Chausie Kedisi

Chausie Kedisi tarihi: insanların orman kedilerini evcilleştirdiği ve hatta onları mumyaladığı eski Mısır zamanlarına kadar gidebilmektedir. Bununla birlikte, 1990’da, güney Orta Asya’nın bataklıklarından gelen orman kedilerinin, muhtemelen. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Habeş ile kasıtlı olarak çiftleştirildi ve sonuç Chausie Kedisi doğdu.

Chausie Kedisi

Cinsin vahşi kedi mirasına rağmen, Chausie aslında süper sosyal, insan dostu bir kedi olarak bilinir.

Chausie’ye 2013 yılında Uluslararası Kedi Birliği (TİKA) tarafından resmi olarak şampiyonluk statüsü verildi.

Boyut

Chausie, büyük boy bir kedi cinsidir. Çoğu zaman olduğu gibi, tam boyut standartları değişmektedir.

Çoğu Chausies 7 ila 14 kilo ağırlığındadır. Bununla birlikte, bazıları ortalamadan daha büyük veya daha küçük olabilmektedir.

Kişilik

Her şeyden önce, Chausie’nin vahşi kedi özelliklerinin çoğunu koruduğu gerçeğinin üstesinden gelinemez. Bu cins, günün uzun zamanlarında aktif olur ve narin ve zarif olmaktansa atletik bir şekilde hareket etmeyi tercih eder.

Chausie, sahibinden çok fazla talepte bulunan ve yüksek derecede etkileşim ve oyun süresine ihtiyaç duyan bir kedidir. Birçok durumda, cins oyuncaklarla getirme oynamaya istekli olduğunu göstermiştir.

Chausie’nin aynı zamanda çok zeki bir kedi olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle düzenli olarak döndürdüğünüz bir dizi akıllı ve etkileşimli oyuncakla onları sürekli olarak zorlamak isteyeceksiniz. Yine de, Chausie’nin enerjik özelliklerine rağmen, aynı zamanda yetişkin insanlarla yaşamlarında çok güçlü ve sevgi dolu bağlar kuracak bir kedidir ve kedinin kesinlikle sevecen bir yanı vardır.

Sağlık

Chausies kedisi sağlıklı kedi olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, kedinizin veterineriyle düzenli ziyaretlerde yapmanız önemlidir. Çoğu Chausies kedisi sağlıklı olsa da, Habeş cinsinin karşılaştığı bazı koşullara eğilimli olabilmektedir.

Chausies’in muzdarip olduğu daha yaygın sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

obezite

Bağırsak sorunları

Bakım

Tüm kedilerde olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorununu erkenden tespit etmek için Chausie’nizin düzenli veteriner kontrollerini sürdürmek önemlidir. Veterineriniz, kedinizi sağlıklı tutacak bir bakım rutini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Chausie Kedisi tamamen etten oluşan çok özel bir diyet gerektirdiğini belirtmek önemlidir. Tahıllar ve bitki maddeleri içeren cins kedi mamalarını beslemek sindirim sorunlarına yol açar.

Diyetin ötesinde, yaşam ortamınıza kesinlikle en az bir tırmalama direği eklemek gereklidir. Bu, sağlıklı kaşınmayı teşvik etmeye ve kedinin tırnaklarını iyi durumda tutmaya yardımcı olacaktır.

Chausie kedisinin kulakların da kir birikmesi veya olası enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak incelenmelidir. Chausie’nize uyacak düzenli bir diş fırçalama rejimine başlama konusunda veterinerinizle konuşmanız gerekmektedir. Veterineriniz size belirli markalar ve teknikler hakkında tavsiyelerde bulunacaktır.

Yüksek enerji seviyelerine sahip herhangi bir cinste olduğu gibi, Chausie’nin etrafta koşması ve keşfetmesi için yeterli alana sahip olması gerekecektir, bu nedenle yaşam durumunuza birkaç kedi ağacı eklemek isteyeceksiniz. Chausie’nin yeterli egzersize katılabilmesi önemlidir – en azından kedi obezitesinin yerleşme şansını önlemek için.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Chausie’nin kürkü üç renkte olur. Kahverengi tekir, düz siyah ve kırlaşmış tekir.

Tımar söz konusu olduğunda, Chausie çok az bakım gerektiren bir kedi türüdür. Tüy yumağı veya paspas oluşma olasılığını azaltmak için haftada bir tüylerini fırçalayabilirsiniz. Ancak genel olarak, bu, insanlarından çok fazla tüy döken veya çok fazla uygulamalı tımar gerektiren bir kedi değildir.

İklim söz konusu olduğunda, Chausie genellikle ortama ayak uyduran bir kedi türüdür. Bununla birlikte, sıcak aylarda her zaman yeterli gölge ve temiz su bulunduğundan emin olmalısınız.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Chausie Kedisi genellikle küçük çocuklarla iyi anlaşan bir kedi olarak önerilmez. Bunun nedeni, cinsin Jungle Cat mirasından bazı vahşi içgüdülerini ve özelliklerini korumasıdır.

Diğer ev hayvanları söz konusu olduğunda, Chausie birçok evcil hayvanla, özellikle köpeklerle iyi geçinmektedir. Ancak, yeni kedi ile mevcut evcil hayvanlar arasındaki erken etkileşimleri denetlemek gereklidir.

Sonuç olarak, erken sosyalleşme bu cinsle gerçekten işe yarıyor. ! [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında