Havanese Irkı

Havanese,kökeni Küba’ya dayanan bir ırktır.Bu ırkın ataları,nesli tükenmiş olan Havanese Silk Dog ve Blanquito de la Habana ırklarıdır.Aynı zamanda bu köpek cinsi Blanquito de la Habana ile Kaniş ırkının çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.19.yüzyılda tanınmaya başlayan bu ırk,20.yüzyılda ailelerin sıkça tercih ettiği bir köpek haline gelmiştir.

Havanese Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Havanese ırkının tüy yapıları ve renk çeşitleri oldukça fazladır. Genel olarak orta uzunluktaki tüylere sahiptirancak tüyleri kıvırcık,dalgalı veya örgülü de olabilir. Fakat tüyleri örgülü olanlar Kanada ve Amerikan Kennel Kulübü tarafından bir ırk olarak kabul edilmez. Çift tüy katmanına sahiptir.

Havanese

İç ve dış tüy katmanları yumuşak yapıdadır. Tüy tabakası kalındır, yaklaşık 15-20 cm ye kadar çıkabilir ve krem renginde olur.Düz veya kısa tüy,bu ırk için çekinik bir gendir. Siyah veya kahverengi burnu vardır. Gözleri orta büyüklükte, badem şeklinde ve koyu kahverengidir. Kulakları yukarıda durur fakat kulak uçları yanaklara doğru sarkar. Boynu orta uzunluktadır. Kuyruğu yukarıda durur ve kısadır.

Boy : Erkek: 22-27 cm ,Dişi: 20-23 cm

Kilo : Erkek:5-8 kg ,Dişi: 4-6 kg

Yaşam süresi : 11-15 yıl

Karakteri

Akıllı,oyuncu,neşeli ve ailesine çok sadık bir köpektir. Çok fazla havlamaz.Her köpekte olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirilmesi çok önemlidir. Çocuklara ve diğer hayvanlara karşı çok sevecendir.Oldukça enerjik bir ırktır.Yeterli egzersiz yaptığı takdirde apartmanda rahatlıkla yaşayabilir.

Havanese


Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz ve sürekli insanlarla beraber olmak ister. Uzun süre evde tek başına bırakılmamalıdır aksi takdirde havlayabilir ve agresif tavırlar sergileyebilir.Değişken hava koşullarına adapte olamayan bu ırk dışarıda yaşamaya uygun değildir. Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir.İnatçı değildir bu nedenden dolayı pozitif eğitim ile beraber rahatça ve kısa zamanda birçok şey öğrenebilir.Koruma özelliği oldukça yüksektir bekçi köpeği olarak tercih edilen bir ırktır.

Bakımı

Haftada iki kere tüylerinin taranması gerekmektedir. Tüy dökmez ve hipoalerjeniktir bu yüzden alerjisi olan kişiler bu ırkı rahatlıkla besleyebilir. Patilerindeki tüylerin düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak egzersizlerinin yaptırılması gerekir. Oyun oynamayı ve uzun yürüyüşleri çok sever. Tırnakları düzenli olarak kesilmelidir ve yılda iki kez yıkanması gerekir. Obeziteye yatkınlığı olan bir ırk değildir ancak her köpekte olduğu gibi kuru mama ve veterinerin önerdiği gıdalar dışında bir şey yemesi sakıncalıdır.

Yazar Hakkında