Evde Köpek

Evde Köpek Bakımı konusunda size yardımcı olacak bilgiler vermeye çalışacağız;bu hem sizin hem köpeğinizin hayatını kolaylaştıtacaktır.Yöntemini bilirseniz aslıda bu konu o kadar zor değildir.

Evde Köpek Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-Köpeğin Alanının Belirlenmesi:Evde mutlaka köpeğin gezebileceği alanları belirleyin ve ona göre eğitiminiverin.Örnek olarak mutfağa girmesini istemiyorsanız bunda ısrarcı olun ve girmeye çalıştığı zaman onu engelleyin.Ayrıca yatacağı yeri oyun alanını’da belirlemenizde büyük fayda vardır.

Evde Köpek Bakımı

Aksi halde istenmeyen bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Özellikle sizin uyuduğunuz yatak kesinlikle ona yasak olmalıdır;nedeni hijyen için değil otoritenizi korumanız içindir. Sizle aynı yatakta uyursa yada yatarsa sizi kendisine eşit görecek ve üzerindeki kontrolünüz kalmayacaktır.

2-Köpeğinizin Rahatsız Edici Tutumları:Eşyaları parçalamak,sürekli havlamak,koşturmak gibi istenmeyen eylemlerin tamamı enerji yükünü boşaltamamasın’dan kaynaklanmaktadır;önüne geçmek için mutlaka ırkına göre bir gezinti planı ayarlamanız ve beraber yürüyüşe çıkmanız gereklidir.


Ayrıca çevrenizde köpek parkları var ise köpeğinize kayış olmadan özgürce koşma fırsatı sunmalısınız,hem enerjisini atacak hemde özgürlük ruh sağlığına iyi gelecektir.Mutlaka sıkıldığı zaman oynayabileceği bir kaç oyuncağı ona ayırdığınız yerde bulundurun bu şekilde hem sizi rahatsız etmez hemde eşyalara zarar vermez.

Köpek almak demek onu eve kapatıp önüne mama ve su koymak demek değildir;günün sizin için uygun olan bir zaman dilimini hem aranızdaki bağı güçlendirmek onu mutlu etmek için ayırmalısınız,bu zaman diliminde mutlaka ona odaklanın ve başka bir şeylerle ilgilenmeyin bu onu çok mutlu edecektir.En yaşamında istenmeyen davranışlarda bulunduğunda hem işaret ile hemde sesli olarak ona yol gösterin emin olun zamanla doğruları öğrenecektir.

Evde Köpek Bakımı

Agresif tavırlarını engellemek için aklınıza geldikçe ona masaj yapın,bu aktivite onu çok rahatlatıp sakinleştirecektir,gece uyurken tasmasını çıkartın,biz nasıl saatimizi çıkarıyor ve rahatlıyorsak onda aynı duyguları yaşayacaktır.

3-Köpeğinizin İhtiyaçlarını Karşılama:Evde yaşayan köpekler kendileri besin bulamayacakları için mutlaka kaliteli mama kullanın hem tahıl hemde protein ihtiyacını karşılamanız oldukça önemlidir.Önünde mutlaka temiz su bulundurun ve sık sık değiştirin.Ona uyuyacağı yumuşak bir yatak verin aksi halde sürekli sert yerde uyursa eklem sorunları yaşayacağını unutmayın.Tuvalet ihtiyacını evde karşılıyorsa tuvalet aparatı yada her zaman temiz pedini tuvaletini yapmasını istediğiniz yerde bulundurun.

Mutlaka belli aralıklarla (ev dışında olması önerilir) köpeğinizin ona özel olan taraklarla tüy bakımını yapın ve düzenli olarak tarayın bu işlem hem onu rahatlatacak hemde evde dökülen tüy miktarını azaltacaktır.Uzun tüylü köpeklerde uzayan tüyler özellikle gözleri kapatacağı ve ona rahatsızlık vereceği için mutlaka belli aralıklarla kesilmelidir.

4-Sizin ve Köpeğinizin Sağlığı:Siz ve köpeğiniz aynı ortamda yaşadığınız için birbirinizden kapabileceğiniz hastalıklar mutlaka olacaktır;özellikle köpeğinizin tüm aşılarını düzenli yaptırısanız herhangi bir sorun yaşamazsınız özellikle iç ve dış parazit aşıları sizi köpeklerden bulaşacak hastalıklardan koruyacaktır.
Köpeğinizi gezdirip geldiğinizde ayakları ve bacakları sokaktaki mikropları eve taşıtacağı için mutlaka dikkatli bir biçimde silinmelidir.

5-Sosyalleşme:Evinize mutlaka misafirler gelecektir;köpeğinize siz varken ve sizin hareketlerinize bakarak gelen kişilere karşı herhangi bir saldırgan tavır sergilememesi önemlidir mutlaka bu tip bir davranış sergilediğinde onu uyararak hatasının farkına varmasını sağlayınız,önlem olarak misafir geldiğinde farklı bir odaya kilitlemenize çok sinirleneceğinden en ufak boşlukta saldırma eğilimi göstereceği için yanlış bir davranıştır.Sizin yanınızda gelen kişilerle beraber oturmaya alıştırmanız oldukça önemlidir.

Yazar Hakkında