Chihuahua ırkında sosyalleşme çok önemlidir.İyi sosyasleşen bir yavru dünyadaki bir çok şeyden haberdar olur.Bu nedenle daha az korkarlar ve iyi köpeklere dönüşürler.

Chihuahua Sosyalleşme Neden Önemlidir?

İyi sosyalleşme bir çok olumsuz davranışı ortadan kaldırır. Örnek olarak eve gelen çocukları sosyalleşmiş köpekler

Chihuahua Sosyalleşme
Chihuahua Sosyalleşme

çok daha iyi karşılar. Aksi halede bir çok şeye takıntılı köpeklere dönüşür. Bu durum çevre ve sahipleri için sorun oluşturabilir.

Kendi cinsine karşı sosyalleştirmenin anahtarı köpeklerin birbirleri ile ilişkilerinde kullandıkları dili öğrenmeniz gereklidir.Asksi taktirde oynarken gereksiz müdehalelerde bulunursanız karşı cinse karşı agrasyon artacaktır.

Yavruyken Sosyaleşme

Bir chihuahua yavrusu size geldiğinde öncelikle ona evi tanıtın evde başka bir köpek yada evcil hayvan var ise kontrollü bir şekilde karşılaştırın. Misafirlerinin geldiğinde onu kafesine yada ayrı bir odaya kapatmayın siz varken eve yabancıların gelebileceğini öğrenmesini sağlayın. Evde ona değişik sesleri içeren videoları dinletin. Araba kazası sesi,ambulan sesi vs… dışarıda karşılaşabileceği pek çok sesi duymasını sağlayın.

Chihuahua yavrusunun aşıları tamamlandıktan sonra onunla önce kısa yürüyüşler daha sakin bölgelerde yapın. Yavaş yavaş daha kalabalık bölgelere sokun. Parklarda başka köpekler ile oynamasına izin veririn. Çevresinde yer alan başka tür hayvanlar ile karşılaştırmayı ihmal etmeyin.

Başka insanların onu sevmesine izin verin ama sevmek isteyenlere nasıl sevmeleri gerektiğini tarif edin.Hiç bir zaman hiç bir köpek kafasının üzerinden sevilmez. Yan tarafından sevilmesi uygundur. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında