Harrier

Harrier Köpeği’nin,nasıl ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir.”Harrier” Fransızca’da tazı veya köpek anlamına gelmektedir.İlk olarak İngiltere’de 1260’lı yıllarda görülmüştür. Başta tavşan gibi hayvanların avında rol alması istenmişti ancak bu ırk diğer tazılardan daha yavaş olduğu için diğer tazılarla çiftleştirme üzerine çalışmalar yapıldı.Kökeni şu anda Fransa ve Belçika olan Bloodhounds,Talbot tazıları ve hatta Basset Hounds’a dayandığı düşünülmektedir.

Harrier Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikler

Dış görünüş olarak Beagle’a benzer.Kısa,kalın ve parlak tüyleri vardır.Aynı zamanda çok yumuşak kulaklara

Harrier
Harrier

sahiptir.Çeşitli renklerde olabilir,ancak genel olarak görülen en yaygın renkler üç renktir.Bunlar;siyah, kırmızı ve beyazdır.Kürk yapısı sayesinde sıcak ve soğuk havalara dayanıklıdır.Uzun,siyah ve çok iyi koku alan bir burnu vardır.

Kilo: Dişi: 20–25 kg, Erkek: 25–30 kg

Boy: Dişi: 53–59 cm, Erkek: 55–62 cm

Yaşam süresi : 11-13 yıl

Karakteri

Tipik bir sürü köpeğidir ve bir grubun parçası olarak çalışmakta oldukça iyidir.Nazik,dışa dönük ve arkadaş canlısıdır.Aynı zamanda diğer köpeklerle çok iyi anlaşır ve onlara karşı asla saldırgan tavırlar sergilemez.Çocuklarla da çok iyi anlaşır. Bağımsızlığa düşkünlüğü ve inatçı olması açısından tam tipik bir av köpeğidir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ancak onu itaatkar olmanın en doğru seçenek olduğuna ikna edecek yöntemler kullanarak eğitmek önemlidir.Aksi takdirde dikkati dağılacak ve eğitim ile ilgilenmeyecektir.Olumlu pekiştirme – doğru davranış için ödüller – bu ırkı eğitmek için en doğru yoldur.

İyi bir bekçi köpeğidir ve yabancı seslere veya insanlara karşı havlayarak uyarır.Ancak saldırgan bir yapıya sahip olmadığı için fiili olarak iyi bir koruma köpeği değildir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Çok enerjik bir ırk olduğu için günlük en az 45-50 dakikalık bir egzersize ihtiyaç duyar.Kendine ait ve bağımsız olabileceği bir alana sahip olması bu ırk için çok önemlidir.Apartmanda yaşamaya uygun değildir.Soğuk ve sıcak hava değişimlerine kolay adapte olur.

Bakımı

Genel olarak sağlıklıdır ancak zaman zaman kalça displazisi görülebilir. Egzersiz ihtiyacı fazla olduğu için günlük egzersizleri aksatılmamaldır. Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır. Kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Yılda iki defa yıkanmalıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında