Firavun Tazısı Pharaoh Hound iyi bir burnu ve yeraltındaki hayvanları takip etmesine yardımcı olan büyük hareketli ve hassas kulakları vardır.

Firavun Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Firavun Tazısı veya diğer adıyla Pharaoh Hound, zarif ve güzel bir köpek ırkıdır. Genel fiziksel özellikleri şunlardır:

Firavun Tazısı

Boyut: Pharaoh Hound, orta ila büyük boyutlarda bir köpektir. Erkekler genellikle dişilere göre biraz daha büyüktür. Yetişkinlerin omuz yüksekliği yaklaşık olarak 53 ila 63 cm (21 ila 25 inç) arasında değişebilir.

Vücut Yapısı: Bu köpekler ince, zarif ve kaslı bir vücuda sahiptir. Göğüs derin ve geniştir, sırt düzdür.

Kafa: Kafa ince, uzun ve zariftir. Burun genellikle kahverengi veya pembe olabilir. Gözler büyük ve badem şeklindedir, genellikle kahverengi renktedir.

Kulaklar: Kulaklar büyük ve üçgen şeklindedir. Dik ve hafifçe dışa dönük bir pozisyonda bulunurlar.

Tüy Doku ve Renk: Pharaoh Hound’ların tüyleri kısa, sık ve parlaktır. Renkleri kırmızımsı kahverengi veya kızıldır. Göğüs ve patilerinde beyaz lekeler olabilir.

Bacaklar: Bacaklar ince ve uzundur, bu da onlara hızlı koşma yeteneği kazandırır.

Kuyruk: Kuyruk ince ve sivri bir şekle sahiptir.

Karakter

Firavun Hound yaşadığı evde zariftir.Ancak iç mekanda sakin olmasına rağmen bu cins koşmayı sever.Köpek hassas, sevgi dolu,nazik ve çocuklara ve diğer köpeklere karşı iyidir ancak cinsin avlanma geçmişi göz önüne alındığında tanımadığı ufak hayvanları kovalayabilir. Köpek yabancılara karşı mesafeli durma eğilimindedir. Cins bağımsızdır hareket etmeyi sever ancak sahibini memnun etmeye isteklidir ve heyecanlandığında burun ve kulakları pembe bir renge dönerek “kızarma” gibi benzersiz bir özelliğe sahiptir.

Firavun Tazısı

İyi çitlerle çevrilmiş bir bahçede yaşamaktan zevk alır ancak evde yaşayacaksa düzenli olarak uzun yürüyüşlere çıkarılması gerekir.Firavun tazıları av olarak gördükleri herşeyi kovalarlar bu nedenle çitle çevrili bir alanda yada tasma ile dolaştırılmaları gerekir.Eski Tarihte kendilerini ve fakir ailelerini doyurmak için avlandılar.Yumuşak bir yatak, sıcacık bir ev ve günlük koşu olmazsa olmazlarıdır.

İçeride, firavun tazı sakin, sessiz ve temizdir, en iyi koltuğunuza uzanacak ve ona günlük bir koşu ya da boğuşma verdiğiniz sürece uyumaktan memnuniyet duyar. Size yakın yalan söylemeyi tercih ediyor, ama size değil. Firavun, yabancılara karşı duyarlı, mesafeli ve temkinlidir. Çok az ırk, bu cinsin sabrını ve nezaketini çocuklarla eşleştirdiğini iddia edebilir ve diğer köpeklerle iyi geçinirler.

Tarihi

Firavun Tazısı, en eski ırktan biridir ve son 3000 yılda çok az değişmiştir.Cins, çakal tanrısı Anubis’e ve Mısır firavunlarının mezarlarında tasvir edilen köpeklere ve daha sonra antik Yunan sanatında yer alan köpeklere esrarengiz bir benzerlik göstermektedir. Fenikeli tüccarlar,köpekleri Yunanistan ve Kuzey Afrika’dan Malta ve Gozo adalarına getirmişlerdir. Burada tavşan köpekleri veya Kelb-tal Fenek olarak bakılmışlardır. Firavun Tazısı artık Malta’nın Ulusal Köpeğidir.1960’larda, cins yeniden popüler oldu ve İngiltere’ye ve daha sonra Amerika’ya ithal edildi.AKC ırkı 1983’te tanıdı.

Yazar Hakkında