Cornish Rex Kedisi. Kıvırcık kaplamalı Cornish Rex. 1950’de Nina Ennismore. Ve Winifred Macalister’e ait olan kısa tüylü beyaz kedi Serena ve bir başka tür olan Siyam ile çiftleşmesinden dünyaya geldi. Cornish Rex şimdiki görünümünü alıncaya kadar birçok mutasyona girdi. Amerikan Kedi Meraklıları Derneği ve Kanada Kedi Derneği 1963’te Cornish Rex’i, ardından 1964’te  Kedi Meraklıları Derneği tanıdı. Cins artık tüm kedi kayıtları tarafından tanınmaktadır.

Boyut

Cornish Rex tipik olarak 3 ila 5 kilo ağırlığındadır.Cornish Rex

Kişilik

Cornish Rex tatlı ve zarif görünür. Ancak sonra bu büyüleyici ve son derece zeki kedinin mizah anlayışı ve ilgi sevgisi devralır. Piyano çalmaya, numaralar yapmaya veya atlama yeteneğiyle izleyicileri şaşırtmaya hazır olarak sahnenin ortasına doğru yürür. Uzun ayak parmakları, nesneleri ustaca hareket ettirmesini ve kapıları ve dolapları kolaylıkla açmasını sağlar. Sahip olmasını istemediğiniz her şeyi güvenli bir şekilde bir yere koyduğunuzdan emin olun. (Ve bunu yaparken sizi görmesine izin vermeyin).

Bu kedi insanları seven ve onları takip eder. Kucakta oturmak veya bir öpücük vermek için her fırsatı bekleyen kendine güvenen bir kedidir. Tedavi edilmekten hoşlanır, bu da onu veterinere götürmeyi veya terapi çalışması için eğitmeyi kolaylaştırır.

Hatta ona hakaret olmasaydı, Cornish Rex’i “köpek gibi” olarak tanımlamak sorun olmazdı. Bu, atılan oyuncakları geri alma isteğini de içerir. Bir tazı hızına sahiptir, ancak tazının rahat mizacını paylaşmaz. Cornish Rex son derece aktiftir ve her zaman hareket halindedir. Hızı ve şık dış görünüşü, hızlı kalkış ve viraj alma yeteneği.  Eksiksiz bir şekilde ayarlanmış bir yarış arabası gibidir. Her ne kadar sevecen ve nazik olsa da sessiz, süslü bir kedi isteyen birinin tercihi değildir. Sesi tatlıdan tizliğe kadar değişir ve Siyamlı atası kadar konuşkan olmasa da , fikrini ifade etme ihtiyacı duyarsa gerçekten sohbete eder.

Cornish Rex, yavru kedi tavrını yaşlılığa kadar korur. İnsanlarla etkileşime girme arzusunu asla kaybetmez.  Özlem duyduğu sevgiyi ve sürekli arkadaşlığı alacağı bir eve en uygun olanıdır.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Cornish Rex genellikle sağlıklıdır, ancak cinste aşağıdaki hastalıklar görülmüştür:

Kalıtsal kellik olarak da bilinen konjenital hipotrikoz, muhtemelen kalıtsal bir çekinik genin sonucu olan bir durumdur. Cornish Rex’in doğal olarak çok ince bir kürkü vardır, ancak cins için normalden daha az tüylü olanlar hipotrikotik olarak kabul edilir.

Karın duvarındaki (göbek yakınında) bir kusur, bağırsağın veya diğer karın organlarının bir kısmının karın duvarından dışarı çıkmasına izin verdiğinde ortaya çıkan göbek fıtığı. Cinste göbek fıtıklarının bilinen son raporu 1997’den alınmıştır. Göbek fıtıklarının genetik olmayan nedenleri de olabilmektedir.

Hipertrofik kardiyomiyopati, Maine Coon gibi bazı kedi ırklarında kalıtsal olarak geçen bir kalp hastalığı şeklidir. Cornish Rex’te kalıtsallık kanıtlanmamıştır.

Bakım

Cornish Rex’i tımar etmek tipik olarak elinizi tüylerinin üzerinde gezdirmek kadar kolaydır. Bununla birlikte, bazı Cornish Rex kedilerinin tüyleri daha uzun veya yünlüdür.  Tüylerinin düzgün görünmesini sağlamak için yumuşak kıllı bir fırça veya ince dişli bir taraktan biraz yardıma ihtiyaç duyarlar. Hassas tüyleri kırmamak için nazikçe bakım yapın. Cornish Rex ilgili en iyi şey, tüylerin çok ince olması ve giysilerde ve mobilyalarda pek fark edilmemesidir.

Bu kediler düzenli olarak yıkanmazlarsa pis görünmeye başlayabilirler.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın . Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini her gün yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz. Kulakları haftalık olarak kontrol edin . Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Kum kutusunu lekesiz temiz tutun . Tüm kediler gibi Cornish Rex de banyo hijyeni konusunda çok titizdir.

Cornish Rex’i diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından ve araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için sadece evde tutmak iyi bir fikirdir. Dışarıya çıkan Cornish Rex, böyle sıra dışı bir kediye para ödemeden sahip olmak isteyen biri tarafından çalınma riskini de taşır. Mümkünse, Cornish Rexi güvenli bir şekilde zıplayabileceği ve tırmanabileceği geniş bir dış mekan muhafazası yapın. Cornish REx’inizin güneşlenmeye izin veren bir dış muhafazası varsa. Güneş yanığını önlemek için vücuduna kedi güvenli güneş kremi uygulamanız gerekmektedir.

Tüy Rengi Ve Bakımı

Ezilmiş kadife kürkü, açık saçık, ince gövdesi ve kıvırcık bıyıkları ile. Cornish Rex tam bir kedi zerafetidir. Yumuşak, dalgalı kürkü ve kıvrımlı vücuduna ek olarak, genişliğinden yaklaşık üçte bir daha uzun olan yumurta şeklindeki küçük bir kafa ile ayırt edilir. Yüz özellikleri arasında yuvarlak bir alın, bir süper modelin çıkık elmacık kemikleri. Yüksek, belirgin bir köprüye sahip bir Roma burnu ve hafifçe yukarı doğru eğimli oval gözleri bulunur. Başın üzerinde oturan, uydu sinyallerini çekebilecekmiş gibi görünen büyük kulaklardır.

Cornish Rex’in Siyam atalarından bir hediye olan ayırt edici gövde, zarif kemerler ve kıvrımlardan oluşur. Uzun, ince bir gövde, derin bir göğüs bulunur. Doğal olarak kemerli bir sırt ve küçük bir bel oluşturmak için hafifçe yukarı doğru kıvrılan bir göbekten oluşur. Kaslı kalçalar, uyluklar ve arka kısım, Cornish Rex’in büyük sıçramalarını destekler. Yere düştüğünde onu destekleyen uzun, ince bacaklar ve zarif, hafif oval pençeler. Uzun, esnek bir kuyruk, sona doğru incelir. Kıvrımlı, ince vücudu orta boy Cornish Rex’i narin gösterir, ancak kaldırıldığında şaşırtıcı derecede ağırdır. Genellikle 6 ila 10 kilo ağırlığındadır.

Cornish Rex bukleleri doğumda hemen sonra belirginleşir. Bazı kedi yavruları tüylerinin düz ve süet gibi olduğu bir aşamadan geçer. Ancak olgunlaştıkça tüyleri tekrar dalgalı hale gelir. Yetişkinlikte, genellikle 18 ay ile üç yaş arasında, kürk kısa, yumuşak ve ipeksi olup sert koruyucu tüyleri yoktur. 

Tüy, renk ve desen bolluğuyla gelir. Düz renkler beyaz, siyah, mavi, kırmızı, krem, çikolata ve lavantadır. Ayrıca çeşitli tekir renk ve desenlerde görülmektedir. Kürk rengine bağlı olarak gözler altın, yeşil veya ela olur.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Cornish Rex, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Herhangi bir av köpeği gibi getirme oynar. Hileleri kolayca öğrenir ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları yavaş ve kontrollü koşullarda tanıştırın. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında