Çin Li Hua Kedisi

Çin Li Hua Kedisi Çin’in resmi olmayan kedisi Li Hua’nın (“lee-wah” olarak ta adlandırılır) bilinen en eski yerli kedilerden biri olduğu düşünülmektedir. Eski kitaplarda bahsedilmelerine dayanarak, muhtemelen yüzyıllardır Çin’de var olmuşlardır. Ancak son zamanlarda bir tür olarak geliştirilmişlerdir. Bu doğal bir cinstir, yani diğer cinslerin melezlenmesi yoluyla geliştirilmemiştir. Çinli Li Hua, Şubat 2010’da Cat Fanciers Association’ın Çeşitli Sınıfına kabul edildi.

Bu türün diğer adları şöyledir. Çin Li Hua kedisi ayrıca Çin Li Hua, Dragon Li, Li Hua, Lu Hua Mao, Li Hua Mau ve Li Mao olarak da bilinmektedir.Çin Li Hua Kedisi

Boyut

Çin Li Hua Kedisi tipik olarak 4 ila 5 kilo ağırlığındadır.

Kişilik

Akıllı, sadık ve aktif olan Çin Li Hua Kedisi, insanlara karşı naziktir. Ayrıca yetenekli bir fare ve diğer haşere avcısı olarak ün yapmıştır. Geri alma becerileri kemirgenlerin ötesine geçer. Bir Li Hua’nın sahibinin sabah gazetesini almayı öğrendiği söylenmektedir.

Bakım

Chinese Li Hua’nın kısa, pürüzsüz kürkü, ölü tüyleri çıkarmak için haftalık fırçalama veya tarama ile kolayca taranmaktadır. Banyo nadiren gereklidir.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Tırnakları haftalık olarak kesin. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz.

Kulakları haftalık olarak kontrol edin . Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçınılmalısınız.

Banyo kutusunu lekesiz temiz tutun . Kediler banyo hijyeni konusunda çok titizdir.

Bir Çin Li Hua Kedisi diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından ve bir araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için sadece evde tutmak iyi bir fikirdir. Dışarıya çıkan Li Hua, bu kadar ender bulunan bir kediye para ödemeden sahip olmak isteyen biri tarafından çalınma riskiyle de karşı karşıyadır.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Çin Li Hua kısa ve kalın çarpıcı kahverengi uskumru tekir kürkü ile büyük ve sağlamdır. Alt göbek, iki dikey ve dört yatay leopar lekesi olan kahverengimsi sarıdır. Siyah halkalar bacakları ve kuyruğu çevreler ve kuyruğun ucu siyahtır. Yüzünde, ağzın üst köşesindeki küçük siyah bir işaretleri vardır. Li Hua’ya bir gülümseme görünümü verir.

Baş, altıgen bir elmas gibi şekillendirilmiştir. Genişliğinden daha uzundur ve kulaklar arasında yuvarlaktır. Büyük parlak gözler yeşil, sarı veya kahverengidir. Ancak genelde yeşil tercih edilmektedir. Orta büyüklükteki kulakların uçları sivridir ve püsküllü olabilmektedir. Geniş, güçlü, kaslı bacaklar üzerinde taşınan vücut, boyundan daha uzundur. Kuyruk vücut uzunluğundan biraz daha kısadır. Çinli Li Hua yavaş olgunlaşır ve 3 yaşına gelene kadar tam boyutuna ulaşmaktadır.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Bu aktif fakat yumuşak huylu kedidir. Çocuklu aileler ve kedi dostu köpeklerle birlikte yaşamak için çok uygundur. Hileler öğrenebilir, etkileşimli oyuncaklardan hoşlanır ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Küçük çocukları denetleyin ve onlara kediyi nasıl güzelce seveceklerini gösterin. Kediyi tutmak veya taşımak yerine, yere oturmasını ve onu sevmesini sağlayın. Her zaman evcil hayvanları, hatta diğer kedileri, yavaş ve kontrollü bir ortamda tanıtın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında