Dişi Köpeklerde Kızan Dönemi süreci her dişinin bedensel ve hormonal yapısı farklı olduğu için aynı şekilde ilerlemez. Bu nedenle size bir çok kaynakta verilen süreler geneli temsil etmeyecektir.

Dişi Köpeklerde Kızan Dönemi Süreci

 

Dişi bir köpek yılda ortalama iki defa kızana girer fakat sık doğum yapmış köpekler bedensel olarak yıprandıkları için vucut’tan yok olan mineral,vitamin vs elementlerin oranını normal sınırlarına 6 ayda alamazlar ise bu süreç 8 aya kadar uzayabilir. Yada doğum yapıp yavruları ölen bir köpek emzirme döneminde yıpranmadığı için 5 ayda’da bu döneme girebilir.

Kaynaklarda yazan Dişi Köpeklerde Kızan Dönemi dönemi öncelikle dişi köpeğin genital bölgesinin büyümesi ile başlar.Süre ilerledikçe bu büyüklük gittikçe artacaktır. İlk büyüme başladıktan yaklaşık bir hafta sonra dişi köpekte genital bölgede kanama görülür.Kanama 7 gün kadar sürer daha sonra 2 gün kadar genital bölgede pembe bir sıvı olur.9 günde bu sıvı biter ve yumurtalar yeterince olgunlaşmıştır. Dişi Köpeğiniz çiftleşmeye hazırdır.

Yukarıda yazdıklarımız işin teorik kısmıdır ve bu bilgileri her yerde bulabilirsiniz. İşin pratik kısmına gelindiğinde kesinlikle bahsedildiği gibi olmayan pek çok durumla karşılaşılmaktadır. Bir dişi köpeğin kızan dönemi 2-25 gün arasında olabilmektedir.

Peki hangi gün çifleştireceğimizi nasıl bileceğiz. Doğaya bırakmak en iyisidir en doğru zamanı doğa bilmektedir. Dişi köpekle erkek köpeği yan yana getirdiğinizde dişi erkeye hırlar yada erkek ilgilenmez ise yanlış zamandır. Doğru zaman geldiğinde dişi durarak kuyruğunu sağa yada sola alacak erkek köpekte ilgi gösterecektir.

Sürekli erkek köpeği dişiyle yan yana bırakmak yoracağı için 2. günden itibaren her gün 30 dk bir arada tutmak doğru olacaktır.En uygun zamanı dişi ve erkek belirleyecektir.

Kızan Döneminde Dişi Köpek Evde Sorun Olurmu

 

Bir çok insan kızan döneminde dişilerde kanama olacağından dişi yavru köpek sahiplenmek istememektedir. Aslında erkeklerdede bir dişi köpek kokusu aldığında işaretleme sorunu olacağından daha fazla problem olur ama kişiler malesef bu konuda fikir sahibi değillerdir.

Kanama olması doğaldır ve 7-10 gün arası sürer bu dönemde kan damla damla geleceği için temizlik açısından pek sorun olmaz. Pek çok dişi köpek ise bulundukları bölgedeki kanları yalayarak temizlerler.

Dişi köpeğinizi bu dönemde sokakta gezdirirken kayışsız serbest dolaştırmayın. Erkek köpekler kokuyu hemen alacakları için dişi köpeğinizi hemen bulurlar ve istenmeyen çiftleşmeye olabilir.

Östrus veya ısı, dişi (kaltak) köpeğinizin çiftleşmeye açık olduğu zamanlardır. Bu süre zarfında köpeğinize bir takım şeyler olur. Örneğin, östrojen seviyeleri daldırmadan önce yükselir, yumurtalıklarından olgun yumurtalar salınır ve davranışı değişebilir. Orospu da daha gergin olabilir ve arka ucunu geçerken erkek köpeklere sunmaya başlarsa şaşırmayın. Ayrıca kanar ve daha sık idrara çıkar.

Dişi Köpeklerde ilk östrus döngüsü cins ve boyuta göre değişir, ancak yaklaşık altı aylıktan itibarenkızan dönemine girebilirler. İlk ve 2. kızanlarında köpeğinizi çiftleştirmeniz önerilmez.Aksi halde vucut gelişimini tamamlayamayacağı için hem kendi hemde yayruların sağlığı tehlikeye girer. Küçük ırklar vucut geklişimlerini daha önce tamamlayacaklarından 2 ci kızanda çifleştirilmeleri uygun olabilir.

Köpeğin çiftleşmesi ve doğum yapması sizin için işin en kolay tarafıdır. Asıl doğumdan sonra yavruların bakımı konusunda göstermeniz gereken çabadır. Zor kısım budur. Bu nedenle vaktiniz yoksa çiftleştirme yapmayın.

Yazar Hakkında