Himalaya Kedisi
Himalaya Kedisi

Himalaya Kedisi veya kısaca Himmie, Fars dilinde Siyamdır. Doğal ırklar olarak kabul edilen Fars ve Siyam’ ebeveyn ırklarından farklı olarak, yani insan müdahalesiyle yaratılmamışlardır, Himalaya, renk noktalarını ve maviyi getirmek için Persleri Siyam ile çiftleştirerek geliştirilen insan yapımı bir ırktır. Yetiştiriciler, ilk başta sadece colorpoint geninin nasıl geçtiğini belirlemek için 1931’de bu amaç doğrultusunda çalışmaya başladılar. Kedi yetiştiricisi Virginia Cobb ve Harvard Tıp Okulu araştırmacısı Clyde Keeler, yıllar boyunca seçici üreme yoluyla, Siyamın kendine özgü renk noktalarına sahip uzun tüylü kediler geliştirdi. Himalaya olarak adlandırılan ilk yavru kedi, Newton’un İlk Debutantı olarak adlandırıldı.

1950’lerde, İngiliz ve Kuzey Amerikalı yetiştiriciler, Siyam uçlu bir İran kedisi elde etmekle ilgilenmeye başladılar. Renk noktası desenini elde etmek için Cobb-Keeler “tarifi” ile başlayarak, daha sonra cins tipini oluşturmak için kedileri Perslere geri getirdiler. Kediler doğru bir şekilde yetiştirildikten sonra, bir cins olarak tanınma arandı.

İran mı yoksa farklı bir cins mi olduğu, bağlı olduğunuz kedi derneğine bağlıdır. Cat Fanciers Association, 1957’de Himalaya’yı ayrı bir cins olarak kabul etti, ancak 1984’te CFA Yönetim Kurulu, Himalaya’yı İran kedisinin bir renk çeşidi olarak yeniden sınıflandırmaya karar verdi. Amerikan Kedi Derneği ayrıca Himalaya’yı İran kedisi bir renk çeşidi olarak görüyor ve Uluslararası Kedi Derneği, Himmie’yi İran ve Egzotik Shorthair’i içeren “Fars Grubunun” bir üyesi olarak kabul ediyor. Amerikan Kedi Meraklıları Derneği, Amerikan Kedi Meraklıları Derneği ve Geleneksel Kedi Derneği dahil olmak üzere diğer kayıtlarda, Himalaya, İran kedisinden ayrı olarak sınıflandırılır.

Boyut

 

Bu orta boy bir kedi. Himalayalar genellikle 3 ila 5 kilo ağırlık aralığına sahiptir.

Kişilik

 

İran kedileri gibi, Himalaya Kedisi de tatlı, uysal ve sessizdir. Kucakta oturmanın – kesinlikle hak ettiği yerin – üstün niteliklerini fark edecek kadar anlayışlı. Sahipleri tarafından okşanmasından ve saçlarını nazikçe taranmasını severler. Onu tekerleklerini döndüren nazik çocuklarla evcilik oynamaktan keyif alabileceği her evin bir süsüdür. Bir bebek arabasıyla dolaşın (ama onu giydirmeyin), etkileşimli bir oyuncağı kovalamasına izin verin. Ardından partilerinde çayını servis edin. Himalayalar sevecen ama ayrımcıdır.

Dikkatlerini aile üyelerine ve güvenebileceklerini düşündükleri birkaç misafire ayırırlar. Gürültülü ortamlar bir Himalaya Kedisinin tarzı değildir. Günden güne küçük değişikliklerin olduğu sakin bir evi tercih eden sakin kedilerdir. Büyük, etkileyici gözleri ve sesiyle Yumuşak, hoş ve müzikal olarak tanımlanan Himalaya, basit ihtiyaçlarının bilinmesine izin verir.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Güzel ve tatlı olmalarına rağmen, Exotics, çoğunlukla yüz yapılarıyla ilgili bir dizi potansiyel sağlık sorununa eğilimlidir:

Dar burun deliklerinin neden olduğu solunum zorluğu veya gürültülü solunum

Dişlerin birbirine iyi oturmadığı anlamına gelen diş maloklüzyonları

Aşırı yırtılma

Kiraz gözü, entropiyon ve ilerleyici retinal atrofi gibi göz rahatsızlıkları

Kedi hiperestezi sendromu, bir sinir sistemi bozukluğu

Isı hassasiyeti

Genetik bir testin mevcut olduğu polikistik böbrek hastalığı

Mantar enfeksiyonu olan saçkıranlara yatkınlık

Sebore oleosa, kaşıntı, kızarıklık ve tüy dökülmesine neden olan bir cilt durumu

Bakım

 

Bir Himalaya Kedisi bakım hakkında anlaşılması gereken en önemli şey, günlük bakım ihtiyacıdır. O uzun, güzel palto tek başına temiz ve dolaşmayan kalmaz. Her gün nazikçe ama iyice taranmalıdır ve düzenli olarak – en az ayda bir kez – banyo yapması gereklidir.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de kum kutusu sorunudur. Kum bir Himalayanın pençelerine veya tüylerine yerleşebilir. Kedi ve kum kutusu titizlikle temiz tutulmazsa, bir Himmie’nin kutuyu kullanmayı bırakması çoğu kişiden daha olasıdır.

Bu cinste aşırı yırtılma bir sorun olabilir. Bu nedenle göz altı lekelerinin oluşmasını önlemek için gözlerin köşelerini her gün temizleyin. Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir.

Bir Himalaya kedisini sadece evde yaşayan bir kedi olarak beslemek gereklidir.

Kürk Rengi Ve Bakımı

 

Kürk deseni dışında her bakımdan Himalaya Kedisi İranlıların tatlı ifadesini ve yumuşak yuvarlak hatlarını paylaşır. Büyük, yuvarlak bir kafası vardır. Büyük, yuvarlak gözler; kısa bir burun; dolgun yanaklar ve yuvarlak uçlu küçük kulaklar. Baş, kısa, kalın bir boyun ve aldatıcı bir şekilde sağlamdır. Kaslı bir vücut tarafından desteklenir – “kobi” olarak bilinen bir tip. Bir Himalayanın bacakları kısa, kalın ve güçlüdür ve büyük, yuvarlak, sıkı pençeleri vardır. Kuyruk kısadır, ancak kedinin vücudunun uzunluğuyla orantılıdır.

İnce bir dokuya sahip uzun, kalın, parlak bir ceket, Himalayan’ın görünümünü tamamlar. Vücudun her yerinde uzundur ve boyun çevresinde muazzam bir fırfır, ön bacaklar arasında derin bir fırfır, uzun kulak ve ayak parmak tutamları ve tam bir “fırça” veya kuyruk içerir.

Himalaya şu nokta renklerinde yetiştirilir: çikolata , fok, leylak, mavi, kırmızı, krem ​​tortie, mavi-krem, çikolata-tortie, leylak-krem, mühür vaşak, mavi vaşak, kırmızı vaşak, krem ​​vaşak, tortie vaşak, mavi kremalı vaşak, çikolatalı vaşak, leylak vaşak, çikolatalı tortie vaşak ve leylak kremalı vaşak. Himalayalar, aşırı ve geleneksel olarak bilinen farklı “görünümlere” sahiptir. Gösteri halkasında görülen “Aşırı” Himalayaların daha düz bir yüzü vardır ve bu durum nefes alma sorunlarına neden olabilmektedir. Geleneksel görünüme sahip kediler, daha eski moda bir görünüme sahiptir, düz olmayan bir yüze ve daha düşük bir “kırılma” ile daha kolay nefes almaya izin veren bir buruna sahiptir. Geleneksel Kedi Derneği tarafından kayıtlıdırlar.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

 

Himalayalar, bir ev dolusu hırçın çocuk ve köpek için en iyi seçim değildir. Ancak nazik bir çocuğun dikkatinin nesnesi olmaya veya onları kovalamayan ya da başka bir şekilde endişeye neden olmayan arkadaş canlısı bir köpekle sürtünmeye itiraz etmezler. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında