Chihuahua Yavru Bakımı

Chihuahua Yavru Bakımı bu ırkın kendine has metabolizması olduğundan özellikle dikkat isteyen bir konudur.Bu ırkın diğer köpeklere göre narin olduğundan değil vucutları’nın işleyişi farklı olduğundandır.

Chihuahua Yavru Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Beslenme

Chihuahua Yavru metabolizması arı kuşlarının metobolizması’na benzer çok hızlıdır ve sürekli enerji girişine

Chihuahua Yavru Bakımı
Chihuahua Yavru Bakımı

ihtiyaç duyar.Bu nedenle önünde sürekli yiyecek bulunmalıdır ve istediği zaman tüketebilmelidir.Aksi halde Hipoglisemiyi(düşük kan şekeri) tetikler. Hastalık ani bilinç kayıpları uyku hali ayakta duramama gibi bir çok nedene yok açar.

Sürekli yemeğe erişebilir olmaları gerekliliği suya erişime’de doğal olarak gereksinim oluşturur. Önlerinde sürekli temiz ve bol su bulunmalıdır. Sıvı kaybı ve vucutlarındaki tuz oranının artması yavrularda ciddi sağlık sorununa yol açar.

Yıkanması

Yavru Chihuahua köpeklerin yıkanması gerekiyorsa şayet kaliteli tüylerine zarar vermeyecek bir köpek şampuanı ile yapabilirsiniz. Bize göre en doğru seçim Sıvı Arap sabunu’dur;diğer ürünlere yüksek bedel ödemenize gerek yoktur. Yıkandıktan sonra rüzgar sikulasyonunun olduğu bölgede bırakılmamalıdır. Şivava kendini zaten çok temiz tutan bir köpektir ve gerekmedikçe yıkanmasına gerek yoktur.

Yıkarken suyun kesinlikle soluma ile akciğerlere kaçması engellenmedir. Aksi halde pnömoniye neden olabilir.

Kulak Temizliği

Kulakları haftada bir temizleyin. Bunun gerekli malzemeler eczaneden alacağınız gliserin ve kulak temizleme

Chihuahua Yavru Bakımı
Chihuahua Yavru Bakımı

çubuklarıdır. Gliserini kulağa damlatın kirleri jel haline getirmesi için 30 dk bekleyin daha sonra kulak temizleme çubuğu ile kulağın içinden kirleri alın. için. Kulağın içi kırmızıysa, tahriş olmuşsa, kötü bir kokuya sahipse veya koyu kahverengi bir kalıntı varsa, köpeğinizi bir veterinere getirin.

Yapılması Gereken Aşılar

9-10 Hafta arası Distemper + Parvovirus, MLV ( Intervet Progard Puppy DPV)
14 hafta Distemper + Parvovirus, MLV
16-18 hafta Distemper + Parvovirus, MLV
20 haftalık veya daha büyük Kuduz
1 yıl Distemper + Parvovirüs, MLV
1 yıl Kuduz, distemper/parvovirus booster
Chihuahua yavrularının bacakları narindir ve kolay kırılabilir. Yavrularının mobilyalardan veya basamaklardan atlamalarına izin vermeyin. Bir chihuahua yavrusunu yüksek bir yerde kesinlikle tek başına bırakmayın atlayıp kendini yaralayabilir. Sürekli sizin yanınıza gelmek isteyeceği için yatakta birlikte uyumayın yoksa uykunuzda döndüğünüzde ezebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart