Devon Rex Kedisi.İlk olarak 1959’da İngiltere, Devon’da doğan bir yavru kedi olan Kirlee’nin, on yıl önce Cornwall yakınlarında doğmuş bir cins olan.Cornish Rex ile aynı genetik yapıyı paylaştığı düşünüldü.Ancak test sonucunda üremeleri kısa süre sonra Kirlee’nin benzersiz olduğunu ortaya koydu. Başka bir sonuç doğal bir genetik mutasyonun sonucudur.

Kirlee, doğduğu yer olan Devonshire’den ve bir rex tavşanını andıran bir dokuya sahip kıvırcık kürkünden alan Devon Rex adlı yeni bir türün atası oldu. On yıldan kısa bir süre sonra, 1968’de bir Devon Rex Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Cat Fanciers Association, 1979’da cinsi tam olarak tanıdı.

Boyut

Devon Rex 3 ila 5 kilo ağırlığındadır.

Kişilik

Devon Rex kedisi olan biten her şeye bir ilgi duyar ve hiçbir faaliyetin dışında bırakılmayı reddeder. Size mümkün olduğu kadar yakın kalacağına ve ara sıra sakin bir sesle fikirlerini ileteceğine bilin. İnsanları sever ve hem arkadaşlarının hem de ailesinin dikkatini çeker.

Bu, orta düzeyde aktivite seviyesine sahip akıllı bir kedidir. Sürekli hareket halinde değil.Ama hileler öğrenmeyi ve oyun oynamayı severler. Yapboz oyuncaklar ve etkileşimli oyuncaklar, yaratıcı beyni için bir zevktir.

Hazırladığınız yemeğin sadece onun için olduğundan aile ile birlikte yemek masasına oturmaya çalışacaktır. Birlikte yemek yemeyi severler.

Örtü altı, uyumak için tercih ettiği yerdir. Isı güdümlü bir füze gibi bulabildiği en sıcak noktaları hedef alırlar.

Yaramaz, çevik bir kedinin arkadaşlığından keyif alacaksanız ve bir kapının tepesinden size doğru baktığını ve omzunuza giden yolu çizdiğini görmek sizi telaşlandırmayacaksa bir Devon seçin.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Devon Rex genellikle sağlıklıdır, ancak cinste aşağıdaki hastalıklar görülmüştür:

Hipertrofik kardiyomiyopati. Maine Coon gibi bazı kedi ırklarında kalıtsal olarak geçen bir kalp hastalığı şeklidir. Devon Rex’te kalıtsallık kanıtlanmamıştır.

Kalça displazisi. Kalça ekleminin gevşekliğine neden olan kalça soketinin bir malformasyonu.

Urticaria pigmentosa. Vücutta kabuklu yaralara neden olan ve prednizolon ve esansiyel yağ asitleri ile tedavi edilen dermatolojik bir problemdir.

Bakım

Devon Rex kedisi dalgalı kürkünün bakımı kolaydır. Hassas tüyleri kırmamak için nazikçe bakım yapın. Çoğu durumda, tek ihtiyacı olan şey kürküne elinizi sürmektir. Bir Devon Rex kürküyle ilgili en iyi şey, fazla dökülmemesi.  Kürkü o kadar incedir ki, giysilerde ve mobilyalarda pek fark edilmez.

Kedi beyaz değilse veya kürkü çok fazla açık renkte değilse, banyo nadiren gerekmektedir.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini her gün yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz. Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Banyo kutusunu lekesiz temiz tutun. Tüm kediler gibi Devon Rex de banyo hijyeni konusunda çok titizdir.

Devon Rex’i diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından ve araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için sadece evde tutmak iyi bir fikirdir.Mümkünse Devon Rex’inizi güvenli bir şekilde zıplayabileceği ve tırmanabileceği geniş bir dış mekan muhafazası yapın. Devon Rex’inizin güneşlenmeye izin veren bir dış muhafazası varsa, güneş yanığını önlemek için vücuduna kedi güneş kremi uygulayın.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Devon, genellikle büyük kulakları, çıkık elmacık kemikleri bulunmaktadır. Ve çarpıcı gözleri ile elfin bir görünüme sahip olarak tanımlanır.Ancak göze çarpan özelliği yumuşak, dalgalı kürküdür.Kıvrımlı vücudu, kulak memelerinin, elmacık kemiklerinin ve bıyık pedlerinin dış kenarını oluşturan. Dışbükey eğrilere sahip değiştirilmiş bir kama şekli olan kafasıyla başlamaktadır. Devon’un büyük, geniş, oval şekilli gözleri ve başının altına.  Özelikle Yerleştirilmiş çarpıcı şekilde büyük kulakları bulunmaktadır. Bazen kulakların uçları ince kürkle püsküllüdür. Bir Devon’ın orta büyüklükteki vücudu vardır. Kedi çok fazla abur cubur yemedikçe narin bir şekilde incedir. Vücudunu sert ve kaslı hissetmeli. Bacaklar, küçük, oval pençelerle desteklenen uzun ve incedir. Sonunda sivrilen kısa kürkle kaplı uzun, ince bir kuyrukları vardır.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Devon Rex, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Herhangi bir av köpeği gibi getirme oyununu oynar. Hileleri kolayca öğrenir ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları yavaş ve kontrollü koşullarda tanıştırın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında