Hırvat Çoban Köpeği

Hırvat Çoban Köpeği,14.yüzyıldan beri varlığı bilinen bir Hırvat ırkıdır.Koyun ve sığırların yanında çobanlara yardım etmiştir ve aynı zamanda Hırvat Koyun Köpeği olarak da bilinir. Yıllar boyunca görünümü ve yetenekleri neredeyse hiç değişikliğe uğramamıştır ve oldukça yetenekli bir köpektir.

Hırvat Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

Orta büyüklükte bir ırktır.Orta uzunlukta siyah kıvırcık kürklüdür ve başındaki tüyler kısadır.Zaman zaman tüylerinde beyaz lekeler görülebilir.Dik kulaklara sahiptir.Uzun bir burnu vardır.Atletik ve kaslı bir yapıya sahiptir.

Boy: Erkek: 50–53 cm, Dişi: 49–51 cm

Kilo: Erkek: 15–20 kg, Dişi: 13–17 kg

Yaşam süresi: 12-14 yıl

Karakteri

Zeki,atletik ve çevik bir köpektir.Aynı zamanda çok enerjik olduğu için her gün düzenli egzersize ihtiyaç

Hırvat Çoban Köpeği
Hırvat Çoban Köpeği

duyar.Köpekle yapılan sporlar bu ırk için çok uygundur.Egzersiz ihtiyacı giderildiği takdirde apartmanda da yaşayabilir.Mükemmel atlama yetenekleriyle tanınır,bu nedenle bahçede besleniyorsa yüksek ve sağlam çite sahip bir alan tercih edilmelidir. Sahibinin liderliğinde hareket eden bir köpektir.

Aynı zamanda zeki olduğu için eğitilebilirlik düzeyi yüksektir ve eğitimi kolaydır.Harika bir bekçi köpeğidir ve sık havlar.Ancak eğitim ile havlama seviyesi azalabilir.İçgüdüsel olarak,yabancılara karşı temkinlidir. Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Yeterli sosyalleşmesi halinde birçok hayvanla birlikte yaşayabilir.Çocuklarla arası çok iyidir ancak küçük çocuklarla oynarken gözetim altında tutulması tavsiye edilir.

Bakımı

 

Genel olarak çok sağlıklı bir köpektir.Tımar edilmesi kolaydır.Tek ihtiyacı, olan ölü tüyleri temizlemek için ara sıra taramaktır.Orta düzey tüy döker.Yılda iki defa yıkanmalıdır. Her gün düzenli egzersiz yapması gerekir. Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır.Kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında