İrlanda Su Spaniel

İrlanda Su Spanieli,kökeni tam olarak bilinmese de Fransa’dan İrlanda’ya geldiği düşünülen bir ırktır.1830’lu yıllarda tanınmaya başlayan bu kısa zamanda su spanielleri arasında popüler bir hale geldi.İlk defa 1862 yılında köpek gösterisinde boy gösterdi.Zaman içinde popüler bir gösteri köpeği haline geldi.1870’lerde Amerika’ya geldi ancak burada İrlanda’da olduğu kadar ilgi görmedi.

İrlanda Su Spanieli Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

En ayırt edici özellikleri bukleli tüy yapısıdır.Ancak genel kürkünün aksine kuyruğu,düz tüylere sahiptir ve fare kuyruğuna benzerdir.Kürk yapısından dolayı sıcak ve soğuk havalara karşı dayanıklıdır.Genellikle kahverengi tüy rengine sahiptir.Ayak yapısı sayesinde çok iyi bir yüzücüdür.Kahverengi bir burnu vardır.

Boy: Erkek: 57–61 cm, Dişi: 54–57 cm

Kilo: Erkek: 24–30 kg, Dişi: 20–25 kg

Yaşam süresi : 11-13 yıl

Karakteri

Tam bir aile köpeğidir.Çocuklarla,ailesiyle ve diğer hayvanlarla vakit geçirmeyi çok sever.Sadık,oyunucu,meraklı ve

İrlanda Su Spaniel
İrlanda Su Spaniel

çok enerjiktir.Bu nedenden dolayı apartmanda yaşamaya uygun bir ırk değildir.Agresif veya çekingen değildir ancak zaman zaman yabancılardan tedirgin olabilir.Bağımsızlığına çok düşkündür bu nedenden dolayı bağlı kalması tavsiye edilmez.Kendisine ait bir alanı olmalıdır.Eğitilebilirlik düzeyi yüksektir ancak dikkati çabuk dağıldığı için eğitim kısa tutulmalıdır.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Hava değişimlerine dayanıklı bir ırktır.Çok iyi bir yüzücüdür ve suyun içinde olmaktan çok keyif alır.

Bakımı

 

Fazla bakım isteyen bir ırk değildir ancak tüylerinin haftada iki veya üç kez taranması gerekir.Kilo alma eğilimleri vardır bu nedenden dolayı mama miktarına dikkat edilmelidir.Aynı zamanda her ırkta olduğu gibi kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır. Yılda iki defa yıkanmalıdır ancak zaman zaman tüylerindeki toz ve kir nemli bir bez yardımıyla temizlenebilir.Çok enerjik bir köpek olduğu için köpekle beraber yapılan sporlar bu ırk için çok uygundur. Günde 45-50 dakikalık bir egzersize ihtiyaç duyar.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında