Halden Hound

Halden Hound,kökeni Norveç’e dayanan bir ırktır.Üstün avcılık yetenekleri sayesinde Norveç’in en popüler av köpeklerinden biridir.Bu ırk yıllar boyu genel olarak tavşan gibi küçük hayvanları avlamak için kullanıldı.Çok iyi bir koku alma yeteneği vardır.

Tek katlı kürk yapısına rağmen,Norveç’in soğuk havasına çok iyi adapte olmuştur.Halden Hound’un İsveçli, İngiliz ve diğer Avrupalı ​​tazıların çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Çok nadir görülen bir köpektir ve günümüzde nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Halden Hound Gonic Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

Dikdörtgen bir gövdeye sahiptir.Orta büyüklükte,kubbeli bir kafatası vardır.Burun köprüsü uzun ve düzdür.Dudakları diğer köpekler kadar sarkık değildir.Derin bir göğsü ve düz bir üst çizgisi vardır.Kulakları büyük ve düşüktür.Tek katmanlı kürk yapısı olmasına rağmen soğuğa oldukça dayanıklı bir ırktır.

Kilo : Dişi: 18–24 kg, Erkek: 21–26 kg

Boy : Dişi: 45–53 cm, Erkek: 48–57 cm

Yaşam süresi : 10-12 yıl

Karakteri

Avcılık yetenekleriyle ön plana çıkan bir ırktır.Aynı zamanda çok enerjik,güçlü,atletik ve tam bir görev köpeğidir.

Halden Hound
Halden Hound

Bağımsızlığı çok sever bu nedenden dolayı apartmanda yaşamasındansa bahçe ortamında kendine ait bir alana sahip olması daha iyidir.Aynı zamanda küçük hayvanları takip etme huyu olduğu için tasmasız gezdirilmemelidir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Başka bir hayvanla birlikte yaşaması mümkündür ancak yavruluk döneminde alıştırılması gerekir.

Tam bir aile köpeğidir ve ailesiyle vakit geçirmekten çok keyif alır.Ailesine çok bağımlı olduğu için yalnız kalmak bu ırk için sorun olabilir.Çocuklarla da çok iyi anlaşır.Çok nazik ve sevecen bir ırktır.Koruma içgüdüsü çok gelişmiş olmadığından iyi bir bekçi köpeği değildir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir fakat inatçı olduğundan dolayı sıkı ve pozitif bir eğitime ihtiyacı vardır.Aynı zamandan sahibini otorite olarak görmediği takdirde söz dinlemez.

Bakımı

 

Genel olarak sağlıklı bir ırktır ancak belli sorunlar görülebilir. Bunlar;Kalça displazisi ve kulak enfeksiyonlarıdır. Enerji düzeyi yüksek olduğu için günlük en az 40-45 dakikalık egzersize ihtiyaç duyar.Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır.

Kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Kulak yapısından dolayı kulak enfeksiyonlarına yatkınlığı vardır bu yüzden iki haftada bir kulak temizliği ve bakımı yapılmalıdır.Yılda iki defa yıkanmalıdır ve haftada bir defa taranması gerekir.Tüylerindeki kir ve toz ara sıra nemli bir bez yardımıyla temizlenebilir.Orta düzey tüy döker.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında