Fransız Bulldog,19.yüzyılda İngiltere’den Fransa’ya göç eden göçmenlerin yanlarında getirmiş olduğu Bulldog cinsi köpeklerin Fransa’da üremesi sonucu ortaya çıkan bir ırktır.Sonrasında Fransa’da oldukça popüler olmuştur.İsmi Fransız Bulldog olsa da aslında kökeni İngiltere’dir.Çoğu kişi tarafından minyatür Bulldog olarak anılan bu ırk Bulldog ailesinin en küçük üyesidir.Aynı diğer Bulldoglar gibi asık bir suratı olsa da oldukça neşeli ve pozitif bir köpektir.

Fransız Bulldog Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kafası vücuduna oranla oldukça ağırdır o yüzden kafasının ağırlığından kaynaklı suda yüzemez ve batar.Aslahavuza veya denize sokulmaması gerekmektedir.Bu ırkın tüyleri kısa,sık ve incedir. Genellikle tüylerinin rengi siyah-beyaz desenlerden oluşmaktadır.Aynı zamanda gri ve krem rengi tüye sahip olanları da vardır.

Fransız Bulldog

Gözleri çok büyük,çıkıktır ve rengi hep koyu renklerden oluşur. Kuyrukları çok kısadır,kıvırcık veya düz olur.Burunları basık ve her zaman koyu renkli olur.Bu ırkın en bilinen özelliği kulaklarının şeklidir.Yarasaya benzeyen kulakları vardır.Derisi ise sarkık,gevşek ve yumuşaktır.

Boy: Erkek:26 cm-30 cm,Dişi:24 cm-28 cm

Kilo: Erkek:9-13 kg,Dişi:7-12 kg

Yaşam süresi: 10-14 yıl

Karakteri

Fransız Bulldog,oldukça iyi bir aile köpeğidir.Ailesini çok sever ve onlara çok sadıktır. İnsanlara karşı oldukçasevecendir fakat inatçı bir köpektir.Neredeyse köpekler arasında en inatçı olanıdır.Diğer köpeklerle hiç anlaşamaz.Bu durumu aşmak için yavruyken diğer hayvanlarla ve köpeklerle yakınlaştırılmalıdır.

Fransız Bulldog

Ancak kedilerle çok iyi anlaşır.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek çok önemlidir.Çocuklara karşı oldukça sevecen ve şefkatlidir. Onları çok sever ve onlarla çok iyi ilişkiler kurabilir.Çok enerjik bir ırk olmadığı için apartmanda rahatlıkla beslenebilir.Ancak sahibiyle oyun oynamaktan çok zevk alır.Neredeyse hiç havlamayan bir ırktır.

Bakımı

Bakımı oldukça kolay bir köpektir.Haftada bir kez tüylerini taramak onun için yeterli olacaktır. Obeziteye yatkın bir ırktır bu nedenden dolayı düzenli olarak diyet yapmalıdır. Mamasının düzenli aralıklarla ve aksatılmadan verilmesi gerekmektedir. Kuru mama ve veterinerin önerdiği besinler dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Aynı zamanda çevresindeki her şeyi yeme eğilimindedir bu nedenden dolayı dikkatli olunmalıdır.Yüzemeyen bir ırk olduğundan dolayı havuz ve deniz çevresindeyken gözetim altında tutulmalıdır.Yılda iki kez banyo yapması yeterlidir.

 

Yazar Hakkında