Chihuahua köpek Bakımi hakkında size oldukça faydası olacağını düşündüğümüz bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Chihuahua Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Aşağıda Chihuahua Bakımı ile ilgili farklı konularda size işinize yarayacak bilgileri bulabilirsiniz.

Beslenme

Çok hareketli oldukları için protein oranı %25-%30 arasında kuzu etli yada balıklı mama kullanmanızı öneririz. Tavuk içeren mamaların yan etkileri olabilir. Takviye olarak doğal kalsiyum takviyesi olan tatlı lor verilebilir. Çok iştahlı bir ırk olduğu için yemeyi en az günde 2 farklı öğünde verilmelidir.

Yavru ise bu sayı 4 olarak ayarlanmalıdır. Çok hızlı yemek yedikleri için mide dönmesi sorunu yaşayabilir’ler.İç ve dış parazitler konusunda hassas olduğundan kesinlikle çiğ besinler ile beslenmemelidir. Isıl işlem görmüş konserve mama yada kuru mama kullanılması daha uygundur.

Yaşayacağı Ortam

Chihuahua bizdeki adıyla şivava ırkı özellikle soğuğa karşı hassas hayvanlar’dır.Bu nedenle mutlaka yaşadıkları ortam 22 derece ve üzeri olmalıdır. Özellikle soğuk havalarda dışarı çıkarıyorsanız üzerine mutlaka sıcak tutacak bir köpek kıyafeti giydiriniz.

Chihuahua Bakımı
Chihuahua Bakımı

Kapalı kalmaktan pek hoşlanmazlar bu onlarda piskolojik sorun yaratır. Gereken durumlar dışında serbest olarak evde dolaşmasına izin vermelisiniz. Ayrına ilgi isteyen bir köpektir her zaman sizinle olmak isteyecektir.Soğuk ve sıcak toleransı az olduğundan kesinlikle bahçede bakabileceğiniz bir ırk değildir.

Tüy ve Cilt Bakımı

Irk çok fazla tüy döken canlılar değildir. Yılda iki kere meysimsel geçişlerde az da olsa dökerler. Bu dönemlerde haftada 2 kere fırçalamak ölü tüylerden kurtulmasına yardımcı olursunuz. Kendini çok temiz tutan bir ırk olduğundan yıkanmaya genellikle ihtiyacı yoktur. Çok sık yıkama tüm köpeklerde olduğu gibi şivava’da cildine zarar verecektir. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında