Chihuahua Molera olarak bilinen olgu başlarının üstünde insanlarda bebeklik dönemlerinde olduğu gibi yumuşak bir bölge oluşmasına verilen isimdir.

Geçmişte, yavrunun kafa tasında molera olması saflığın kanıtı olarak görülürdü. Hala bu görüş dünya çapında bir kısım üretici ve bu ırkı sevenler tarafından kabul görülmektedir.

Chihuahua’larda Molera Nedir?

Pek çok Chihuahua yavrusu molera olmadan doğmasına rağmen, bazen yavrular içinde bir tanesinde

Chihuahua Molera
Chihuahua Molera

rastlanmaktadır. Az olan bir durum her şeyde olduğu gibi yavruyu anlamsız olarak daha değerli hale getirmektedir. Chihuahua’daki molera başın üstünde oluşur her yavruda farklı boyut ve şekilde olabilir.

Irk hakkında bilgisi yeterli olmayan veteriner yada kişiler molera’yı hidrosefali ile karıştırmaktadırlar. Bu söylemler konuya hakim olmayan bir çok Chihuahua sahiplenmek isteyen kişilerde endişe yaratmaktadır. Uzun yıllar’dan beri yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarında iki olgu arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Molera ve hidrosefali arasında yapılan araştırma sonuçlarına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Green & Braund tarafından yayınlanan 1989 tarihli Beyin Hastalıkları isimli araştırmada klinik olarak birçok küçük ırkının hidrosefali ile ilişkili olmayan açık bıngıldaklara sahip olabileceğini belirlenmiştir.

Dr. Walker ve Rivers, Minnesota Üniversitesi’ndeki Veterinerler, fontanelin varlığı veya boyutu ile hidrosefali durumu arasında herhangi bir ilişki olmadığı sonucuna varmışlardır. Bu ülkenin önde gelen nörologlarından biri olan New York’taki Cornell Üniversitesi’nden Dr. Alexander de Lahunta, herhangi bir açıklığın anormal olduğu sonucuna varmanın yanlış olacağını belirtmiştir.

Sonuç olarak moleranın varlığı, Chihuahua’nın tıbbi bir sorunu olduğu göstermez. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında