadırlar.Çoban köpeği mirasına sadıktır ve başarılı bir bekçi köpeğidir ve yabancılara karşı sabır pek göstermez. Olağandışı herhangi bir şeyin görünce, kokusuna veya sesine karşılık ben burdayım gelmeyin anlamında bir uyarı havlamasını her zaman yapar.

Çocuklar için sağlam bir arkadaştır ve zekası onu oldukça eğitilebilir kılar. Bununla birlikte, o bağımsız bir bir karater olduğundan ve kendi kararlarını kendisi vermek isteyeceğinden asilikleri olabilir.
Her köpek gibi erken yaşta sosyalleşmesi çok önemlidir.İdeal olarak dört aylık olmadan bu eğitimin verilmesidir. Sosyalleşme yavru köpeğinizin çok yönlü bir köpek olacak şekilde büyümesini sağlamaya yardımcı olur.Çok fazla insan odaklı oldukları için mutlaka onla belli süreler ilgilenmeniz gerekir.

Tarihi

MÖ 1200 civarında Keltlerle Galler’e gelen iki ırkdan daha yaşlı olanıdır. Bazıları, Vikingler tarafından Britanya Adaları’na getirildikleri için İsveç valhundunun ataları olduğunu düşünmektedir.Corgi kelimesinin birden fazla olası kaynağı vardır. Bazıları köpeğin Keltçe olduğunu düşünürken, diğerleri adın cüce anlamında “cor” veya köpek anlamında “gi” den kelimelerinin birleşiminden geldiğini düşünüyor.

Galler’de çok yönlü bir çiftlik köpeği olarak geliştirildi. Bu köpekler, inatçı sığırları topuklarından ısırmak ve istedikleri yöne sürmek için kullanılmışlardır.Ayrıca,yaşadıkları çiftlikleri korumuş çevredeki yabancı hayvanları avlamışlar’dır.Sığırlarla olduğu gibi koyun ve ördekleri’de gütmede oldukça başarılıdır’lar.1930’ların başlarında resmi olarak farklı ırklara ayrıldı. AKC’nin bu ırkı tanınması 1935’te oldu.

“The Accidental Tourist” filminde başrol oynayan yakışıklı Edward, sevimli bir üç renkli bu ırkı temsil eden bir köpektir.

Yazar Hakkında