Chihuahua Özellikleri

Chihuahua Özellikleri bakımından tamamen kedine has bir benzeri olmayan bir köpek ırkıdır. Bir Chihuahua yavru aldığınızda karşınıza nasıl bir karakter çıkacağını bilemezsiniz.

Chihuahua Özellikleri Nelerdir?

Irkın kendine has özellikleri aşağıda sizin için sıraladık. Özellikle kişilik olarak hiç bir ırka benzemeyen bir ırktır.

Kişilik

Chihuahua köpek yavrusu size geldiğinde ilk 3 gün sizden korkan titreyen bir yavru olacak. 3 günden

Chihuahua Özellikleri
Chihuahua Özellikleri

sonra ise tepenizden inmeyen bir kişiliğe dönüşecek. Sevginin ne demek olduğunu size öğretecektir. Karakteri yavruya göre değişken olabilir. Kimi yavru çok şımarık herkese karşı çekinmeyen,kimisi sadece ev halkına karşı çok sevecen yabancılara mesafeli. Kimisi ise siz ve ailenize karşı aşırı korumacı olabilir.

Hemen hemen hepsinde sizle her an beraber olma isteği vardır. Diyelim siz koltuğa oturdunuz evde bir sürü yer varken oda koltuğa çıkıp kucağınıza oturur ve saatlerce kalkmaz. Siz kanepeye uzandınız oda yanınıza gelip yatar.Kısaca size yapışır.

 

Bakımı

Tüylü olanları yada olmayanları yıkanma dışında çok nadir olarak tüy döker. Uzun tüylülerin özellikle göz çevresi tüyleri görüşü kapamaması için belli aralıklar ile kesilmelidir. Kendini çok temiz tutan bir köpek olduğundan çok fazla yıkanmaya ihtiyaç duymaz.

Tırnakları evde olduğundan doğal olarak kazma hareketi ile törpülenmediğinden çabuk uzar ve belli bir süre sonra yürürken rahatsız eder. Bu nedenle ayda bir kesilmelidir. Bunun dışında hiç bir bakıma ihtiyacı yoktur. Evde beslenebilecek en sorusuz ırk denilebilir.

Soğuk havalar ona göre olmadığından üşüme problemi olacaktır. Isının düşük olduğu havalarda sokağa çıkaracaksanız mutlaka üzerine kıyafet giydirmeniz gereklidir.

Bedensel Özellikleri

Chihuahua benzersiz yürüyüş stili ile sadece bu yürümesi bile saatlerce seyredilebilir. Bir gösteri atı edasında

Chihuahua Özellikleri
Chihuahua Özellikleri

kendinden emin baş dik gururlu bir şekilde ortalarda dolanır. İnce bacakları inanılmaz hızlıdır ve bir keçi becerikliğin’de her yere tırmanabilir.

Renkleri Blue, Siyah, Beyaz, Fawn, Çikolata Rengi, Krem Rengi, Altın Rengi olabilir. Kafa yapısı iki tiptir halk arasında ceylan ve elma kafa olarak adlandırılır. Günümüzde daha çok elma kafa denilen kısa burunlu türleri tercih edilmektedir.

Boyu en fazla 25 cm olmakta kilosu’da 1.5 kg ile 3 kg arasındadır. Dünyada tespit edilen en küçük köpek şivava ırkına aittir. Bu ırk Meksika’ya has bir türdür. İlk başlarda doğada küçük avları yakalayarak yaşayan ırk daha sonra insanlar ile yaşamaya adapte olmuştur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart