havana brown KedisiHavana Brown Kedisi Güneydoğu Asya kökenli, kötülüklerden koruduğuna inanılan kahverengi bir kedidir. Ama nasıl oldu da İsviçre Dağ Kedisi olarak tanındı ve Havana Brown adını nasıl aldı? Bu soruların tüm cevapları tarihe karıştı. Ancak görünen o ki , 1890’larda İngiltere’de Tayland’dan gelen katı kahverengi Siyam kedileri sergilendi. Her nasılsa bu süre zarfında İsviçre Dağ Kedisi takma adını aldılar.

1920’de Britanya Siyam Kedileri Kulübü, mavi gözlü kahverengi kedilerin artık arzu edilmediğine karar verdi. Ve hepsi bu kadar. Yetiştiriciler, 1950’lere kadar, bir grup İngiliz kedi yetiştiricisinin, kendi kendine kahverengi (düz renkli) bir kedinin genetik yapısını belirleme görevini üstlendiği zamana kadar onlara olan ilgilerini kaybetti. Sonunda, kısa tüylü bir kara kedi ile çikolata noktalı bir Siyam kedisinin melezlenmesi sonucu kestane rengi kahverengi bir erkek kedi yavrusu ürettiler.

Rus Blues ve Birmanya kedisi, Havana Brown (Küba ile tek bağlantısı, renginin iyi bir Havana purosununkine benzer olduğu varsayılan) olarak bilinen kedinin gelişmesinde de rol oynamış olabilir tabikide. Ancak, 1982 CFA Yıllığı’ndaki bir makaleye göre, kendi kendine kahverengi bir kedi üretmek için en başarılı ve en sık kullanılan üreme, siyah bir İngiliz kedisi ile çikolata genini taşıyan Siyam arasında olduğu bilinmektedir.

Cat Fanciers Association, cinsi 1964’te tanıdı.

Havana Brown, nadir görülen bir cinstir. O kadar az ki genetik çeşitliliği tehdit altındadır. Kedilerin tescilli olmayan siyah veya mavi evcil kısa tüylere veya belirli Oriental kısa tüylü kedi renklerine veya çikolata noktalı veya mühür noktalı Siyam cinsine göre yetiştirilmesine izin veren, 1998’de başlayan bir geçiş programı ile desteklenmiştir. Bu cinsler tarafından üretilen yavru kediler daha sonra Havana Brown Kedisi temelini attı. Bu kedi yavruları Havana Brown rengine sahipse, Havana Browns olarak tescil edilebilmektedir.

Boyut

Havana, 3 ila 4 kilo ağırlığında orta boy bir kedidir.

Kişilik

Havana Brown Kedisi olarak bilinen zengin tütün renkli kedi, bağımlılık yapan yaprak için adlandırılabilir. Ancak kedilerin kendileri, onları tanıyan insanlara bağımlılık yapar. Dışa dönük ve arkadaş canlısıdırlar. Siz gününüze devam ederken birinin sizi evin etrafında takip etmesini bekleye bilirsniz.

Siyam kökenli çoğu kedi gibi, Havana Brown kedisi de talepkar ve konuşkan olmaktadır. Ancak sesi daha yumuşak ve kişiliği daha incedir. Zekidir ve teaser ve puzzle oyuncaklarının meydan okumasını severler. Oynamayı bitirdiğinde, sevecen Havana kendini mutlu bir şekilde kucağınıza yerleştirecektir.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Havana Brown Kedisi genellikle sağlıklıdır. Ancak bazıları genellikle gençken üst solunum yolu enfeksiyonlarına eğilimli olabilmektedir.

Bakım

Havana Brown’ın kısa, pürüzsüz kürkünün bakımı, haftalık hızlı tarama ile kolaydır. Bir güderi ile cilalamak parlamasını sağlayacaktır. Banyo nadiren gereklidir.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Tırnakları birkaç haftada bir kesin. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz.

Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silinmelidir. Kum kutusunu lekesiz temiz tutun . Kediler ihtiyaç hijyeni konusunda çok titizdir.

Bir Havana Brown’ı diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından ve araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için sadece evinizdek tutmak iyi bir fikirdir.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Havana Brown’ın kendine özgü rengi bıyıklarına kadar uzanır. Bıyık rengini belirten bir cins standardına sahip tek kedidir. Kahverengi, elbette, kürk rengini tamamlar.

Tüm bu kahverengi zenginlikten bakan, oval şekilli canlı yeşil gözleri vardır. Havana aynı zamanda alışılmadık kafa şekliyle de ayırt edile bilmektedir. Genişliğinden daha uzundur. Büyük kulaklar öne eğilmektedir.

Zengin, sıcak kırmızımsı kahverengi kısa, pürüzsüz kürkle kaplı sağlam, kaslı bir vücudu var. Yavru kediler ve genç yetişkinler, olgunlaştıkça kaybolan en ufak tekir işaretlerine sahip olabilmektedir. Burun derisi pembe bir floş ile kahverengidir ve pençe yastıkları da pembe bir kahverengidir.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Havana Brown kedisi oyuncu ve zekidir. Ona iyi davranan bir çocuğa iyi bir arkadaş olabilmektedir. Getirmeyi oynamayı ve numaralar öğrenmeyi seven kedilerden biridir ve enerji seviyesi, çocuktan önce yıpranmayacağını gösterir. Sevimli mizacı sayesinde diğer kedilerle ve kedi dostu köpeklerle de yaşamaktan mutludur. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları yavaş ve kontrollü koşullarda tanıştırın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında