Chihuahua Hastalıkları hakkında bu yazımız’da bu ırka sahipseniz karşılaşabileceğiniz sağlık sorunları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Chihuahua Hastalıkları Nelerdir?

 

Aşağıda şivavanız’da karşılaşma ihtimaliniz olan hastalıklar ile bilgili bilgiler verilmiştir.

1-Trakeal Çöküş

 

Trakea, köpeklerde alınan nefesi ağız ve burun vasıtası ile akciğerlere taşıyan tüptür. Bura’da oluşan sorun nefes almayı zorlaştıracak ve şiddetli öksürüğe neden olacaktır.

Şiddetli seyrettiği durumlarda nefes alamadığı için oksijen yetmezliğinden bayılmalar olacaktır.İlk belirtiler diş etlerinde gözle görülür şekilde oluşan maviliklerdir. Hastalık tibbi müdehale ile tedavi edilebir. Öncelikle öksürük kesici ilaçlar verilerek öksürüğün durdurulması gerekecektir.

2-Lüks Patella

Lüks patella olarak bilinen hastalık köpeklerin diz kapaklarında dör aylıktan sonra oluşan çıkıktır. Yapılan

araştırmalar kalıtsal bir hastalık olduğunu ortaya koymuştur. Bu hastalığa sahip bir şivava’nın sorunlu olan ayağını fırsat buldukça havada tutmaya çalıştığını görebilirsiniz. Bu hareket kasları gevşetmek ve diz kapağını yerine oturtmak için yapılan bir aktivitedir.

Yavru şivavanıza çok fazla acı veren bir rahatsızlık değildir. Bu hastalığın iyi tarafıdır.İleri düzeyde vakalarda mutlaka cerrahi müdahale gerektirir.

3-Hipoglisemi

Hipoglisemi, kandaki şeker düşüklüğünden dolayı oluşan hastalığa verilen isimdir. Chihuahua’bu rahatsızlığa yakalanmış ise göstereceği belirtiler. Baş dönmesi,yön bulamama, aşırı uyku hali ve bilinç kaybıdır.

Köpeğinizin Hipoglisemi belirtileri gösterdiğini düşünüyorsanız onu mutlaka acil olarak veteriner hekime getirmeniz gereklidir. Bu hastalık karaciğer ve diğer hastalıkların belirtisi de olabilir ve iyice araştırılmalıdır.

Chihuahua’köpeğinize bu teşhis konulmuş ise mutlaka veterinerin önerdiği diyeti uygulamanız gereklidir. Sürekli önünde yemek bulunmalı istediği zaman karnını doyurabilmelidir. Aksi halde nöbet geçirebilir ve ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.

4-Diş ve Dişeti Hastalığı

 

Tüm küçük ırklarda olduğu gibi chihuahau’lardada diş etlerinde plak ve tartar gibi belli sorunlar olabilir.Günlük olarak dişlerini fırçalamanız gereklidir. Belli dönemlerdede çiğnemeleri için üretilen malzemelerden alarak köpeğinize verirseniz bu oluşumları çiğneyerek kendisi giderecektir.

Diş ve diş eti sağlığı için şeker içeren besinler vermemeye özen gösterin. Belli aralıklarla veterinerinize mutlaka diş muayenesi için getirin.

5-Hidrosefali

Hidrosefali aynı insan bebeklerinde görülen bıngıldak denilen kafa tası kemiğinin bir kısmının tam kapanmamış olduğu küçük boşluklara verilen isimdir. Chihuahua’larda buna molera denir ve bazı yavrularda olabilir. Yavru büyüdükçe büyük oranda kapanır. Bu bir çok farklı küçük ırk köpeklerdede vardır.

Çok nadirde olsa ileri düzey durumlarda beyin sıvısı bu bölgede toplanabilir. Bunun çözümü için cerrahi müdahale gereklidir. İleri düzey olamdığın1da köpeğinize sağlıksal bir etkisi olmayacaktır. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında