İran Kedisi eski bir ırktır. Bu zarif kediyi sevenler için, uzun tüylü güzelliğin, daha sonra Pers olarak bilinen ve günümüz İran’ı olan. Mezopotamya’da medeniyetin beşiğinde ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Cinsin uzun tüyleri muhtemelen doğal bir mutasyonun sonucuydu ve çarpıcı görünümü, 1626’da Avrupa’ya ilk uzun tüylü kedileri getirmesiyle tanınan 17. yüzyıl İtalyan asilzadesi ve dünya gezgini Pietro Della Valle’nin dikkatini çekti. Bu türün avrupayla tanışmasının temelini oluşturdu.

  1. yüzyılın sonlarına kadar, kedi yetiştirme ve gösterme popüler hale gelinceye kadar. İran, Türkiye,Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı persian1-371x300.jpg Afganistan ve diğer egzotik bölgelerden gelen uzun tüylü kediler, basitçe.  “Asya kedileri” olarak biliniyordu ve genellikle birlikte yetiştiriliyordu. 1871’de Crystal Palace kedi gösterisinde İran tipi kediler sergilenen ırklar arasındaydı. Zamanın popüler evcil hayvanlarıydılar ve Kraliçe Victoria’nın bu türe olan düşkünlüğü nedeniyle özel bir itibarları vardı. Victoria döneminde bile, bir “ünlü” ile birliktelik, bir hayvanın arzu edilirliğini sağladı.

Seçici üreme yoluyla, kedi meraklıları İran kedisini bugünkü görünümüne dönüştürmeye başladı. Kedileri yuvarlak başlı, kısa yüzlü, kalkık burunlu, tombul yanaklı, küçük yuvarlak kulaklı, iri gözlü ve sağlam bir vücuda sahip olacak şekilde yetiştirdiler. Kürkleri Ankara kedisininkinden daha uzundu ve bacakları daha kısaydı. Kısa süre sonra Persler, Angoraları popülerlik açısından geride bıraktılar.

İlk kez 19. yüzyılın sonlarında ithal edildikleri. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir zamanlar Amerikan sevgilisi olarak gurur duymuş olan uzun tüylü Maine Coon kedisini geride bırakarak favoriler haline geldiler. O zamandan bu yana geçen yüzyıldan biraz daha uzun bir süre içinde, İran kedisi, güzel görünümü ve tatlı kişiliği ile ödüllendirilen, dünyanın en sevilen kedi ırkı haline geldi.

Boyut

Bu orta boy bir kedi. Perslerin genellikle 3 ila 5 kilo ağırlık aralığı vardır.

Kişilik

Asil ve uysal İranlı, sessiz ve tatlı olmasıyla bilinir. Kucakta oturmanın – kesinlikle hak ettiği yerin – üstünPersian niteliklerini fark edecek kadar anlayışlı kişiler tarafından okşanmasından.  Saçlarını nazikçe tarayan, onu tekerleklerini döndüren nazik çocuklarla evcilik oynamaktan keyif alabileceği her evin bir süsüdür. Bir bebek arabasına biner, sonra çayını partilerinde servis eder. Persler sevecen ama ayrımcıdır. Dikkatlerini aile üyelerine ve güvenebileceklerini düşündükleri birkaç misafire ayırırlar.

Gürültülü ortamlar bir İran kedisi tarzı değildir; Günden güne küçük değişikliklerin olduğu sakin bir evi tercih eden sakin kedilerdir. Büyük, etkileyici gözleri ve yumuşak, hoş ve müzikal olarak tanımlanan bir sesiyle İran kedisi, basit ihtiyaçlarının bilinmesine izin verir. Düzenli yemekler. Bu, perdelerinize tırmanması, mutfak tezgâhınıza atlamaması veya buzdolabınızın üstüne tünemesi pek olası olmayan bir kedidir. Alanını yerden veya daha erişilebilir mobilya parçalarından yönetmekten son derece mutlu. Siz işteyken veya evde meşgul olduğunuzda. İranlı kedisi siz ona hayran olmakta özgür olana ve onun isteyerek gördüğü ama asla talep etmediği ilgiyi gösterene kadar bir sandalye, kanepe veya yatakta uyur.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Güzel ve tatlı olmalarına rağmen Persler, (İran Kedisi) çoğunlukla yüz yapılarıyla ilgili bir dizi potansiyel sağlık sorununa eğilimlidir:

Dar burun deliklerinin neden olduğu solunum zorluğu veya gürültülü solunum

Dişlerin birbirine iyi oturmadığı anlamına gelen diş maloklüzyonları

Aşırı yırtılma

Kiraz gözü ve entropion gibi göz rahatsızlıkları

Isı hassasiyeti

Genetik bir testin mevcut olduğu polikistik böbrek hastalığı

Mantar enfeksiyonu olan saçkıranlara yatkınlık

Sebore oleosa, kaşıntı, kızarıklık ve saç dökülmesine neden olan bir cilt durumu

Bakım

Bir İranlıya bakmakla ilgili anlaşılması gereken en önemli şey, günlük bakım ihtiyacıdır. O uzun, güzel kürk tek başına temiz ve düzenli kalmaz. Her gün nazikçe ama iyice taranmalı  fırçalanmalıdır. Ve düzenli banyo en az ayda birkaç defa.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de kum kutusu sorunudur. Bir İranlının patilerine veya tüylerine kum sıkışabilir. Kedi ve kum kutusu titizlikle temiz tutulmazsa, bir İranlının kutuyu kullanmayı bırakması çoğu kediden daha olasıdır.

Bu cinste aşırı yırtılma bir sorun olabilir. Bu nedenle gözaltı lekelerinin oluşmasını önlemek için gözlerin köşelerini her gün temizleyin. Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir.

Bir İranlıyı sadece ev kedisi olarak beslemek gereklidir. O bir sıyırıcı değildir ve diğer kedilere, köpeklere, çakallara ve dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelere karşı zayıftır. Perslerin kürkü de kir, yaprak ve çıkartma atmak için yapılmamıştır. Bir İranlıyı dışarıda bırakmak, kediyi tımarlamak için çok daha fazla zaman harcamak anlamına gelir. Dışarıya çıkan İranlılar, böyle güzel bir kediye para ödemeden sahip olmak isteyen biri tarafından çalınma riskiyle de karşı karşıyadır.

Tüy Rengi Ve Bakımı

İran’ın kendine özgü bir görünümü vardır: büyük, yuvarlak bir kafa; büyük, yuvarlak gözler; kısa bir burun; dolgun yanaklar; ve yuvarlak uçlu küçük kulaklar. Baş, kısa, kalın bir boyun ve aldatıcı bir şekilde sağlam, kaslı bir vücut tarafından desteklenir – “kobi” olarak bilinen bir tip. Bir İranlının bacakları kısa, kalın ve güçlüdür ve büyük, yuvarlak, sağlam patileri vardır. Kuyruk kısadır, ancak kedinin vücudunun uzunluğuyla orantılıdır.

İnce bir dokuya sahip uzun, kalın, parlak bir ceket Pers’in görünümünü tamamlıyor. Vücudun her yerinde uzundur ve boyun çevresinde muazzam bir fırfır, ön bacaklar arasında derin bir fırfır, uzun kulak ve ayak parmak tutamları ve tam bir “fırça” veya kuyruk içerir.

Persler farklı “görünüşlerde” gelebilirler. Peke suratlı Persler olarak bilinen bazılarının son derece düz bir yüzü vardır. Bir kedi almaya karar vermeden önce, böyle bir kedinin yaşayabileceği nefes alma sorunları hakkında iki kez düşünün. “Bebek suratlı” Perslerin, İran veya Peke suratlı İran kadar düz olmayan bir yüzle, daha eski moda bir görünüme sahip oldukları söylenir.

Tüm çizgilerden Persler, sonsuz çeşitlilikteki ceket renkleri ve desenleriyle öne çıkıyor. Dilerseniz, yedi katı renk bölümü (beyaz, mavi, siyah, kırmızı, krem, çikolata ve leylak).  Artı çinçilla ve gölgeli gümüş veya altın ve mavi çinçilla. Ve mavi gölgeli gümüş veya altın olmak üzere gümüş ve altın bölme renkleri hayal edin; ve sonra gölgeli, duman, tekir, patiska, particolor ve bicolor bölümleri var. Bu, Himalaya’nın çeşitli sivri uçlarını saymıyor. Göz rengi kürk rengiyle alakalıdır. Örneğin, beyaz Perslerin koyu mavi veya parlak bakır gözleri vardır; diğer düz renkli Perslerin parlak bakır gözleri vardır; gümüş ve altın Perslerin yeşil veya mavi-yeşil gözleri vardır; ve bunun gibi.

Yazar Hakkında