Çöl vaşak kedisi tarihi birçok uzmana göre bu güzel kedinin kökeni. Muhtemelen doğrudan vaşaklara kadar uzanır. Vaşakın gösterişli yaban kedisi görünümünü daha evcil  hassasiyetlerle birleştiren bir kedi yetiştirmek amacıyla başlamıştı. Bir dizi başka kedi ırkı ile karıştırıldı ve Çöl vaşak kedisinin temeli bu şekilde atıldı.

Çöl vaşak resmi kayıt için The International Progressive Cat Breeders Alliance (IPCBA) tarafından tanınır.

Boyut

Çöl vaşak  orta boy bir kedidir. Her zaman olduğu gibi, tam boyut standartları değişmektedir.

Çoğu Çöl vaşak 4 ila 7 kilo ağırlığındadır ve dişiler genellikle erkeklerden daha küçüktür. Bununla birlikte, birçok kedi, cinsleri için ortalamadan daha küçük veya daha büyük olabilir.

Kişilik

Bir çöl vaşak kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, tam olarak ne tür bir kediyle yaşayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Her şeyden önce, kedinin aksiyon dolu ismine rağmen, Çöl vaşak kedisi tamamen evcil bir kedi olarak kabul edilmektedir.

Aslında bu cins, zaman zaman bir kediden çok bir köpeğe benzediği için ün kazandı. Bu nedenle, Çöl vaşak kedisi ister iyi bir kitapla kanepede dinlenirken, ister mutfakta yemek hazırlamak için çömlekçilik yapıyor olun. Sizi takip etmeyi ve yanınızda olmayı sevecek sadık bir arkadaş gibi davranmasını bekleyeceksiniz.

Bu, hayatlarında sevgi dolu insanlarla uzun süreli bağlar oluşturan çok sosyal bir kedidir. Çöl vaşak  güçlü bir oyuncu yönü vardır. Bu nedenle düzenli oyun seansları yapabilmeniz ve ayrıca kediye dolaşıp keşfetme seçeneği sunan bir yaşam ortamı sağlamanız gerekir.

Sağlık

Çöl vaşak  genellikle sağlıklı bir kedi olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, kedinizin veterineriyle düzenli sağlık ziyaretlerini planlamak her zaman önemlidir.

Çöl vaşak  ile ilişkili herhangi bir cinse özgü sağlık sorunu yoktur, ancak kedinizin sıkıntı veya acı içinde olabileceğine dair işaretlere her zaman dikkat edin.

Bakım

Tüm kedilerde olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorununu erkenden tespit etmek için Çöl vaşak kedinizi düzenli veteriner kontrollerine götürmeniz önemlidir. Veterineriniz, kedinizi sağlıklı tutacak bir bakım rutini geliştirmenize yardımcı olabilmektedir.

Çöl vaşak kedisi kulakları, kir birikmesi veya olası enfeksiyon belirtileri için düzenli olarak incelenmelidir. Çöl vaşak kedinize uyacak düzenli bir diş fırçalama rejimi başlatma konusunda veterinerinizle konuşun. Veterineriniz size belirli markalar ve teknikler hakkında tavsiyelerde bulunacaktır.

Son olarak, Çöl vaşak ile oynamak ve etkileşim kurmak için bir kedi ağacınız olmalıdır. bu yüzden kesinlikle evinize bir tane eklemeye çalışın.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Çöl vaşak, genellikle deseni benekli, işaretli veya bulutlu olan bir kürk bulunur. Kedi için ortak renk kombinasyonları arasında çikolata kahvesi, gümüş, abanoz ve mavi bulunmaktadır.

Bir çöl vaşak  tımar etmeye gelince, kediyi haftada bir veya iki kez fırçalamak yeterli olacaktır. Bu, kedinin kürkünün iyi durumda kalmasına yardımcı olacak ve ayrıca paspas oluşma olasılığını da ortadan kaldıracaktır. Tımar zamanını kedi dostunla bağ kurmak için bir fırsat olarak kullan.

İklim açısından, çoğu çöl vaşak kedisi oldukça uyumludur. Sıcak aylarda her zaman yeterli gölge ve temiz su bulunduğundan emin olmayı unutmayın.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Çöl vaşak, genellikle çocuklu haneler için harika bir kedi olarak anılır. Sadece erken sosyalleşmenin gerçekleştiğinden ve sınırların her iki tarafta da uygun şekilde belirlendiğinden emin olun. Küçük çocuklar ve kediler arasındaki etkileşimleri denetleyin.

Diğer evcil hayvanlar söz konusu olduğunda, Çöl vaşak diğer birçok evcil hayvanla anlaşabilmektedir. Bununla birlikte, zaten daha küçük evcil hayvanlarınız varsa dikkatli olmalısınız. Yeni kedi ile mevcut evcil hayvanlar arasındaki oyun süresini her zaman denetlediğinizden emin olun. Bazen bu ilişkiler, bireysel evcil hayvanların kişiliklerine çok bağlıdır.

Sonuç olarak, erken sosyalleşme, bu karışık cinsle gerçekten karşılığını veriyor. Çöl vaşak kedinizi eve, ailenize getirdiğinizde iyi davranışları için mutlaka ödüllendirin. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında