Hokkaido

Hokkaido Köpeği,kökeni Japonya’nın Hokkaido adasına dayanan bir ırktır.Çok eskiden beri var olduğu ve Japon köpeklerinin en ilkeli olduğu düşünülmektedir.1869’da İngiliz zoolog Thomas Blankiston tarafından Japonya’da keşfedilmiştir.

Tam olarak nereden geldiği bilinmese de mavi veya siyah bir dilinin olmasından dolayı,Chow-Chow ve/veya Shar Pei köpekleriyle bir ilişkisi olduğu da düşünülmektedir.Japonlar,silahları kullanmaya başlamadan önce bu ırkı yanlarında avlanması için eğitmişlerdi.Korkusuz bir cins olan bu orta büyüklükteki köpek,büyük ayılara bile meydan okuyabiliyordu.Çok zeki olduğu için,yıllar boyu arama kurtarma görevlerine yardımcı olmak için de eğitildi,ancak günümüzde çoğunlukla evcil hayvan olarak tercih edilmektedir.

Hokkaido Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

Orta büyüklükte,çok iyi bir av köpeğidir. Yumuşak,düz ve çift katlı bir kürke sahiptir.Bu nedenden dolayı hava değişimlerine rahat adapte olabilir. Özellikle soğuk havalara oldukça dayanıklıdır.Orta derece tüy döker.Tüy rengi siyah, kırmızı, siyah-ten rengi, beyaz,brindle ve açık kahvedir.Mavi veya siyah diliyle oldukça ilgi çeker.Uzun bir burnu,kıvrık kuyruğu ve dik kulakları vardır.

Kilo: Dişi: 20–30 kg,Erkek: 22–30 kg

Boy: Dişi: 46–49 cm,Erkek: 48–53 cm

Yaşam süresi: 12-15 yıl

Karakteri

Hokkaido köpeği,özellikle sahibine ve ailesine çok sadık,sevecen bir ırktır. Çevresine karşı uyanık,oyuncu ve

Hokkaido
Hokkaido

zekidir.Dışarı çıkıp oynamayı çok sever.Avlanma ve arama yeteneği oldukça iyidir ve çok çeviktir.Çok zeki bir köpektir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ve inatçı değildir.Kolay bir eğitim süreci vardır.Yabancılardan tedirgin olduğu için onlara karşı zaman zaman agresif tavırlar sergileyebilir.

Ancak kibarca yaklaşıldığında saldırgan veya düşmanca davranmaz.Her zaman tetikte olduğu ve sıra dışı her şeyi fark edebildiği için ara sıra uyarı amaçlı havlar.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Çocuklarla çok iyi anlaşır ve çok iyi korur.Mükemmel bir bekçi köpeğidir.Enerji düzeyi yüksektir ve düzenli egzersize ihtiyaç duyar.Gerek enerjik yapısı gerek havlama eğilimi olsun,apartmanda beslenmesi tavsiye edilmez.

Bakımı

 

Genel olarak sağlıklı bir köpektir.Düzenli egzersiz yapması gerekir.Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır.Kilo alma eğilimi yoktur ancak her ırkta olduğu gibi kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Yıkanmayı hiç sevmez,yılda iki defa yıkanmalıdır.

Tüylerindeki kir ve toz ara sıra nemli bir bez yardımıyla temizlenebilir. Kulak ve diş temziliği de düzenli olarak yapılmalıdır. Tüyleri hipoalerjenik değildir.Kürk yapısından dolayı üç günde bir tüylerinin taranması gerekir.Yaz aylarında fazla tüy döktüğü için her gün taranması gerekebilir.Ancak bu normal tarağıyla değil,tarama eldivenleriyle yapılmalıdır.Aksi halde derisi tahriş olabilir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında