Egzotik Kısa Tüylü Kedi
Egzotik Kısa Tüylü Kedi
Egzotik Kısa Tüylü Kedi

Egzotik Kısa Tüylü Kedi. Göz alıcı bir gece elbisesi giymiş kedi görünümdedir. Egzotik aslında kıvraklıklarına kadar soyulmuş Pers’tir. Egzotik Kısa Tüylü Kedi veya kısaca Exotic, farklı bir kürk yapısına sahip bir Fars kedisidir. Bu cins ilk olarak 1950’lerde  Amerikan kısa tüy ve daha sonra Birmanya ve Rus Mavisi gibi diğer kısa tüylü ırklarla çiftleşerek gelişti. Daha sonra kısa tüy elde edildikten sonra tekrar Perslerle üreyerek gelişmeye başladı. Nihai sonuç, İran ile aynı özelliklere ve kişiliğe sahip, ancak kısa, peluş, bakımı kolay bir paltoya sarılmış bir kedidir.

Başlangıçta İranlıların çarpıcı gümüş rengini ve yeşil gözlerini American kısa tüy getirmesi amaçlanan bir türdü. Ancak İranlı yetiştiriciler yeni görünümden etkilendiler ve daha sonra Acem olarak bilinen şeyin geliştirilmesinde işbirliği yapmaya başladılar.

Cat Fanciers Association, cinsi 1967’de tanıdı ve ona Egzotik adını verdi. Diğer bazı derneklerde, onu bazen Egzotik yavrularda görünen ve bazı dernekler tarafından kendilerine bir tür olarak kabul edilen Egzotik Uzun Tüylerden ayırt etmek için Egzotik kısa tüy olarak bilinir. Uluslararası Kedi Derneği, cinsi 1979’da Exotic Shorthair olarak tanıdı. Bugün Exotics, tüm kedi kayıtları tarafından tanınmaktadır.

Boyut

 

Bu orta boy bir kedi. Egzotiklerin genellikle 3 ila 5 kilo ağırlık aralığı vardır.

Kişilik

 

Farsça gibi , Egzotik tatlı, uysal ve sessizdir, ancak onun sadece ev için bir süs olduğu fikrine kapılmayın. Kucakta oturmadığı veya okşanmadığı zamanlarda oynamayı sever. Egzotikler, İranlı kardeşlerinden daha aktif ve meraklı oldukları için bir üne sahiptirler. Ve aktif bir aileye daha uygundurlar. Erkeklerin, bazen mesafeli olarak tanımlanan dişilerden daha tatlı ve daha sevecen olduğu söylenmektedir.

Egzotikler, onlarla oynadığınız sürece oyuncaklara vurmaktan hoşlanırlar. Ancak insanlar meşgulken veya uzaktayken kendilerini yine eğlendirebilirler. Aile üyelerini sadakatle takip ederler ve herhangi bir ilginin yollarına gelmesini sabırla beklerler. Egzotikler çok az duyulur. Ancak konuştuklarında yumuşak, hoş ve müzikal bir sesle konuşurlar. Bir Exotic’in ihtiyaçları basittir: düzenli yemekler ve birkaç parça oyuncak yeterli oılacaktır.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Güzel ve tatlı olmalarına rağmen, Exotics, çoğunlukla yüz yapılarıyla ilgili bir dizi potansiyel sağlık sorununa eğilimlidir:

Dar burun deliklerinin neden olduğu solunum zorluğu veya gürültülü solunum

Dişlerin birbirine iyi oturmadığı anlamına gelen diş maloklüzyonları

Aşırı yırtılma

Kiraz gözü ve entropion gibi göz rahatsızlıkları

Isı hassasiyeti

Genetik testin mevcut olduğu polikistik böbrek hastalığı

Mantar enfeksiyonu olan saçkıranlara yatkınlık

Sebore oleosa, kaşıntı, kızarıklık ve saç dökülmesine neden olan bir cilt durumu

Bakım

 

Egzotik, genellikle “tembel adamın Farsçası” olarak adlandırılır. Ölü tüyleri çıkarmak ve tüyü parlak ve sağlıklı tutmak için Exotic’i haftada iki kez tarayın. Ayda bir banyo yapmak iyi bir fikirdir. Kediyi iyice kuruladığınızdan emin olun.

Bu cinste aşırı yırtılma bir sorun olabilir, bu nedenle göz altı lekelerinin oluşmasını önlemek için gözlerin köşelerini her gün temizleyin. Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın . Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir.

Bir Exotic’i sadece kapalı bir kedi olarak tutmak iyi bir fikirdir . O bir sıyırıcı değildir ve diğer kedilere, köpeklere, çakallara ve dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelere karşı zayıftır. Dışarıya çıkan egzotikler, böyle güzel bir kediye para ödemeden sahip olmak isteyen biri tarafından çalınma riskini de taşır .

Kürk Rengi Ve Bakımı

 

Egzotik, ceket uzunluğu dışında her bakımdan, Pers’in tatlı ifadesini ve yumuşak yuvarlak hatlarını paylaşıyor. Büyük, yuvarlak bir kafası vardır; büyük, yuvarlak gözler; kısa bir burun; dolgun yanaklar; ve yuvarlak uçlu küçük kulaklar. Baş, kısa, kalın bir boyun ve aldatıcı bir şekilde sağlam, kaslı bir vücut tarafından desteklenir – “kobi” olarak bilinen bir tip. Bir Exotic’in bacakları kısa, kalın ve güçlüdür ve büyük, yuvarlak, sağlam patileri vardır. Kuyruk kısadır, ancak kedinin vücudunun uzunluğuyla orantılıdır.

Zengin, kalın bir astar ile orta uzunlukta yumuşak, kalın, peluş bir kürk. Exotic’in görünümünü tamamlar. İran kedisinin fırfırına veya tüy gibi kuyruğuna sahip değildir.

Egzotikler, aşırı ve geleneksel olarak bilinen farklı “görünümlerde” gelir. Gösteri halkasında görülen “Extreme” Exotics’in daha düz bir yüzü vardır. Bu da nefes alma sorunlarıyla gelebilir. Geleneksel görünüme sahip kediler, daha eski moda bir görünüme sahiptir. Düz olmayan bir yüze ve daha düşük bir “kırılma” ile daha kolay nefes almaya izin veren bir buruna sahiptir. Geleneksel Kedi Derneği tarafından kayıtlıdırlar.

Göz rengi kürk rengiyle alakalıdır. Örneğin, beyaz Exotics’in koyu mavi veya parlak bakır gözleri ya da tuhaf gözleri vardır. Bir bakır ve bir mavi; diğer düz renkli Exotics’in parlak bakır gözleri var; gümüş ve altın Perslerin yeşil veya mavi-yeşil gözleri vardır.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

 

Egzotikler her ortama ayak uydururlar. Ve onlara iyi davranan çocukların olduğu evlerde başarılı olabilmektedir. Ayrıca kedi dostu köpeklerle de anlaşırlar. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında