hygen hound

Hygen Tazısı,1800’lerin başında Norveç’te ortaya çıkmış ve zamanla gelişmiş bir tazı türüdür.Tarihi boyunca genellikle tavşan,rakun ve tilki avı için kullanılmıştır.Aynı zamanda oldukça ender bir ırktır.

Bu tazı türü Almanya ve İngiltere’den gelen bazı tazıların çiftleşmesi sonucu meydana gelmiştir ve bu tazılar şunlardır:Basset Tazısı,Blood Tazısı, Beagle, İskandinav Tazısı ve Holstenier Tazısı.Bu köpeklerin türü 20.yüzyılın ortalarında tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır fakat sonra türün kurtarılması için çalışmalar yapılmıştır.Bu tür genellikle Norveç’te görülür.

Hygen Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

Soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir köpektir bu yüzden soğuk yerlerde avlanmak için çok uygundur.İlk bakışta fit ve

Hygen Tazısı

kaslı bir köpek izlenimi verir,bacakları oldukça güçlüdür ve yorulmadan uzun mesafe koşabilir.Kafa yapısı üçgendir,kulakları büyük ve aşağı doğru sarkıktır. Koku alma duyusu üst düzeydir ve bu sayede avını çok rahat bulabilir.Burun kısmı siyah,ağız çevresi ise beyazdır,aynı beyazlık göğüsünde de vardır.Geri kalan bütün tüyleri açık kahverengidir.

Boy:Erkek: 48-61 cm,Dişi: 45-58 cm

Kilo:Erkek: 20-25 kg,Dişi: 15-20 kg

Yaşam süresi:10-15 yıl

Karakteri

Oldukça zeki bir köpektir ve eğitilebilirlik düzeyi yüksektir.Eğitimine küçük yaşta başlanması tavsiye edilir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.İnsanlara ve çocuklara karşı cana yakındır,ancak enerjik yapısından dolayı çocuklarla oynarken gözetim altında tutulmalıdır.Yeni şeyler öğrenmeye oldukça meraklıdır.Aynı zamanda da çok oyuncu bir köpektir ve sahibiyle oyun oynamaya bayılır.Özellikle köpekle yapılan sporlar için çok uygundur.Çok enerjik bir ırktır ve apartmanın aksine bahçe ortamında,kendine ait geniş bir alanda yaşaması tavsiye edilir.

Bakımı

 

Kürk yapısından dolayı soğuğa oldukça dayanıklıdır ve çok sıcak iklimlerde yaşamaması gereken bir köpektir.Hemen hemen her gün gezmesi veya koşup oynaması gerekir.Günlük 45-50 dakikalık egzersizlere ihtiyaç duyar.Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır.

Kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Alerjik bir yapısı olduğu için her besini tüketemez.Düzenli olarak veterinere götürülmesi gerekmektedir çünkü böbrek taşlarına ve böbrek enfeksiyonlarına bu ırkta çok sık rastlanır.Yılda iki defa yıkanmalı ve haftada bir defa taranmalıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında