Chihuahua Köpeğimin Egzersiz İhtiyacı konusunda bilgili olmanız yavru gelişiminde çok önemlidir. Ayrıca yetişkin köpeklerin sağlığı açısından’da önem teşkil eder. Günümüzde aşırı kilolu köpek sayısı insanlarda olduğu gibi yıllar geçtikçe artmaktadır. Beraberinde’de ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Chihuahua Köpeğimin Egzersiz İhtiyacı Nedir

Chihuahua küçük bir ırk olduğundan evin içinde çok rahat egzersiz yapabilir ve kendisi süresini ayarlayabilir.

Chihuahua Köpeğimin Egzersiz İhtiyacı
Chihuahua Köpeğimin Egzersiz İhtiyacı

Sürekli evde bir yerde kapalı tutuyorsanız şayet ilk 6 aya kadar günde 30 dakika ara ile toplamda 2 saat evin içinde serbest bırakın ve onunla oyunlar oynayın. Hem bedensel hem de ruhsal sağlığını bu şekilde sabit kalabilir.

6 aydan sonra ise size önerim direk ev içinde serbest dolaşssın bu şekilde kendisi koşacağı zamanı yada duracağı zamanı ayarlar. Bazen ölçüyü kaçırsa bile fiziksel olarak yeterli gelişime ulaştığından fiziksel bir rahatsızlık yaşamayacaktır.

Bedensel olarak ev ortamı şivava’nıza yeterli gelse de her gün köpeklerde bizim gibi aynı şeyleri görmekten sıkılacağı için günde en az bir kaç dolaştırmak ona çok iyi gelecektir. Üstelik sizle’de olan ilişkisi güçlenecektir. Gezinti güzergahını her seferinde ayrı tutarsanız çok daha iyi olacaktır.

Egzersiz’in Köpeğinize Faydaları

1-Enerji harcayacakları için aşırını şişmanlamalarını önleyerek kalp ve eklem sorunlarında uzak tutar.
2-Biriken enerjisini atacağı için evde ki aletleri ısırmaz kemirmez kısaca zarar vermez.
3-Köpeğin beynini meşgul edeceği için özellikle stres konusunda çok yardımcı olacaktır. Mutlu bir Chihuahua yaratacaktır.
4-Artrit, kalça displazisi veya obezite ile ilgili sağlık sorunlarının olasılığını azaltır. şeker hastalığı veya kalp hastalığını önler.
5-Köpekler aranızdaki bağ her beraber zaman geçirdiğinizde daha da güçlenecektir.

Yemek ve Egzersiz Arasındaki İlişki

Chihuahua Köpeğinize Egzersiz İhtiyacı egzersiz yaptıracak iseniz bu oyun yada gezinti yemekten önce ve sonra yapmayınız.Ayrıca susuz kalan bir köpeğe’de kesinlikle egzersiz yaptırılmaz. Hemen yemek yedikten sonraki aktiviteler tüm köpeklerde ölümcül sonuçları olan mide dönmesine yol açabilir. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında