Ege kedisi cinsi, Ege Denizi’nde bulunan Yunan Kiklad adalarından gelmektedir. Denize bu kadar yakın olan bu kedilerin sudan korkmamalarının nedeni bu olduğu tahmin ediliyor.

Cinsin insanlara olan dostluğunun, yetiştirilmelerinden, her zaman denizciler ve balıkçılar arasında olmaktan kaynaklandığı söylenir. Yunanistan’da Ege kedisi süper popüler bir kedi ırkıdır, ancak diğer ülkelerde bunlara çok nadir rastlanır.

Ailenize bir Ege katmayı düşünüyorsanız, birçoğunun barınaklara veya kurtarma ekiplerinin bakımına düştüğünü unutmayın. Bunun sizin için bir tür olduğuna karar verirseniz evlat edinmeyi düşünün!

Boyut

Ege orta boy bir kedidir. Kedi ırklarında sıklıkla olduğu gibi, tam boyut standartları değişir.

Çoğu erkek Ege kedisi 4 ila 7 kg ağırlığında  ve çoğu dişiler 10 ila 13 kg arasındadır.

Kişilik

Ege kedisi cinsi, çevredeki en arkadaş canlısı ve sosyal kedi ırklarından biridir. Herhangi bir büyük aileye harika eklemeler yapar. İster boş zamanlarında birlikte rahatlamak ister enerjik oyun seansları için olsun, sürekli olarak insanlarla etkileşim aramaya çalışırlar.

Bu atletik kediler aynı zamanda oldukça zekidir. Birçok durumda Ege kedisi numaralar yapmayı öğrenmiştir. Ege bağımsız bir çizgiye sahip olsa da, kedinin kontrol edebileceği her zaman aktivitenin olduğu hareketli bir evde en iyisini yaparlar. Bu cins, aksiyonun bir parçası olmayı çok sever!

Ege kedisi açık havada olmayı sever. Bu yüzden güvenli bir şekilde kapatılmış bir kulübe sağlayabilirseniz, bunu çok beğeneceklerdir. Dikkatli olun: Ege kedileri suyu seven nadir bir kedi grubunun parçası olması nedeniyle, herhangi bir evcil balığı yanında bırakmayın.

Sağlık

Ege kedileri genellikle sağlıklı kediler olarak kabul edilir ve bugüne kadar kediyle ilgili herhangi bir cinse özgü sağlık sorunu yoktur.

Bununla birlikte, herhangi bir cinste olduğu gibi, kedinizin veterineriyle düzenli sağlık ziyaretleri planlamak önemlidir.

Bakım

Ege kedisi, akıllı ve atletik bir kedi olarak haklı bir üne sahiptir. Bu nedenle cinsin her zaman fiziksel ve zihinsel olarak uyarıldığından emin olmanız gerekir.

Tüy Ve Bakımı

Ege’nin kürkü ana rengi beyazdır ve genellikle siyah, gri ve mavi gibi renklerde lekeler ve işaretler vardır. Kedi üzerindeki işaretler bireysel olarak değişir. Tüyleri kışın kalınlaşsa da, tımar söz konusu olduğunda nispeten az bakım gerektirir. Dökülme çoğunlukla orta düzeydedir ve cinsi haftada birkaç kez fırçalamak yeterli olacaktır.

Tüm ırklarda olduğu gibi, kedinizi tımar ederken gelişmeye başlayan paspasları yakından takip edin. Unutmayın, düzenli fırçalama kedinizin tüylerinin temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

İklim söz konusu olduğunda, Ege, çoğu iklimde genellikle mutlu bir şekilde yaşayabilen, uyum sağlayabilen bir kedi olarak görülür. Sıcaklık arttığında her zaman yeterli gölge ve temiz su sağlandığından emin olmayı unutmayın.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Ege çocuklarla harikadır. Kedi, evinizdeki çocuklarla çabucak sevgi dolu bağlar kuracaktır. Sadece erken sosyalleşmenin gerçekleştiğinden ve her iki tarafta da sınırların doğru bir şekilde belirlendiğinden emin olun ve çocuklar ile kediler arasındaki erken etkileşimleri denetleyin.

Diğer evcil hayvanlar söz konusu olduğunda, Ege genellikle diğer evcil hayvanlar için iyidir. Ancak yukarıda belirtildiği gibi bu, balıkların veya diğer su bazlı evcil hayvanların etrafında denetimsiz bırakılacak bir kedi değildir.

Sonuç olarak, erken sosyalleşme bu cinsle gerçekten işe yarıyor. Ege’nizi iyi davranışları için ödüllendirdiğinizden emin olun.  Onları eve, ailenize getirirken uygun bir eğitim rejimine uyun. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında