Doğu Kedisi, en iyi orijinal “siyah beyaz” Siyam’ın renk versiyonu olarak tanımlanır. Cins, temel cins olarak Siyam kullanılarak ve daha sonra diğer cinslerle çaprazlanarak geliştirildi. Asıl amaç Britanya’daki Siyam gen havuzunu genişletmekti çünkü II. Dünya Savaşı sırasında pek çok üreme programı harap olmuştu. Rus Blues , Britanya Shorthairs , Habeşliler ile Haçlar ve evcil kedi yavruları sivri Siyam deseni olmadan üretti ve daha sonra Siyam’a geri getirildi. Yetiştiriciler, yalnızca birkaç nesilde, sergiledikleri renk ve desen çeşitliliğinin yanı sıra geleneksel sivri desenli kedilerin  tam olarak Siyam’a benzeyen kediler ürettiler.

Siyam uçlu kedi, Siyam yetiştirme programında kullanıldı. Ancak sivri olmayan kedi yeni bir türün temeli oldu: 1970’lerde kediler. Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edilmeye başlandığında, American Shorthair kedileriyle yapılan melezler daha fazla renk ve desenle üredi.  Bugün Doğu kedileri, sivri çeşitler de dahil olmak üzere 300’den fazla renk ve desene sahiptir. Sivri Doğu kedisi tüm kedi dernekleri tarafından kabul edilmez ve bazıları onların Siyam olarak gösterilmesini gerektirir.

Boyut

Doğu Kedisi, tipik olarak 3 ila 5 kilo ağırlığındaki orta boy kedilerdir.

Kişilik

Siyam ve Doğu renk olarak farklıdır, ancak derinin altında aynılar. Doğu kedisi konuşkan ve inatçıdır. Yüksek sesle, boğuk bir sesle ne düşündüğünü size tam olarak söyleyecek ve sizin de onun tavsiyesine kulak vermenizi ve hareket etmenizi beklemektedir. Doğu kedisi sahibine son derece düşkündür. “Yardımcı” olmayı severler ve sizi takip edecek ve her hareketinizi denetleyecektir. Oturduğunuzda kucağınızda bir Doğu olacak ve geceleri sizinle yatakta, muhtemelen yorganın altında, başını yastığa dayayacaktır.

Konuşkan, meşgul bir insanla yaşamak seni çıldırtacaksa, Doğu kedisini almayın. Öte yandan, gün boyunca konuşacak biriyle olmaktan hoşlanıyorsanız, bir Doğu kedisi en iyi arkadaşınız olacaktır. Bu talepkar ve sosyal kediyle geçirecek vaktiniz olduğundan emin olun.

Son derece zeki, çevik ve atletiktir ve oynamayı sever. Yapboz oyuncaklarla meşgul beynini aktif tutun ve kovalayabileceği oyuncaklar ve tırmanabileceği büyük bir kedi ağacı ile vücudunu çalıştırın. Oynamak için ilginç veya parlak bir şey aramak için kapıları ve çekmeceleri açar veya çantanızı karıştırabilir.

Kedinizle vakit geçirmeyi ve onunla etkileşim kurmayı dört gözle bekliyorsanız bu türü seçin. Bu sadık ve sevgi dolu bir kedidir, çok az ilgilenilirse veya hiç ilgilenilmezse surat asar ve kızarır. Ancak doğru evde yıllarca büyür.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Siyamı etkileyecek aynı sorun, aşağıdakiler de dahil olmak üzere Doğu’yu da etkileyebilmektedir.

Amiloidoz, amiloid adı verilen bir protein türü vücut organlarında, özellikle de Siyam ailesinin üyelerinde karaciğerde biriktiğinde ortaya çıkan bir hastalıktır.

Astım/bronş hastalığı

Aort darlığı gibi doğuştan kalp kusurları

çapraz gözler

Megaözofagus gibi gastrointestinal durumlar

Hiperestezi sendromu, kedilerin kendilerini aşırı derecede tımar etmelerine, saç dökülmesine ve özellikle dokunulduğunda veya okşandıklarında çılgınca hareket etmelerine neden olabilen nörolojik bir problemdir.

Lenfoma

Nistagmus, istemsiz hızlı göz hareketine neden olan nörolojik bir bozukluk

Genetik bir testin mevcut olduğu ilerleyici retinal atrofi

Bakım

Doğu kedisi kısa, ince tüylerinin bakımı kolaydır. Ölü tüyleri temizlemek için paslanmaz çelik bir tarak veya yumuşak kıllı bir fırça ile birkaç haftada bir tarayın. Ardından parlamasını sağlamak için yumuşak bir bezle parlatın.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz. Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kulağın iç kısmına zarar verecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Kum kutusunu tertemiz tutun. Kediler tuvalet hijyeni konusunda çok titizdir.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Renk dışında, Siyam ve Doğu ayırt edilemez. Uzun çizgileri olan ince ama kaslı bir vücuda ve uzun ve kama biçimli bir kafaya sahiptir ve burnun dar noktasından kulak uçlarına doğru sivrilen, bir üçgen oluşturur.  Alışılmadık derecede büyük kulaklar tabanda geniştir ve uçlara doğru işaret eder. Bu da onlara kafa ile aynı üçgen şekli verir. Orta boy gözler badem şeklindedir. Doğu kedisinin temel rengi beyazdır. ancak kürk Her renkte görülmektedir. 

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Oriental, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Herhangi bir av köpeği gibi getirme oynar. Hileleri kolayca öğrenir ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Otoritesine saygı duyan kedi ve köpeklerle iyi geçinmektedir. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları her zaman yavaş ve kontrollü koşullarda tanıtın. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında