Giant Schnauzer

Dev Schnauzer yüzyılda 17 yüzyılda Alman yetiştiriciler tarafından geliştirilen bir köpek türüdür. Üç Schnauzer ırkının en büyüğüdür.Üretiminde temelde siyah Danua, Bouvier des Flandres ve Alman Pinscher dahil olmak üzere çok sayıda ırk melezlenmiştir.

Dev Schnauzer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Dev Schnauzer, büyük, güçlü ve dikkat çekici bir köpek ırkıdır. İşte Dev Schnauzer’ın fiziksel özelliklerini açıklayan anahtar noktalar:

Boyut: Dev Schnauzer, büyük bir köpek ırkıdır. Yetişkin erkekler genellikle 65-70 cm (25.5-27.5 inç) omuz yüksekliğine sahip olurken, dişiler biraz daha küçük olabilir.

Ağırlık: Erkek Dev Schnauzer’lar genellikle 34-45 kg arasında ağırlığa sahiptir. Dişiler ise 30-39 kg arasında ağırlığa sahiptir.

Vücut Yapısı: Dev Schnauzer, kaslı, sağlam ve dengeli bir vücut yapısına sahiptir. Sırtı düz ve güçlüdür. Göğüs geniş ve derindir. Karın bölgesi sıkıdır.

Kafa: Dev Schnauzer’ın kafası büyük ve kare şeklindedir. Gözleri genellikle koyu renktedir ve oval şekildedir. Kulakları yüksekte ve V şeklinde kesilmiştir.

Burun: Burunları genellikle siyah renktedir.

Tüy: Schnauzer ırkının karakteristik özelliği, yüzünde ve bacaklarında sert, kısa ve sıkı tüylerin olmasıdır. Göğüs, boyun ve sırt bölgesinde daha uzun ve kabarık bir tüy yapısı bulunur. Renk genellikle tuzlu biber veya siyah olabilir.

Kuyruk: Kuyrukları yüksekte kesilir ve doğal haliyle uzunca bir yapıya sahiptir.

Bacaklar: Bacakları kaslı ve güçlüdür. Köpeğin sağlam bir şekilde durmasına ve hareket etmesine yardımcı olur.

Karakter

Zekaları ve mizaçları onları harika çalışan köpekler yapar ve ordu ve polisin yanı sıra arama kurtarma ekiplerinde de kullanılmıştır. Baskın, çalışma doğası ve yüksek av sürüşü nedeniyle bu köpekler evdeki diğer köpeklerle veya küçük evcil hayvanlarla anlaşamazlar. Avlanma içgüdüleri yoğun olduğndan bağlı veya bahçede iyi çitle çevrili tutulmaları gerekir.

Dev-Schnauzer

Dikkatli,cesur,kolay eğitimli,aileye derinden sadık,oyuncu, huzur içinde sevimli ve sahibi tarafından verilen komutlara itaat eden bir ırktır. Sağlam ve güvenilir mizacı, sağlam yapısı ve yoğun hava şartlarına dayanıklı iş köpeği ırklarıdan biri haline getiriyor. Güçlü bir köpektir ve çok fazla egzersize ihtiyaç duyar. Bu köpeğin enerjisini atması için uzun yürüyüşlere,oyun süresine ihtiyacıdır ve koşu sırasında size zevkle eşlik eder. Yeterince egzersiz yapmazsanız,kendi oyunlarını icat edecektir. Evin içinde oyuncaklarla koşmak,çocukları kovalamak gibi aktiviteler bulacaktır.

Yavru köpeğinizi egzersiz için bahçeye bırakmak size yeni peyzaj stili olan bir bahçe sağlayabilir,köklerinden sökülmüş çalılar ve bir zamanlar yeşil olan çiminizde bir sürü çukur görebilirsiniz.

Sahip olmaktan mutluluk duyacağınız aile hayvanı olması için erken sosyalleşme ve kapsamlı eğitim gereklidir. Köpeğin yüksek zeka seviyesi size hem avantaj hemde dezavantaj sağlayabilir bu tamamen size bağlıdır. Hızlı bir şekilde öğrenirken, emirlerinize uymaktan veya bunlara uygulamaktan kaçınmanın akıllıca yollarını bulmak için de zekasını kullanacaktır. Genellikle kimin emir verdiği konusunda seçici olabilir ve yalnızca baskın aile üyesi olduğunu düşündüğü kişilere itaat edebilir.

İyi eğitilmiş bir Dev Schnauzer’in yeteneklerinin bir sınırı yoktur. İtaat,çeviklik,takip,sürü gütme,onları rekabet halinde bulabileceğiniz köpek sporları hepsinde iyidir.Onlara bir iş verdiğinizden emin olun.Bırakın sizin için bir şeyler bulsunlar,bir şeyler taşısınlar,numaralar yapsınlar ve itaat eğitimlerinde öğrendiklerini göstersinler kısaca sürekli meşgul olsunlar;emin olun bu sizin ve eşyalarını için çok iyi olacaktır.
Ne yaparsanız yapın sıkılmalarına izin vermeyin.Sıkılmış bir oldukça yıkıcı ve evinize zarar veriyor olabilir.Can sıkıntısını önlemenin önemli bir parçası egzersizdir.Günde en az bir saat yoğun egzersiz yapmasını sağlayınız.

Baskın ırklar arasındadır ve küçük çocuklu evler için tavsiye edilmez.Aslında, çocuklar için önerilen yaş aralığı on iki ve üstüdür.Sosyalleşme çok genç yaşta başlamalı ve birçok farklı insana,köpeğe ve diğer küçük evcil hayvanlar ile vakit geçirmelidir.kalmayı içermelidir.Yabancılara karşı çekingen ve şüpheli olma eğilimindedir,bu onları mükemmel bekçi köpekleri yapan bir özelliktir,ancak bu özellik,korkudan yada izalosyondan doğan saldırganlıktan kaçınmak için sosyalleşme ile dengelenmelidir.

Tarihi

Ortaya çıktığı kesin tarih bilinmemekle birlikte 1492 yılından sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir.Bavyera ve Wurrtemburg kırsal bölgeleri ilk görüldüğü yerdir. Oradaki sığır yetiştiricileri daha küçük olan Standart türünden etkilendiler ve onları sığır gütmeye uygun daha büyük bir ölçekte olan kopyasını üretmek istediler.
Muhtemelen, belgelenmemiş olsa da Danua ve Bouvier des Flandres ile melezlemeler ile ilk prototipini yaptılar sonra üretilen türle siyah Kaniş, Wolf Spitz ve Wirehaired Pinscher ile melezlemeler yapılarak bugun kü yapısına ulaşılmıştır.

Sonuç, hava şartlarına dayanıklı,akıllı,sığırları idare edebilen ve daha sonra Munchener olarak bilinen bir köpek ortaya çıktı. Daha sonra yaptıkları sığır çobanlığından dolayı kasap köpekleri veya baraka köpekleri olarak daha popüler hale geldiler.Bu ırkın polis köpeği olarak eğitilebilecekleri önerilinceye kadar (I.Dünya Savaşı’nın hemen öncesi tarih) sayıları belli oranda kalmıştır.Bununla birlikte, son yıllarda evcil hayvan olarak daha fazla talep gördüler ve şimdi ise dünyada orta sınıf popülerliğe sahipler.

Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce Berlin’deki ve diğer başlıca şehirlerdeki okullarda polis eğitimi almaya başladı. 1925’te bu ırka yetenekleri için “faydalı” köpek derecelendirmesi verildi.Muhafızlık ve polis işi o zamandan beri ana mesleği olmuştur. er iki Dünya Savaşı sırasında da bekçi,siper ve haberci köpek olarak kullanıldı. II.Dünya Savaşı’na katılım, bu cinsin sayılarını, özellikle de tuz ve biber çeşidini büyük ölçüde azalttı.

Yazar Hakkında