Chihuahua Köpek Irkının Fiziksel Yapısı tamamen kendine özgüdür ve başka hiç bir köpeğe benzememektedir. Özellikle o kendine has yürüyüşü aynı gösteri altlarına benzemektedir.

Chihuahua Fiziksel Yapısı ve Özellikleri

Fiziksel özellikleri vahşi yaşama ve küçük avları yakalamaya çok uygundur. Bu yapı geçmişte Meksikada vahşi olarak yaşadığı dönemleri hatırlatmaktadır. Çok küçük bir köpek olmasına rağmen aşırı derece hızlı ve çeviktir.Bir dağ keçisi kadar tırmanma becerilerine sahiptir.

Gözlerinin büyüklüğü ve kafatasına yerleşim düzeninden dolayı görüşü çok iyidir. Ortalarda dolaşan sineği bile

Chihuahua Fiziksel Yapısı
Chihuahua Fiziksel Yapısı

çok uzaktan görür ve peşine düşer. Tüy tipi olarak iki çeşittir. Uzun ve kısa tüylü olabilirler. Uzun tüylü olanları bile kendine çok temiz baktığından hiç bir zaman kirli görünmezler.

Çene yapıları küçük avları yakalayacak şekilde evrimleşmiştir ve çok hızlı açıp kapama hareketi yapabilirleri.O kadar hızlı ve çabuk reflekslere sahiptirler ki ufacık bir alanda bile o istemez ise yakalanamaz.

Tüy Yapısı

Chihuahualar, yumuşak, ince koruyucu tüylere sahiptirler ve ipeksi bir yumuşaklığı vardır. Birçok uzun tüylü ırktan farklı olarak, uzun tüylü Chihuahualar, traş ihtiyacı duymaz ve minimum bakım gerektirir. Genel inanışın aksine, uzun tüylü olanları kısa tüylülerden daha az tüy döker. Tam uzun tüylü bir yapının oluşması köpekte 3 yaşına kadar sürebilir.

Her renk taşıyabilmelerine rağmen en çok görülen açık kahverengi, kırmızı, krem, çikolata, kahverengi, karışık, beyaz ve siyahtır.

Ağırlık 1.5-3.5 Kg Arası
Boy: 20-22 Cm Arası
Kulaklar Dik
Gözler Büyük
Tüy Yapısı Uzun ve Kısa
Renk Her Renk
Kafa Yapısı Elma;Ceylan
Yaşam Süresi 14-18 Yıl
Egzersiz Gereksinim 25 Dk/Gün
Salya Oluşturma Yok
Kazma Eğilimi Çok Az
Soğuk Tolerans Zayıf
Chihuahua Fiziksel Yapısı

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında