Hollanda Çoban Köpeği,Belçika Çoban Köpeği’nden gelmektedir.Güney Hollanda’da geliştirilen bu ırk 1800’lü yıllardan beri görülmektedir.Hollanda’nın dışında görülmesi çok muhtemel değildir.Hollanda’da popüler bir ırk olmasına rağmen başka ülkelerde çok bilinmez.Günümüzde Hollanda polisinin çok tercih ettiği bir ırktır.

Hollanda Çoban Köpeği

Fiziksel Özellikleri

 

Orta büyüklükteki ırklardan biridir.Kurt ve köpek karışımı bir görüntüsü vardır ve asaletiyle oldukça dikkat

Hollanda Çoban Köpeği
Hollanda Çoban Köpeği

çeker.Tüy rengi koyu gri,gümüş altın rengi ya da kızılımsı olur.Atletiktir,hızlı koşmasını sağlayan uzun ve kaslı bacaklara sahiptir.Üçgen ve dik kulakları vardır.Uzun bir burna sahiptir.Kürk yapısından dolayı değişken hava koşullarına dayanıklıdır.

Boy: Erkek: 57–63 cm,Dişi: 55–60 cm

Kilo: Erkek: 28–30 kg,Dişi: 27–30 kg

Yaşam süresi: 11-14 yıl

Karakteri

Özgürlüğü oldukça seven bir köpektir bu nedenden dolayı bağlı kalmaktansa kendine ait geniş bir alanı olmasını ister.Bağlı durmaya ya da apartmanda yaşamaya uygun değildir.Soğuk havalara dayanıklıdır ve bahçede kulübede rahatlıkla yaşar.Enerji düzeyi çok yüksektir ve günlük 40-45 dakikalık egzersizlere ihtiyaç duyar.Köpekle yapılan sporlar bu ırk için oldukça uygundur.

Çok zeki bir köpektir ve çok kolay eğitilir.Ailesine çok bağlıdır ve çocuklarla çok iyi anlaşır.Sevecen ve eğlencelidir.Çok iyi bir koruma köpeği değildir ve havlama huyu yoktur.Ancak eğitim verilirse iyi bir bekçi köpeği olabilir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Çok dikkatli bir köpektir ve gözünden hiçbir şey kaçmaz.Saldırgan tavırlar sergilemez ancak yabancılardan tedirgin olabilir.

Bakımı

 

Genel olarak sağlıklı bir köpektir ve çok bakım istemez.Çok enerjiktir.Düzenli egzersiz yapması gerekir.Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır.Kilo alma eğilimi yoktur ancak her ırkta olduğu gibi kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır. Yılda iki defa yıkanması gerekir ancak tüylerindeki kir ve toz nemli bir bez yardımıyla zaman zaman temizlenebilir. Hafta bir defa taranmalıdır.Kulak ve diş temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında