Cymric Kedisi
Cymric Kedisi

Cymric Kedisi Kuyruğu yoksa gerçekten kedi midir? Bu bir Cymric ise (kim-rick olarak ta adlandırılır). Kısa kuyruklu veya kuyruksuz çok sayıda kedi vardır. Ancak Cymric (ve kız kardeşi kısa tüylü Manx’ı doğurur ) özellikle kuyruksuz olarak yetiştirilmiş tek kedidir. Bazen şaka olarak bir kedi ve bir tavşanın yavruları olduğu söylenir. Bu özel kuyruksuz kediler, daha sonra uzak konumlarıyla yoğunlaşan doğal bir genetik mutasyonun sonucudur. Man Adası, Britanya kıyılarında çoğalmışlardır.

Kedilerin 1750 veya daha sonrasına ait olduğu düşünülmektedir. Ancak kuyruksuz bir kedinin orada mı doğup bir gemiye gelip genlerini  kedi popülasyonuna yaydığı bilinmiyor. Man Adası Kuyruksuz kediyle tanındı ve cins, Manx adını bu şekilde aldı. Manx, Cat Fanciers Association. The International Cat Association ve diğer kedi kayıtları tarafından uzun süredir tanınmaktadır. Uzun tüylü bir versiyon, 1994 yılında CFA tarafından Manx’ın bir bölümü olarak kabul edildi. Bazı derneklerde, uzun tüylü Manx’a Cymric denir ve ayrı bir cins olarak kabul edilmektedir.

Boyut

Bu, 3 ila 5 kilo ağırlığında. Kaldırıldığında şaşırtıcı derecede ağır hissetiren orta boy bir kedidir.

Kişilik

Bu kediler fareciler olarak ortaya çıkmıştır ve kısa tüylü veya uzun tüylü olsunlar, iyi avlanma becerilerini ve uyanık doğalarını korurlar. Evin etrafında bir Cymric varken, bir bekçi köpeğine ihtiyacınız yoktur. hızlı tepki veren ve tehditkar bir şekilde homurdanan bir “bekçi kediniz” var, hatta olağan dışı bir şeyin görüntüsü veya sesi karşısında saldırıya geçer. Paniğe kapılmadığınızı görürse, sakinleşecektir.

Cymric, ailesini ve mülkünü farelerden, başıboş köpeklerden veya diğer tehditlerden korumadığında, yumuşak bir yapısı vardır. sakin bir ortamdan hoşlanan soğukkanlı ve sevecen bir kedi. Bu onun pasif olduğu anlamına gelmez . Bu, en sevdiği kişiyi evin içinde takip etmeyi ve ne yapıyorsa ona yardım etmeyi seven mutlu, oyuncu bir kedidir. Yine de rahatlamaya hazır olduğunuzda, Cymric kucağınızda olacak ve rahat bir şekerleme için hazır olacaktır.

Cymric, genç bir kedi yavrusu olarak aktiviteye ve çok sayıda insana maruz kaldığında uyarlanabilir bir yapıya sahiptir. Yeni insanlarla tanışmaktan, onları nazik bir baş kıç ya da yanak ovma ile selamlamaktan zevk alacak ve hayatında böyle bir kargaşa gerekiyorsa yeni bir eve ya da aileye uyum sağlayabilecektir.

Bu, getir ve gel de dahil olmak üzere hileleri öğrenebilen ve erken öğretilirse tasma üzerinde yürümeye istekli olan akıllı bir kedidir. Sık sık arabaya binmeyi sever, bu da onu uzun mesafeli yolculuklarda harika bir yol arkadaşı yapar. Ayrıca kapıları nasıl açacağını öğrenmede de iyidir. Bu yüzden sahip olmasını istemediğiniz her şeyin kilit altında olduğundan emin olun. Çoğu kedinin aksine, Cymric sınırları kabul etmeye isteklidir. Ve tezgaha atladığında veya kanepenizi çizdiğinde ona hayır derseniz, genellikle isteklerinize saygı gösterir. Güzel davranışı için teşekkür olarak onu ödüllendirmeniz de gereklidir.

Cymric son derece insan odaklıdır. Onu yalnızca günlük olarak bolca zaman ve ilgi gösterebiliyorsanız seçin.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Cymric genellikle sağlıklıdır, ancak cinste aşağıdaki hastalıklar görülmüştür:

Kısmi kuyruklu kedilerde kuyruk kemiği artriti

Bir yavru kedi yaklaşık 4 aylıkken gelişmeye başlayan kornea distrofisi, bulanıklık.

Bakım

Cymric’in kürk bakımı. Ölü tüyleri çıkarmak ve cilt yağını dağıtmak için haftada birkaç kez fırçalama veya taraklama ile kolayca yapılmaktadır. Dışkıların anüsü çevreleyen kürke yapışmadığından emin olmak için arka ucu yakından kontrol edin ve gerekirse kedinin halı veya mobilyalara kaka bulaşmasını önlemek için temizleyin.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz. Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Banyo kutusunu lekesiz temiz tutun. Tüm kediler gibi, Cymric’ler de banyo hijyeni konusunda çok titizdir.

Cymric Kedisi diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan. Köpeklerin veya çakalların saldırılarından ve araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için ev kedisi olarak tutmak iyi bir fikirdir.

Tüy Rengi Ve Bakımı

Cymric Kedisi, kuyruğunun olmamasıyla bilinmektedir, ancak her Cymric tamamen kuyruksuz değildir. “Longies” olarak bilinen bazılarının normal uzunlukta bir kuyruğu vardır. 

Stumpies olarak bilinen diğerlerinin kısa kuyrukları vardır. Kuyruğu olmayan bir Cymric’e “kıvırcık” denir.

Cymric’in diğer ayırt edici özellikleri de vardır. İri yuvarlak gözlü yuvarlak kafa, kalın, geniş göğüslü güçlü gövde. Kısa sırt ve geniş, yuvarlak arka uç. Kısa ön bacaklar ve kaslı uyluklara sahip uzun arka bacaklar. Uzun arka bacaklar ona bir tavşan görünümü verir ve “cabbit” efsanesinin kaynağıdır.

Cymric Kedisi yavaş yavaş olgunlaşır ve beş yaşına gelene kadar tam boyutuna ulaşır.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Onlarla yavruyken tanıştırılırsa. Aktif ve sosyal Cymric, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Herhangi bir av köpeği gibi getirme oyunu oynayacak, hileleri kolayca öğrenecektir. Kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi çok sevecek. Otoritesine saygı duyan, kuşları ve balıkları rahat bırakmayı öğrenebilen kedi ve köpeklerle barış içinde yaşar. Yetişkin bir Cymric, özellikle sessiz bir eve alışmışsa, çocukları o kadar kolay takdir etmeyecektir. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları her zaman yavaş ve kontrollü koşullarda tanıtın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında