Hanover Tazısı

Hanover Tazısı,orta çağların başlarında,Almanya’da avcıların tercih ettiği bir ırktı.Çok iyi bir av köpeğidir ve diğer av köpeklerinin aksine yaralı avın izini sürmekte oldukça iyidir.Doğası gereği bir tazı olan Hanover Hound, bir damla kan izini bile takip etme konusunda etkileyici bir yeteneğe sahiptir.

Zaman içinde özellikle geyik ve keçi avlamak için avcılar tarafından sıkça tercih edildi.Bu ırkın bulunduğu yer genel olarak Almanya ile sınırlı olsa da,1980’lerde Fransa’ya gönderilmeye de başlandı.Burada,orta büyüklükte bir koku tazı olan Bavyera Dağ Tazısı ile çiftleştirildi.UKC,1996’dan beri koku tazı gruplarında ‘Hanoverian Hound’ adı altında bu cinsi tanımaktadır.

Hanover Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Orta büyüklüktedir.Klasik bir tazı yüzüne sahip olan Hanover Tazısı’nın,koyu kahverengi ve duygulu gözleri,sarkık

Hanover Tazısı
Hanover Tazısı

dudakları ve sarkan geniş kulakları vardır.Kafası geniş ve yuvarlaktır.Çok güçlü bir çeneye sahiptir.Siyah,nadiren kahverengi burna sahiptir.Koku alma yeteneği en gelişmiş olan köpeklerden biridir. Derin bir göğsü ve uzun sırtı olan dikdörtgen bir gövdeye sahiptir.Kısa ve yoğun kürkü parlak veya koyu “geyik kırmızısı” renginde olur.Aynı zamanda yüzünde maske görünümü veren siyah lekeler bulunur.

Kilo :Dişi: 26–35 kg, Erkek: 30–40 kg

Boy :Dişi: 48–53 cm, Erkek: 50–55 cm

Yaşam süresi : 10-14 yıl

Karakteri

Harika bir avcı ve görev köpeği olmasıyla bilinir.Küçük hayvanları kovalama ve koku takip etme huyu olduğu için tasmasız gezdirilmemelidir.Enerji seviyesi çok yüksektir ve düzenli olarak egzersize ihtiyaç duyar.Köpek ile yapılan sporlar bu ırk için idealdir.Aynı zamanda apartmanda yaşamasındansa bahçe ortamında kendine ait bir alanda yaşaması çok daha iyi olur.

Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ve yaptığı şeye çok konsantre olan bir yapısı olduğundan dolayı eğitimi de kolaydır.Çok hareketli olduğundan küçük çocuklarla vakit geçirirken gözetim altında tutulmalıdır.Yabancılara karşı temkinli yaklaşır ve herhangi bir tehlike gördüğü takdirde agresifleşebilir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Köpeklerle iyi anlaşır fakat küçük hayvanlarla oynarken gözetim altında tutulmalıdır.

Bakımı

Çok bakım isteyen bir ırk değildir.Enerji düzeyi yüksek olduğu için günlük en az 45-50 dakikalık egzersize ihtiyaç duyar.Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır.

Kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Kulak yapısından dolayı kulak enfeksiyonlarına yatkınlığı vardır bu yüzden iki haftada bir kulak temizliği ve bakımı yapılmalıdır.Yılda iki defa yıkanmalıdır ve haftada bir defa taranmalıdır.Tüylerindeki kir ve toz ara sıra nemli bir bez yardımıyla temizlenebilir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında