İngiliz Uzun Tüylü Kedisi 

İngiliz Uzun Tüylü Kedisi  söz konusu olduğunda. Her şey bu kedilere isimlerini veren ana cins olan British Shorthair ile başlar. 1914 ve 1918 yılları arasında olduğu düşünülen bir noktada, yetiştiriciler daha uzun tüylü  bir kedi üretmek amacıyla Britanya uzun tüylü kediler ve Perslerle çiftleştirdiler. Sonuç olarak İngiliz uzun tüylü kedi doğdu ve cins o zamandan beri süper popüler bir evcil kedi olarak gelişti.

2009 yılında, İngiliz uzun tüylü kediye Uluslararası Kedi Birliği (TİKA) tarafından resmi olarak şampiyonluk statüsü verildi.

Boyut

İngiliz uzun tüylü kedi, orta ila büyük boy bir kedi cinsidir.  Genellikle biraz daha tıknazdır. Her zaman olduğu gibi, tam boyut standartları değişmektedir.

Çoğu İngiliz Uzun Tüylü, 4 ila 8 kg ağırlığındadır. Bununla birlikte, birçoğu ortalamadan daha küçük veya daha büyük olduğu gözlemlenmiştir.

Kişilik

İngiliz uzun tüylü kedi, özünde sevgi dolu ve arkadaş canlısı bir kedidir. Aynı zamanda büyük bir hoşgörü gösterir. Etrafta olduklarında insanlara karşı sosyaldirler. Ancak tür aynı zamanda kendi zamanının tadını çıkarmaktan da mutludur. Bu da onları iş taahhütleri nedeniyle uzun saatler evden uzakta olabilecek biri için akıllıca bir seçim haline getirir.

Britanya ile ilgili stenografi rahat bir yapıya sahip olsa da, cinsi aktif kalmaya ve egzersiz yapmaya teşvik etmek önemlidir.

Ayrıca İngiliz uzun tüylü kedinin sevecen bir kedi olduğunu. Ancak genellikle kucaklanmaktan veya etrafta taşınmaktan hoşlanmadıklarını unutmayın. Sürekli çocuklarla dolup taşan bir evde yaşamaktansa. Yetişkin yaşam tarzına daha uygun olabilecek bir cinstir.

Sağlık

İngiliz uzun tüylü  sağlıklı kedi türü olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, kedinizin veterineriyle düzenli sağlık ziyaretleri planlamak önemlidir.

İngiliz uzun tüylü kedisinin muzdarip olduğu daha yaygın sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

Böbrek polikistozu

Yeni doğan İzoeritroliz

Bakım

İngiliz uzun tüylü kedi, aktif kalmalarını ve yeterince egzersiz yapmalarını sağlamak için biraz zaman ayırmanız gereklidir. Aksi takdirde, kedi obezitesi ve diğer ilgili sağlık sorunları ortaya çıkar.

Cinsi egzersiz yapmaya teşvik etmenin akıllı bir yolu, tedaviye dayalı oyunların sürekli tekrarlanmasıdır. Ayrıca, İngiliz uzun tüylü kediniz biraz fazla tembel bir kediye dönüşüyor gibi görünüyorsa, daha dikkatli beslemeniz gereklidir.

İngiliz uzun tüylü kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kontrol ettirmesi ve kesmesi gerekecektir. Kedi bakımı konusunda yeniyseniz, veterineriniz size bunu gerçekleştirmenin en güvenli yolunu göstermelidir. Yaşam ortamınıza bir tırmalama direği eklemek. Aynı zamanda sağlıklı kaşınmayı teşvik etmeye ve kedinin tırnaklarını iyi durumda tutmaya yardımcı olacaktır.

Tırnak bakımının ötesinde, İngiliz uzun tüylü kedisi kulaklarını birkaç haftada bir kir birikmesi. Veya olası enfeksiyon belirtileri açısından inceleyin. İngiliz uzun tüylü kedinize uyacak düzenli bir diş fırçalama rejimine başlama konusunda veterinerinizle konuşmanız da gereklidir.

Tüy Rengi Ve Bakımı

İngiliz uzun tüylü kedinin kürkü çok çeşitli renklerde görülmektedir. ancak mavi en popüler renk tonudur. Diğer sık ​​kullanılan renkler arasında tekir, beyaz, krem ​​ve siyah bulunur.

Adından da anlaşılacağı gibi. İngiliz uzun tüylü kedi, lüks kürkü günlük fırçalamaya bağlılık gerektiren uzun tüylü bir kedidir. Paspas oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için bu zorunludur. Mevsimsel dökülme zamanlarında, normal fırçalama seanslarından daha uzun süre meşgul olmanız gerekir. Düzenli bakım, tüy yumağı oluşma olasılığını da azaltacaktır.

İklim söz konusu olduğunda. İngiliz uzun tüylü kedi genellikle çoğu iklimde mutlu bir şekilde yaşayabilen bir kedi olarak görülmektedir. Sıcaklık arttığında her zaman yeterli gölge ve temiz su sağlandığından emin olmayı unutmayın.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Çocuklarla mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Bununla birlikte, genellikle hoşgörülü olan bu kedi, genellikle alınıp taşınmayı pekiyi karşılamaz. Bu nedenle, erken sosyalleşmenin gerçekleştiğinden ve her iki tarafta da sınırların uygun şekilde belirlendiğinden emin olun. Çocuklar ile kediler arasındaki erken etkileşimleri denetleyin.

Diğer ev hayvanları söz konusu olduğunda, İngiliz uzun tüylü kedi genellikle yaşam alanlarını paylaşmakta iyidir. Bununla birlikte, yeni kedi ile mevcut evcil hayvanlar arasındaki erken etkileşimleri de denetlemek en doğru seçimdir. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında