Chihuahua Neden Titrer pek çok bu ırka sahip hayvan severin merak ettiği bir davranış biçimidir.Bir çok nedeni vardır. Aşağıdaki yazımız size bu konuda faydalı olacaktır. Öncelikle şunu söyleyelim her Chihuahua titremez.

Chihuahua Neden Titrer İşte Nedenleri

 

Chihuahuaların titreme nedenleri içinde en yaygın olanları yüksek metabolizma, düşük kan şekeri, soğuk, gergin,

üzgün, heyecanlı veya endişeli ruh hali sayılabilir. Titreme tremor sendromu (GTS), zehirlenme, böbrek hastalığı, yaralanma veya alerji gibi rahatsızlıklar’dada ortaya çıkabilir.

1-Gerginlik ve Üzüntü

Sosyalleşmesi iyi olmayan bu ırka ait bir köpek daha büyük ve daha fazla enerjiye sahip köpekler ile birlikte yaşamaya zorlanırsa bu onda gerginlik ve stres yaratır. Kendini rahatsız hisseder ve titreme nöbetleri başlar.

2-Hızlı Metabolizma

 

Chihuahua Neden Titrer
Chihuahua Neden Titrer

Irkın metobolizması bir çok köpek ırkından 3 kat daha fazladır. Bu durum onun yediklerinden aldığı enerjiyi çok çabuk yakması anlamına gelir. Enerji azaldığında ise vucut ısısını dengeleyemez. Hava sıcak bile olsa üşümeye başlar böyle bir durum var ise ona yemek vererek yeniden enerji yüklemesini sağlamalısınız.

3-Soğuğa Maruz Kalma

 

Dünyanın en küçük köpeği olmasından dolayı yeterli yağ tabakasına sahip değildir. Soğuk ve sıcak direnci çok düşüktür. Bu durum oluştuğunda titreme başlar. Serin havalarda titrediğini görürseniz mutlaka ona köpek kıyafeti giydiriniz.

4-Heyecan ve Mutluluk

 

Irk bireyleri heyecanlandıklarında yada çok mutlu olduklarında titreme eğilimi gösterir ve merak edilecek bir şey yoktur.Sizi tüm gün görmediğinde ve eve geldiğinizde çok mutlu olur ve titrer.Akşam yemeğini vereceğinizi anladığında heycanlanır ve titrer. Bunun gibi pek çok örnek sayılabilir.

5-Korku

 

Bir Chihuahua’ya kızdığınızda hemen titremeye başlar. Büyük bir köpekle yan yana gelirse aynı tepkiyi verir. Korkudan karşıdaki köpeğe saldıracaktır ve büyük ihtimal kaybeden o olacaktır. Böyle bir durumda onu hemen uzaklaştırın. Titreme başlamışsa durum tehlikelidir. Çok akıllıdırlar ona kızdığınızda hemen ses tonunuzdan anlarlar daha fazla abartmanıza gerek yoktur. Bu sadece titremeyi arttırır.

6-Distemper

 

Ateş,öksürme,göz akıntısı,burun akıntısı gibi belirtiler gösteren bu hastalık şivava’da titremelere neden olur. Tedavi için antibiyotik kullanmanız ve bol sıvı vermeniz gerekir.

7-Nörolojik Nöbetler

 

Epilepsi gibi hastalıklar salya akması,ağız köpürmesi,kas seğirmesi,bilinç kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkar.Köpeğiniz bu semptomları yaşıyor ise titreme nöbetleri’de beraberinde gelir. Yapmanız gereken bu tip rahatsızlıkları kontrol eden ilaçlar kullanmanızdır.

8-Allerji

 

Köpeğiniz yemek yedikten sonra titremeye başlıyor ise alerjik bir reaksiyon geçiriyor olabilir. Bunu nedeni ya mamasının içine istemeden farklı bir madde karışmış olabilir yada siz yeni bir mamaya geçmişsinizdir. İçindeki bir bileşene karşı alerjisi vardır. Rahatsızlık kendi kendine geçmeyeceği için mutlaka tedavi gerektirir. Veterinere danışmanızı öneririz.

9-Kulak Enfeksiyonları

 

Kulak Enfeksiyonları şivavalar’da titremeye yok açan en büyük hastalıklardan biridir. Belirtisi temel olarak köpeğinizin kafa sallaması, kul ağını ayağıyla sürekli kaşıması,sarı akıntı ve kulakta kokudur. Tedavi için mutlaka veterinere getirmelisiniz. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında