Hamilton Tazısı

Hamilton Tazısı,1800’lerin sonlarında,Kont Adolf Hamilton tarafından geliştirildi.İnsanların tilki ve tavşanlar gibi küçük hayvanları avlamasına yardımcı olacak güçlü,çalışkan bir köpek yaratmak hedefleniyordu.Harika bir av köpeği olan Hamilton Tazısı,hem bireysel hem ortak çalışmalara çok uygundur.Bu ırk çalışkandır ve bağımsız olmaktan hoşlanır.Üstün yetenekleri sayesinde birçok ülkede kısa sürede popüler bir ırk haline geldi.United Kennel Club (UKC)tarafından 2006 yılında kabul edildi.

Hamilton Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

Orta büyüklükte,asil görünümüyle oldukça ilgi çeken bir tazıdır.Koyu kahverengi gözleri ve siyah bir burnu

Hamilton Tazısı
Hamilton Tazısı

vardır.Çok iyi koku alır.Tipik bir tazı olan bu ırkın çenesine kadar uzanan,sarkık kulakları vardır.Kısa ama çift katmanlı kürke sahiptir.Bu sayede değişken hava koşullarına rahatlıkla uyum sağlar.Tüy rengi siyah,kahverengi ve beyazdan oluşur.Dört beyaz ayağı ve kuyruğunun ucunda beyazlar vardır.Göğsü komple beyazdır.

Boy: Dişi: 49–56 cm, Erkek: 53–62 cm

Kilo: Dişi: 23–26 kg, Erkek: 24–28 kg

Yaşam süresi : 14-16 yıl

Karakteri

Çok sevecen ve tam bir aile köpeğidir.En sevdiği aktivite ailesiyle birlikte açık havada vakit geçirmektir.Çocukları da çok sever.Ailesine bağlıdır fakat alıştığı takdirde çok uzun süre olmayacak şekilde yalnız kalabilir.Bağımsızlığı çok sever bu nedenden dolayı apartmanda yaşamasındansa bahçe ortamında kendine ait bir alana sahip olması daha iyidir.

Aynı zamanda küçük hayvanları takip etme huyu olduğu için tasmasız gezdirilmemelidir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Yavruluk döneminde alıştığı takdirde başka bir hayvanla beraber yaşayabilir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir fakat inatçı olduğundan dolayı sıkı ve pozitif bir eğitime ihtiyacı vardır. Enerji düzeyi çok yüksektir bu nedenden dolayı günlük 45-50 dakikalık egzersize ihtiyaç duyar.

Bakımı

 

Genel olarak sağlıklı bir ırktır ancak belli sorunlar görülebilir. Bunlar;kulak enfeksiyonları,kalça displazisi,dirsek displazisi, ve epilepsi.Enerji düzeyi yüksek olduğu için günlük en az 45-50 dakikalık egzersize ihtiyaç duyar.Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır.

Kilo alma eğilimi olduğu için mama miktarına dikkat edilmelidir.Kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Kulak yapısından dolayı kulak enfeksiyonlarına yatkınlığı vardır bu yüzden iki haftada bir kulak temizliği ve bakımı yapılmalıdır.Yılda iki defa yıkanmalıdır ve haftada bir defa taranması gerekir.Tüylerindeki kir ve toz ara sıra nemli bir bez yardımıyla temizlenebilir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında