Chihuahua Köpek Irkı evde beslenebilecek köpekler arasında her zaman birinci sırada yer alan bir türdür. 6000 yıldır insanlar ile birlikte olduklarından bizlere çok iyi adapte olmuşlardır.

Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri nelerdir?

Fiziksel Özellikleri

Chihuahua Köpek Irkı Öncelikle dünyada tespit edilen en küçük köpek bir şivava’dır.Burdan anlayabileceğiniz gibi boyutları oldukça küçüktür. Ağırlık olarak 1.5 ile 3 Kg arasındadır. Boy olarak’ta en fazla 25 cm’ye kadar uzarlar.

Renk olarak çikolata,blue,lilak, beyaz, siyah, kahverengi, sarı ve bunların karışımı olabilir. Uzak durulması gereken tek renk merle rengidir. Bu renk sadece genetik bozukluğu olan şivava köpeklerde görülür. Genetik bozukluk duyu sistemlerinde hasarlara neden olur.

Oldukça hızlı ve atik köpeklerdir. Bu özellikleri önceden vahşi doğada ufak avların peşinde koşarken onları yakalamak için geliştirdikleri düşünülmektedir. Bir keçi kadar tırmanma yetenekleri vardır. Kısa mesafelerde çok hızlı dönüşler yapabilirler. Yürüyüşleri bir gösteri atının yürüyüşü kadar göz alıcıdır.

Kuyruk ve kulaklar her zaman diktir .Kulaklar yavru ilen düşük olabilir.3 aydan sonra kendisi dikleşir. Gözler çıkık ve yuvarlak bir kafanın üzerinde durur. İnce bacakları ona hızlı hareket kabiliyeti verirken narin olması incilme’ler karşısında dezavantaj sağlar.

Chihuahua Köpek Irkı

Tüy yapısı 2 tiptir. Uzun ve kısa tüy olmak üzere 2 ye ayrılır. Chihuahua Köpek Irkı çok nadiren tüy döker. Sadece yıkandıklarında tüy dökümü olur. Sanıldığının aksine uzun tüylüler kısa tüylülerden daha fazla tüy dökmez. Kendilerini çok temiz tuttukları için pek fazla bakıma ihtiyaç duymazsınız.

Karakteri

Chihuahua Köpek Irkı karakteri oldukça ilginçtir. Aldığınız yavruya bağlı olarak çok yaramaz, çok ağır başlı yada çok duygusal olabilir. Kısaca ne çıkacağınızı bilemezsiniz. Bu ırk tahmin edemeyeceğiniz kadar zekidir. Zekasını çoğu zaman kendi çıkarlarına kullanır. Tel kafesin içine koyarsınız 1 günde tırmanmasınChihuahua Köpek Irkıı öğrenir ve kaçar. Evden dışarı çıkmak için pek çok gizli geçit keşfeder. Bedava yemek için her türlü şirinliği yapar.

Belki inanmayacaksınız ama Amerika Köpek federasyonunun yaptığı bilimsel araştırmalarda dünyanın en iyi 10 bekçi köpeği arasındadır. Bekçi köpeği olarak tanımlanan koruduğu ortama yada ailesi ile ilgili herhangi bir tehlike gördüğünde havlayan herkesi uyaran ve koruyan köpeklere denir. Diyeli eve bir hırsız girdi şivava tüm mahalleyi ayağa kaldırır ve hırsıza kesinlikle saldırır. Boyutundan dolayı kaybeden kendisi olsa bile hiç tereddüt etmez.

Kendi kararlarını kendileri vermeyi severler bu nedenle boyutuna aldanmayı liderin kendisine siz olduğunu gösterin. Bunun için ona bağırmanız yeterlidir. Çok zeki olduğu için hemen neyi yapıp neyi yapmaması gerektiğini anlar. Bu nedenle eğitimi çok kolaydır.

Dışarıda dolaştırıken kesinlikle gezdirme kayışı olmadan dolaştırmayın. Aksi halde bir köpekle karşılaşırsa ona saldıracaktır. Boyut farkının onun için hiç bir önemi yoktur. Aşırı korkusuz bu hayvanlar sonlarını düşünmeden kahramanlık yaparlar.

Aile içinde yaşamayı çok severler. Onu kesinlikle aileden ayrı bir yerde tutmamalısınız sizinle beraber sürü olarak hayatını sürdürmesi önemlidir. Az sevgi ve ilgi görürse direk bunalıma girer ve piskolojisi bozulur.

Chihuahua Köpek Irkı

Tarihi

Chihuahua, meksikanın içinde yer alan adıyla aynı isimle anılan bir eyalette ilk olarak ortaya çıkmış yada görünmüştür. Atası büyük ihtimal Toltek hakınca kutsal kabul edilen kutsal Techichi adında yerli bir köpekti. İlk atalarının 9. yüzyıldan daha önce varolduğu düşünülmektedir.Chihuahua’ya benzeyen bir köpeChihuahua Köpek Irkıği betimleyen MS 9. yüzyıla yapılan Toltek oymaları vardır.

Aztekler Tolteklerin topraklarını fethettiğinde bu köpeği fark ettiler ve sahiplendiler..Köpekler kutsal olarak görüldü ve aztek tapınaklarında bakıldılar ve törenlerde kullanıldılar. Aztekler, bu ırkın geleceği görme, hastaları iyileştirme ve ölülerin ruhlarını yeraltı dünyasına güvenli bir şekilde yönlendirme yeteneği de dahil olmak üzere mistik güçlere sahip olduğuna inanıyordu. Kırmızı bir şivava öldürmek ve onu vefat eden kişinin kalıntılarıyla birlikte yakmak gelenekseldi.

Bu ırk 1900 yıllarda Amerika’ya girdi ve bir anda zenginlerin ve popüler sanatçıların gözdesi oldu.Doğal olarak’ta pek çok televizyon programında yada basına verdikleri resimlerde bu köpekler yer aldı.Adı “Zengin Çanta Köpeğine Çıktı” Bu olay o kadar fazla ilgi gördüğü herkes bir şivava almak istedi fakat fiyatlardan dolayı sadece belli bir kesim sahip olabildi.

Doğru Şivava Yavru Sahiplenme

Öncelikle kesinlikle TEACUP bir yavru sahiplenmemelisiniz.Teacup köpekler hastalıklı ve cücelik hormonunun fazla salgılandığı yavrulardır. Sürekli tedavi görmeleri gerekir.doğru üreticiyi seçmeniz gerekir. Yavrular akraba ilişkisi sonucu doğan bir ırk olmamalıdır. Anne baba mutlaka piskolojik olarak iyi durumda olmalıdır.Şayet bu konuda normal değillerse yavrularda yanı kişiliğe sahip olabilirler.

Bir Chihuahua yavrusu en erken 60 günlükken sahiplenilmelidir. En ideali 90 gündür.90 günde hem gerekli sosyalizasyon tamamlanmış olur hem’de önemli aşıları yapılmıştır. Fiziksel ve ruhsal olarak yeni bir aileye gitmeye hazırdır.

Yazar Hakkında