İrlanda Teriyeri

İrlanda Teriyeri,İrlanda’nın en eski teriyerlerinden biridir.1875’te Glasgow’da yapılan bir köpek gösterisiyle popülarite kazanan bu ırk,1880’lerde İngiltere’nin en popüler dördüncü köpeği haline geldi.Kısa süre içinde Amerika’da da tanınan bu ırk,1885’te American Kennel Club tarafından kabul edildi.Kürk rengi ilk başlarda gri,ten rengi ve brindle olmasına rağmen günümüzde kırmızı tüy rengi baskındır.

İrlanda Teriyeri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

İrlanda Teriyeri,diğer teriyerlere göre daha uzun bir uzun bir gövdeye ve bacaklara sahiptir.Güçlü çenesi ve uzun

İrlanda Teriyeri
İrlanda Teriyeri

bir kafası vardır.Kulakları V şeklindedir ve düşüktür. Yoğun kürk yapısı tüm vücudunu sarar ve altın sarısı,kırmızı veya buğday renginde olur.Siyah gözleri ve kulakları vardır.Koku alma duyuları çok gelişmiştir. Kıvrak ve zarif bir yapıları vardır.

Boy : Erkek : 50-53 cm ,Dişi : 47-50 cm

Kilo : Erkek : 11-15 kg ,Dişi : 10-13 kg

Yaşam süresi : 10-13 yıl

Karakteri

Sevecen,sadık ve atletik bir köpektir.Aile dostu ve çok iyi bir bekçidir.Başta yabancılara karşı tedirgin davranışlar sergileyebilir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ancak inatçı bir ırk olduğu için sıkı ve pozitif bir eğitime ihtiyacı vardır.Tam bir görev köpeğidir ve enerji düzeyi yüksektir.Bahçe ortamında yaşaması tavsiye edilir ancak egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartmanda da yaşayabilir.Egzersiz ihtiyacı karşılanmadığı takdirde ev içindeki eşyaları kemirme veya eşyalara zarar verme gibi davranışlar görülebilir.

Avcılık içgüdüsü çok gelişmiş olduğu için sıçan,köstebek,kirpi,tavşan gibi küçük hayvanları kovalama eğilimindedir bu nedenden dolayı tasmasız dolaştırılmamalıdır.Havlama eğilimi olan bir ırktır.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Diğer hayvanlarla çok iyi anlaşamadığından dolayı evin içinde başka bir hayvanla beraber beslenmesi tavsiye edilmez.Ancak çocuklarla çok iyi anlaşır ve çok iyi arkadaş olur.

Bakımı

 

Orta derecede bakım isteyen bir ırktır.Haftada iki defa taranmalıdır.Düşük kulaklı olduğundan dolayı kulak temizliğine özen gösterilmelidir.Katarakt,retina atrofisi,hiperkeratoz ve kas distrofisi gibi problemler görülebilir bu nedenden dolayı düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmelidir.Yılda iki defa yıkanmalıdır.Kilo alma eğilimi olduğu için verilen mama ölçüsüne dikkat edilmelidir.

Her ırkta olduğu gibi kuru mama ve veterinerin önerdiği gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır. Egzersiz ihtiyacı fazla olduğundan dolayı düzenli olarak egzersiz yapmalıdır.Köpekle yapılan sporlar bu ırk için uygundur.Tüyleri çabuk uzamasına rağmen çok fazla tıraş edilmesi önerilmez.Yılda iki veya üç defa yeterlidir. Tırnakları düzenli olarak veteriner tarafından kesilmelidir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında