Chihuahua, tarihi hakkında çok fazla ayrıntılı bilgi olmamasına rağmen çok eski bir ırk olduğu bilinmemektedir. Günümüzdeki köpeklerin atası olan türün fosillerinden alınan DNA lar ile Chihuahua dna sı karşılaştırıldığın tüm ırklar içinde %4 lük benzerlik ile en fazla orana sahiptir.

Dünyada bilinen en küçük köpek ırkıdır ve bu konuda bir rekora sahiptir. Adını ilk kez modern dünya tarafından

Chihuahua Tarihi
Chihuahua Tarihi

tanındığı 19. yüzyılda Meksika’nın Chihuahua eyaletinden almıştır. Chihuahua’nın, MS 9. yüzyıla kadar uzun zaman önce Meksika’daki Toltek halkı tarafından beslenen Techichi’den geldiği düşünülmektedir.

Küçük yapısına sağlam, şımarık görünümlü, uyanık bir köpek, olan Chihuahua yaklaşık 13 cm ve 0,5 ila 3 kg ağırlığında bir ırktır.Yuvarlak bir kafası, büyük, dik kulakları, belirgin gözleri ve kompakt bir gövdesi vardır. Tüylerinin rengi değişkendir ve pürüzsüz ve parlak kı yada uzun tüylü olabilir. Özellikle apartman yaşamına uygundur.

İlk köpek ile şu anki köpekler arasında dna olara çok az benzerlik vardır.Son yıllarda yapılan testlerde en yüksek oran %4 ile şivava’da tespit edilmiştir. Köpeğin ne kadar eski bir ırk olduğunun kanıtıdır. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında