Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel boşanan eşlerin köpeklerini paylaşamadıkları durumlarda besledikleri ırka bakıldığında bu cinstir. Bu da ırkın ne kadar iyi bir aile köpeği olduğunu gösterir.

Cavalier King Charles Spaniel Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 9–14 yıl
Ağırlık: Erkek: 5,9–8,2 kg, Dişi:5,9 – 8,2 kg
Boy: Erkek:30–33 cm (Yetişkin), Dişi: 30 – 33 cm (Yetişkin)
Renk: Siyah ve Bronz, Üç Renk, Blenheim, Ruby

Orta kemikli, zarif küçük bir spaniel’dir.İpeksi tüyleri orta uzunluktadır ve hafif bir dalgalıdır. Ayaklarda uzun tüyler

Cavalier King Charles Spaniel
Cavalier King Charles Spaniel

bir cins özelliğidir.Düzenli tarama, kürkünü parlak tutmanın en iyi yoludur. Dişiler ortalama olarak yaklaşık 5 yavru doğurur. Kral Charles, Blenheim, King James Ruby ve Prince Charles çeşitleri olmak üzere renk şemaları ile ayırt edilen dört çeşitten oluşur. Blenheim çeşidi, Marlborough Dükü, kırmızı-beyaz çeşitlerine Blenheim Sarayı onuruna verilen isimlerini ile bilinir. King James çeşidi siyah ve ten rengi iken, Prince Charles siyah, ten rengi ve beyazdır.Son çeşidi ‘Ruby’ olarak bilinir ve bu cinsin katı kürklü kırmızı renktedir.

Karakter

Cavalier King Charles Spaniel, sahiplerini çok seven onları şımartan, büyüleyici derecede sevecen, oyunbaz, zeki bir köpektir. Kesinlikle çekingen yada utangaç değildir. Bu hayatı seven ve sevdiren küçük köpekler çocuklarla mükemmel bir ilişki içindedir ve ev halkıyla etkileşimde bulunma istekleri, onları evin vazgeçilmezlerinden yapar. Cavalier King Charles spaniel’in bakımı kolaydır. Bir aile köpeği olarak kucaklanmayı sever ve mükemmel bir kucak köpeği olarak tanımlanmıştır. Bu köpeklerin havlayarak sizi selamlama eğilimi olsa da koruyucu bir köpek değildir.

Tarihi

Doğu Asya’da ortaya çıktığı ve 1500’lerde Avrupa’ya geldiği düşünülüyor. Uzun süredir İngiliz kraliyet ailesinin resmi köpeği oldular. Nitekim yüzyıllar boyunca diğer kraliyet ailesi üyeleriyle birlikte yaşadılar ve popüler hale geldiler.

Spaniel köklerinden türetilmiştir. Bu küçük köpekler muhtemelen Japon Çene ve belki de Tibet Spaniel gibi Doğu kökenli küçük ırkların küçük ispanyol köpekleri ile eşleşmesi ile elde edilmiştir. “Yorgan spanieller” olarak bilinen bu kucak köpekleri eski dönemlerde vucut ve ve ayak ısıtıcıları olarak görev yaptı ve hatta sıcak su şişelerinin yerini aldı. Ek olarak, sahiplerinin vücutlarından pireleri çekme işlevini yerine getirdiler.Irk ailenin tüm üyelerini seven ve onları eğlendiren bir yapıları olduğu için popüler hale geldiler.

1700’lerde, Kral II. Charles, bu ırka o kadar aşıktı ki, köpekleri ile çok fazla ilgilendiği için devlet meseleleri ile ilgilenmemekle suçlandı. Köpekler onunla o kadar birlikte anılmıştıki, Kral Charles Spaniels olarak tanındılar. Ölümünden sonra, Marlborough Dükü cinsin en büyük savunucusu olarakyer aldı en sevdiği kırmızı ve beyaz “Blenheim” rengi, adını malikanesinden alıyor. Kral Charles Spaniel nesiller boyunca zenginlerin evlerinde yaşamaya devam etti.

1900’lerin başlarında Zengin bir Amerikalı olan Roswell Eldridge İngiltere’ye geldiğinde ve çoğu eski tipe benzeyen en iyi köpek için bir para ödülü koydu. Yetiştiriciler, ödülü kazanmak için eski tip köpeklerini bir araya getirdiler ve böyle yaparak orjinal türü kurtardılar. King Charles Spaniels olarak adlandırılan bu köpekler İngiltere’nin en popüler ırklarından biri haline geldi.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında