Cava (Javanese) Kedisi
Cava (Javanese) Kedisi
Cava (Javanese) Kedisi

Cava Kedisi (Javanese). Colorpoint renklerinde giyinmiş uzun tüylü bir Siyam çeşididir. Siyam, Colorpoint ve Bali dili temel alınarak geliştirildi. İlk başta, Cat Fanciers Association, Cava’yı Balililerden renklerine göre ayrılmış ayrı bir cins olarak sınıflandırdı.  2008’de Cava, Bali cinsinin bir bölümü olarak ilan edilmiştir.Uluslararası Kedi Derneği ayrıca Cava’yı çeşitli Balili olarak kabul eder ve her ikisini de Siyam ırkları grubuna dahil etmiştir.Dahil olan Cava, Balinese, Siyam, Colorpoint Shorthair ve Oriental Longhair’e cinslerine göre geride kalabilmektedir.

Boyut

Cava Kedisi  (Javanese),  3 ila 5 kilo ağırlığında orta boy kedilerdir.

Kişilik

Siyam ve Cava (Javanese) Kedisi  tüylerinin uzunluğu ve rengi farklı olmaktadır.  Cavalılar sahiplerine son derece düşkündür. “Yardımcı” olmayı severler ve sizi takip edecek ve her hareketinizi denetleyecektir. Otururken, kucağınızda bir Cava olacak ve geceleri sizinle birlikte, muhtemelen yorganın altında, başı yastığa dayayacak. Bir Cava Kedisi belki de akrabası Siyam kadar gürültülü değildir.   Cava son derece zeki, çevik ve atletiktir ve oynamayı sever.  Getirmeyi sever, tasmalı yürümeye isteklidir ve kolayca numaralar öğrenir. Kendisi de iyi bir eğitmen ve siz farkına varmadan evinizi yönetiyor olacaktır. Onu asla herhangi bir eğlence türü olmadan bırakmayın. Konuşkan, meşgul bir insanla yaşamak sizi deli edecekse, bir Cava Kedisi almayın. Öte yandan, gün boyunca biriyle konuşmaktan hoşlanıyorsanız, Cavalı en iyi arkadaşınız olacaktır.Bu talepkar ve sosyal kediyle geçirecek vaktiniz olduğundan emin olun.   Birbirlerine eşlik edebilmeleri için iki tane almak akıllıca olacaktır.

Sağlık

Astım/bronş hastalığı

Aort darlığı gibi doğuştan kalp kusurları

Çapraz gözler

Megaözofagus gibi gastrointestinal durumlar

Lenfoma

Nistagmus, istemsiz hızlı göz hareketine neden olan nörolojik bir bozukluk

Genetik bir testin mevcut olduğu ilerleyici retinal atrofi

Bakım

Cava (Javanese) Kedisi ince, ipeksi kürkünün bakımı kolayca yapılmaktadır.  Banyo nadiren gereklidir.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir.   Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın.  herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz.

Kum kutusunu lekesiz temiz tutun. Tüm kediler gibi, Cava kedileri da banyo hijyeni konusunda çok titizdir.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Siyam veCava (Javanese) Kedisi ırkı, renk ve tüy uzunluğu dışında ayırt edilemez, ince ama kaslı bir vücuda ve uzun çizgileri vardır ve kama biçimli uzun ve burnun dar noktasından kulak uçlarına doğru sivrilen uzun bir kafaya sahiptirler, üçgen oluşturuyor. Alışılmadık derecede büyük kulaklar tabanda geniştir ve uçlara doğru işaret eder, bu da onlara kafa ile aynı üçgen şekli verir. Orta boy gözler badem şeklindedir.  Cava, küçük, zarif, oval patileri üzerinde yürür ve ince bir noktaya kadar incelen uzun, ince bir kuyruğu sallar. Vücudun görünümü, ince ve ipeksi orta uzunlukta bir kaplama ile yumuşatıla bilir. Tüylü kuyrukta en uzundur.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Cava, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Herhangi bir av köpeği gibi getirme oynar, hileleri kolayca öğrenir ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Otoritesine saygı duyan kedi ve köpeklerle barış içinde yaşar. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları her zaman yavaş ve kontrollü koşullarda tanıtın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında