İlirya

İlirya Çoban Köpeği’nin kökeni eski çağlara dayanır.Anavatan olarak Kosova,Makedonya ve Arnavutluk kabul edilir.AKC tarafından 2019 yılında ırk olarak kabul edilmiştir.

İlirya Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

İri cüssesiyle oldukça ilgi çeken bir köpektir.Büyük köpek ırklarından biridir.Uzun ve sarkık kulakları vardır.Gözleri kahverengi ve yuvarlaktır.Tüy renkleri;fawn, beyaz,siyah,siyah ve gridir.Kabarık tüylerinin aksine mevsimle geçişleri hariç fazla tüy dökmez.

Boy: Erkek: 56–62 cm, Dişi: 54–60 cm

Kilo: Erkek: 35–45 kg, Dişi: 30–40 kg

Yaşam süresi : 10-13 yıl

Karakteri

İnatçı,sahibine sadık ve sakin bir ırktır.İleri düzey bir bekçi köpeğidir.Tehlikelere karşı her an tetiktedir bu nedenden

İlirya
İlirya

dolayı yabancılardan rahatsız olur.Soğuğa oldukça dayanıklı bir ırktır fakat ılıman bölgelerde de yaşayabilir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Eğitilebilirlik düzeyi ortadadır.Bu ırk ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şey,verilen sert bir tepki bu ırkta agresifliğe neden olur.

Bu nedenden dolayı her köpekte yapılması gerektiği gibi clicker ve ödül maması yardımıyla pozitif bir eğitim tercih edilmelidir.Ancak öteki ırkların aksine bu ırk daha fazla otoriter bir eğitime ihtiyaç duyar.Bu nedenden dolayı eğiten kişinin bilgi sahibi olması gerekmektedir. Özgürlüğüne düşkün bir köpek olduğu için kendine ait bir alanı olmalıdır,bahçe ortamında bile olsa bağlı durması agresifleşmesine sebep olur.

Bakımı

 

Fazla bakım isteyen bir ırk değildir.Tüylerinin haftada iki defa taranması ve yılda iki defa yıkanması gerekir.Tüylerindeki kir ve toz nemli bir bez yardımıyla arada bir temizlenebilir.Kalça displazisi sık görülen rahatsızlıklardan biridir.Diş ve kulak temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.Tüyleri,yaz aylarında tıraş edilmelidir.Kilo problemi yoktur ancak her ırkta olduğu gibi kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında