Glen of Imaal Terrier

Glen of Imaal Terrier,kökeni İrlanda’ya,1.Elizabeth’e,dayanan bir ırktır.Yıllar boyu tilki,kemirgen ve porsuk avında aktif rol oynamıştır.Avını yer altında bile takip edebilme yeteneğine sahiptir.1933 yılında İrlanda’da Irish Kennel Club tarafında ırk olarak tanınmasına rağmen American Kennel Club tarafından 1987 yılında tanınmıştır.Yıllar boyu popülerlik kazanmasına rağmen hala nadir görülen ırklardan biridir.

Glen of Imaal Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

Glen of Imaal Terrier Orta büyüklükte sayılan bir köpektir.Tüy rengi;mavi, buğday rengi veya kırmızımsı

Glen of Imaal Terrier
Glen of Imaal Terrier

olabilir.Görünüşünün aksine kaslı ve oldukça atletik bir ırktır.Dikdörtgen bir gövdeye sahiptir.Öne doğru düşen kulakları vardır.Kahverengi gözleri ve orta uzunlukta kuyruğu bulunur.

Kilo : Erkek: 14-18 kg ,Dişi: 12-17 kg

Boy : Erkek: 32-36 cm ,Dişi: 30-35 cm

Yaşam süresi : 10-14 yıl

Karakteri

Glen of Imaal Terrier Oldukça sevecen,sadık ve eğlenceli bir köpektir.Aynı zamanda atletik,çevik ve itaatkardır.Avcı içgüdüsünden dolayı küçük hayvanların peşinden koşma huyu vardır ve evde başka bir hayvanla birlikte beslenmesi ancak yavruluk döneminde alıştırarak mümkündür.Aynı zamanda bahçe ortamında besleniyor ise, toprağı kazma alışkanlığından dolayı dikkat edilmesi gerekir.Bahçede serbest bırakıldığı takdirde tavşan,fare,kedi gibi küçük hayvanlara zarar verebilir.Çok enerjik ve tam bir görev köpeği olduğu için düzenli egzersiz yapması gerekmektedir.

Egzersizleri yaptırıldığı takdirde apartmanda da rahatlıkla yaşayabilir.Köpek ile yapılabilen sporlar bu ırk için çok uygundur.Sahibiyle spor yapmaktan da oldukça hoşlanır.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ancak dikkati çabuk dağıldığı için eğitim diğer ırklara göre daha kısa yapılmalıdır.Kavgacı bir ırk değildir ama gerektiği zaman ailesini korumak için her şeyi yapar.Özellikle çocuklar için harika bir arkadaş ve korumadır.Her ırkta olduğu gibi bu ırkta da yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Havlama huyu yoktur ancak arada bir havladığında takdir görürse havlama alışkanlığı kazanabilir.

Bakımı

 

Göz hastalıklarının yaygın görüldüğü bir ırk olduğu için düzenli olarak veterinere kontrol için götürülmelidir.Az bakım gerektiren bir ırktır.Enerjisi fazla olduğu için günlük 30-45 dakikalık bir egzersize ihtiyacı vardır.Yılda iki defa yıkanmalı,haftada iki defa taranmalıdır. Her ırkta olduğu gibi kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Yeterli egzersiz yapmadığı takdirde kilo alabilir. Görünüşlerinin aksine çok az tüy dökerler ancak gözlerinin önünde tüyler çabuk uzadığı için düzenli olarak kesilmelidir.Tırnak kesimi ve kulak temizliği de düzenli olarak yapılmalıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında