Habeş kedisi

Habeş Kedisi. Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Habeş’i etkileyebilecek sorunlar şunları içerir:

 

Erken başlangıçlı periodontal hastalık

Hiperestezi sendromu. kedilerin kendilerini aşırı derecede tımar etmelerine, saç dökülmesine ve özellikle dokunulduğunda veya okşandıklarında çılgınca hareket etmelerine neden olabilen nörolojik bir problemdir.

Patellar lüks, diz kapağının hafif ila şiddetli arasında değişebilen kalıtsal bir çıkığı. Ağır vakalar ameliyatla hafifletir.

Progresif retinal atrofi, dejeneratif  bir göz hastalığı.

Taşıyıcıları belirlemek için genetik bir testin mevcut olduğu piruvat kinaz eksikliği.

Renal amiloidoz, Abyssinianlarda başta böbrekler olmak üzere vücut organlarında amiloid adı verilen bir protein türü biriktiğinde ortaya çıkan kalıtsal bir hastalık. Sonunda böbrek yetmezliğine yol açar.

Bakım 

Habeş kedilerin kısa, ince tüylerinin bakımı. Ölü tüyleri çıkarmak ve cilt yağlarını dağıtmak için haftalık tarama ile kolayca yapabilirsiniz. Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir. ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Tırnakları birkaç haftada bir kesin. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin.  Her bir göz için en önemlisi bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz. Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının. Ilık Bir banyo kediyi daha çabuk ve fazla tüy dökmesine için yardımcı olacaktır.

Tüy Rengi Ve Bakımı

Habeş kedileri sık sık vahşi doğadan yeni çıkmış gibi göründüğü söylenir. Bunun nedeni, puma gibi vahşi kedilerinkine benzeyen tikeli kürk modelidir. en önemlisi benekli bir kürk, her bir tüy şaftında değişen açık ve koyu renk bantlarına sahiptir.

Onunla ilgili her şey onun canlı, özenli doğasını akla getiriyor. Habeş, sizi daha iyi duymak için büyük, geniş kulaklarla tepesinde hafif yuvarlak kama şeklinde bir kafaya sahiptir. Altın veya yeşilin büyük, badem şeklindeki gözleri, gördükleri her şeye ilgi gösterir. Yüzde, gözlerden ve kaşlardan koyu çizgiler uzar.

Kaslı vücut zarif ve atletiktir. Pers gibi bir türün tıknaz veya uzun gövdesi ile Siyam gibi. Doğu ırklarının uzun, ince gövdesi arasında bir orta zemine düşer. Vücut, küçük, oval, kompakt pençelerin üzerindeki ince ince kemikli bacaklar tarafından desteklenmektedir. Genellikle parmak uçlarında yürüyorlar gibi göründükleri söylenir. Arkalarında sallanan uzun, sivrilen bir kuyrukları vardır.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Habeş kedisi, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Herhangi bir av köpeği gibi getirme oynar. Hileleri kolayca öğrenir ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Yeni yürümeye başlayan çocukların yolundan çekilecek kadar zekidir. Ama en önemlisi okul çağındaki çocukları daha çok severler. Çünkü onlar onun enerji düzeyine ve merakına uygundurlar. Çünkü Hiçbir şey onu korkutamaz, kesinlikle köpekler değil ve bunun dışında ona sorun çıkarmazlarsa onlarla seve seve arkadaş olur. Habeş kedilerinin büyük papağanlar, yaban gelinciği ve diğer hayvanlarla da iyi geçindiği bilinmektedir. Her zaman evcil hayvanları, hatta diğer kedileri, yavaş ve kontrollü bir ortamda tanıtmayı ihmal etmeyin. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında